„Harry Potter” bez J.K. Rowling? Nazwisko pisarki zostało usunięte z muzeum popkultury

Data: 2023-08-10 14:19:22 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Chociaż od premiery Harry’ego Pottera minęło już wiele lat, J.K. Rowling nie daje o sobie zapomnieć. Tym razem o autorce głośno zrobiło się, gdy jej nazwisko zostało wykreślone z wystawy o Harrym Potterze w Muzeum Popkultury w USA.

J.K. Rowling i książki
fot. książek Pexels, fot. autorki - Daniel Ogren, Flickr (CC BY 2.0.)

Chociaż pierwsza z książek o Harrym Potterze pojawiła się na rynku w latach dziewięćdziesiątych, to powieści o młodym czarodzieju – a także sama ich autorka – nadal wzbudzają sensację. Co jakiś czas do mediów wciąż trafiają informacje o kontrowersjach wywoływanych przez stworzone przez Rowling wyobrażenia o magii i związane z tym „zagrożenia”. Coraz częściej jednak zachowane w tonie skandalu artykuły dotyczą również i samej autorki. Tym razem o J.K. Rowling zrobiło się głośno, gdy jej nazwisko zniknęło z materiałów na temat wystawy poświęconej serii o młodym czarodzieju. 

Nazwisko Rowling usunięte z wystawy o Harrym Potterze?

J.K. Rowling co jakiś czas konfrontuje się z zarzutami o transfobię. Pisarka nie owija w bawełnę w swoich mediach społecznościowych – zwłaszcza na Twitterze – jednak sama nie uważa się za osobę o poglądach transfobicznych, czego efektem była sądowa batalia m.in. z brytyjskim BBC. 

Okazuje się jednak, że krytycznie postawę pisarki ocenili kuratorzy wystawy poświęconej Harry’emu Potterowi w amerykańskim Muzeum Popkultury w Seattle. Kierownik dodał na stronie muzeum wpis, w którym wyjaśnił, z jakich powodów nazwisko autorki zostało zupełnie usunięte z wszystkich materiałów dotyczących wystawy.

W świecie Harry’ego Pottera jest pewna zima, bezduszna, wysysająca radość istota i tym razem nie jest to Dementor.

Chcielibyśmy pójść za internetową teorią, że te książki zostały faktycznie napisane bez autora, ale ta osoba jest trochę zbyt głośna ze swoimi nienawistnymi i dzielącymi poglądami, żeby móc ją zignorować. [...] Na razie kuratorzy wystawy postanowili usunąć wszystkie jej osiągnięcia z galerii, aby zmniejszyć jej wpływy. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale to byliśmy w stanie zrobić w krótkim okresie, ustalając przy okazji długofalowe skutki.

W swoim oświadczeniu muzeum odniosło się także do niewystarczającej reprezentacji różnorodności etniczno-kulturowej w powieściach o młodym czarodzieju. Zdaniem muzeum pojawiająca się w serii bohaterka, Cho Chang, której imię i nazwisko można uznać za rasistowskie. W żadnym z azjatyckich krajów nikt nie zostałby nazwany właśnie w ten sposób. Niektórym przypomina to nawet obraźliwy zwrot służący do przedrzeźniania Azjatów i udawania brzmienia ich języków. W oświadczeniu czytamy jeszcze:

Jej transfobiczne poglądy są obecnie na pierwszym planie, ale nie możemy zapominać o wszystkich innych kwestiach, przez które jest problematyczna: wsparciu antysemickich twórców, stereotypach rasowych, których używała podczas tworzenia postaci, niesamowicie białym świecie czarodziejów, fatfobii, braku reprezentacji LGBTQIA+ [...] i wiele więcej.

Wcześniej już wobec autorki pojawiały się również zarzuty o antysemityzm. Krytyki nie brakowało także przy okazji premiery Niespokojnej krwi, gdzie pojawił się antagonista, który „przebierał się” za kobietę

Powieści J.K. Rowling nadal na topie

Tymczasem uniwersum Harry'ego Pottera z roku na rok się powiększa, choć nie zawsze z bezpośrednim udziałem pisarki. Przed kilkoma miesiącami swoją premierę miała gra Dziedzictwo Hogwartu, tymczasem wytwórnia Warner Bros planuje zrealizować także nowy serial opowiadający o młodym czarodzieju.

Tymczasem J.K. Rowling nie zamierza odchodzić na pisarską emeryturę i ograniczać się jedynie do krótkich wpisów na Twitterze. Chociaż pisarka domknęła już cykl książek o Harrym Potterze, to wciąż kontynuuje serię kryminałów pisanych pod pseudonimem literackim Robert Galbraith. Do tej pory ukazało się szczęść książek z cyklu o Cormoranie Strike'u; ostatnia z nich – Serce jak smoła – zadebiutowała w Polsce w październiku zeszłego roku. Autorka zdążyła zaprezentować już także pierwszą stronę kolejnej książki z serii.

Harry Potter i kamień filozoficzny - książka

Choć od premiery książek mijają lata, wydaje się, że powieści o czarodzieju nadal cieszą się jednak największą popularnością. A jeśli nie nią – to przynajmniej sentymentem wobec tej historii. Na powieści z debiutanckiego cyklu Rowling składają się kolejno książki: Harry Potter i kamień filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic, Harry Potter i więzień Azkabanu, Harry Potter i Czara Ognia, Harry Potter i Zakon Feniksa, Harry Potter i Książę Półkrwi Harry Potter i Insygnia Śmierci

Pierwszą książkę z cyklu o Harrym Potterze można kupić poniżej:

 

 

Tagi: literatura, harry potter,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje