Jestem bogata! Bogata! Bogata! Fragment książki „Uciec w Himalaje"

Data: 2020-03-06 10:15:49 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Zjawisko wyjazdów ,,Kierunek Azja" nieco przypominało fenomen Dzikiego Zachodu z czasów gorączki złota. Lecieli, jak i tam po ,,złote runo", osobnicy najprzeróżniejsi: romantyczni podróżnicy i kombinatorzy, przekupy z bazarów i wyczynowi himalaiści, amatorzy trekkingu i miłośnicy leżenia na plaży. Choć tak wiele ich dzieliło: cel wyjazdu, środowisko społeczne, wiek, wykształcenie i upodobania - dla wszystkich kluczem do sukcesu wyjazdu był handel z ,,dobrym przebiciem". Jedni za te zyski jechali do Nepalu by ruszyć na trekking w Himalaje, inni robili kolejne zakupy, by wieźć nowy towar prosto na polskie bazary.

Dziś o Indiach mówi się jako o tygrysie azjatyckim, kraju, który dynamicznie się rozwija. Wszystko jest bardziej skomercjalizowane, po podróży w klasie turystycznym i zakwaterowaniu w wygodnym hotelu nie czuć już tego dotyku egzotyki. Zyskaliśmy łatwość podróżowania, ale czasem zastanawiam się nad tym, czy nie straciliśmy czegoś więcej...

- wywiad z Anną Kalinowską

Książka Anny Kalinowskiej Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenia o wolności opowiada o wyprawach w tym romantycznym celu - podróży w największe góry świata - i o handlowych perypetiach ,,po drodze". Pięć opowiadań - pięć prawdziwych historii ubranych w literacki kostium. Podane ze swadą, oddają klimat tamtych czasów.

Obrazek w treści Jestem bogata! Bogata! Bogata! Fragment książki „Uciec w Himalaje" [jpg]

Uciec w Himalaje to nie tylko zbeletryzowany opis kilku podróży, to również ciekawostki i anegdotki z tamtych czasów, nieźle – choć z konieczności wybiórczo – oddana atmosfera tamtych lat. Autorka ma własny styl, odmienny od najczęściej spotykanego w tego typu literaturze. Potrafi ciekawie opowiadać – tak, by nie zamęczyć detalami, by stawiając siebie w centrum wydarzeń uniknąć przesady czy modnego dziś ekshibicjonizmu. Bardzo miły jest humor i dystans wobec opisywanego świata. Intrygujące i nowatorskie jest skoncentrowanie na aspektach, które dotąd zasadniczno były pomijane w literaturze tego typu.

- recenzja książki „Uciec w Himalaje"

Do lektury zaprasza Wydawnictwo Bellona. Dzis w naszym serwisie prezentujemy premierowe fragmenty książki Uciec w Himalaje:

Książkę Uciec w Himalaje kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenia o wolności
Anna Kalinowska0
Okładka książki - Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenia o wolności

Zjawisko wyjazdów ,,Kierunek Azja" nieco przypominało fenomen Dzikiego Zachodu z czasów gorączki złota. Lecieli, jak i tam po ,,złote runo"...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje