Jerzy Bralczyk będzie miał swój własny program w TVP? Już nie YouTube

Data: 2024-07-26 16:17:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Na profesora Jerzego Bralczyka spłynęła ostatnio fala krytyki po kontrowersyjnej wypowiedzi na temat słownictwa używanego w odniesieniu do zwierząt. Teraz okazuje się, że być może językoznawca poprowadzi autorski format w TVP. Nie będzie jednak brał udział w tworzeniu specjalnego segmentu Kanału Zero, co zostało zapowiedziane kilka miesięcy temu. 

Profesor Jerzy Bralczyk podczas Copernicus Festival
fot. Adam Koprowski, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Profesor Jerzy Bralczyk to ceniona postać w świecie językoznawców, ale także każdemu, komu bliska jest polszczyzna. Okazuje się, że znany profesor otrzyma własny program, który poprowadzi w Telewizji Polskiej. Jednocześnie, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zrealizuje autorskiego cyklu na Kanale Zero na YouTubie.

Jerzy Bralczyk zrezygnował z własnego cyklu na Kanale Zero?

Kilka miesięcy temu profesor Jerzy Bralczyk wziął udział w formacie Godzina Zero na Kanale Zero. Była to rozmowa na żywo, którą prowadził Krzysztof Stanowski. Widzowie mogli natomiast zadzwonić do studia, by zadać pytanie językoznawcy. 

W pewnym momencie na plan wprowadzono psa ze schroniska. Stanowski powiedział wtedy, że w studiu będzie gość, którego można adoptować. Profesorowi użyte słowo jednak nie pasowało, stwierdził on:

Wydaje mi się to jednak trudne, ponieważ adopcja w moim języku odnosi się do ludzi. Tego pieska możemy polubić, przyswoić, możemy go uznać za swojego, ale adoptować to bym jednak go nie mógł. 

Dalej profesor Bralczyk mówi, że nie podoba mu się ten zwyczaj językowy. Językoznawca jeszcze bardziej rozwinął tę myśl w niedawno opublikowanym materiale TVP. Podczas programu 100 pytań do powiedział, że "Pies zdechł, a nie umarł", co wzbudziło ogrom kontrowersji

Poniżej możecie znaleźć całą rozmowę z profesorem na Kanale Zero:

Udział profesora w programie Stanowskiego spotkał się z ogromnym entuzjazmem. Fani kanału w komentarzach wyrażali swój zachwyt. Pisali oni również o tym, że chcieliby, żeby językoznawca regularnie prowadził jakiś format na kanale. Początkowo prośby te miały się ziścić, a Stanowski zapowiedział współpracę z prof. Bralczykiem na początku marca. Niedawno jednak prowadzący Kanału Zero w sesji pytań Q&A 18 lipca 2024 r. przyznał, że planowany format nie dojdzie do skutku. Okazuje się, że językoznawca w ostatnich tygodniach był niezwykle zajęty, a dodatkowo otrzymał inną propozycję. Po wakacjach ma on zacząć prowadzić program telewizyjny, za który najprawdopodobniej dostał dużo większe pieniądze. 

Jaki program w TVP poprowadzi Jerzy Bralczyk?

Portalowi Wirtualnemeda.pl udało się ustalić jaki program najprawdopodobniej będzie prowadził profesor Jerzy Bralczyk. Otrzymał on swój własny format w Telewizji Polskiej. Ma on być częścią jesiennej ramówki. Według informacji "Wirtualnych mediów" TVP poszukuje podmiotu, który stanie się odpowiedzialny za scenografię cyklu o roboczym tytule „Profesor Bralczyk”. Chcą oni, żeby do 24 sierpnia dekoracje znalazły się w studiu S5 w siedzibie głównej.

Stacja na ten moment nie potwierdza tych doniesień. Trudno także stwierdzić, jak wyglądałby sam format – czy byłby to program publicystyczny, w którym profesor zapraszałby gości i rozmawiał z nimi na tematy językoznawczy, czy program realizowany w innej formule. Być może w programie językoznawca będzie opowiadał ciekawostki o poprawnej polszczyźnie i liczne anegdoty. Można zakładać, że jeśli format rzeczywiście ma być realizowany w nadchodzącym czasie, to trafi do jesiennej ramówki stacji. Nie znamy jednak daty planowanej premiery, dni emisji, a nawet kanału, na jakim planuje się jego emisję. 

Przypomnijmy, że wraz ze zmianami, które miały miejsce w Telewizji Polskiej, na antenę TVP Kultura powrócił m.in. talk-show Hala odlotów. Z kolei Mariusz Szczygieł, reportażysta i założyciel wydawnictwa Dowody na istnienie (dziś Dowody) realizuje dla TVP Info program Rozmowy Niewygodne

źródła: www.wirtualnemedia.pl ; YouTube

Tagi: literatura, aktualności literackie, ciekawostki językoznawcze,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;
Jak (nie) zostać królową
Niewolnica elfów
Justyna Komuda
Niewolnica elfów
Lucek
Iwonna Buczkowska ;
Lucek
Mykoła
Michał Gołkowski ;
Mykoła
Jak ograłem PRL. Z gitarą
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Z gitarą
Faza kokonu
Joanna Gajewczyk ;
Faza kokonu
Bapu, opowieść o dobrym maharadży
Monika Kowaleczko-Szumowska
Bapu, opowieść o dobrym maharadży
Pokaż wszystkie recenzje