W dniach 19-23 października miało miejsce Frankfurter Buchmesse, czyli Targi Książki we Frankfurcie nad Menem. Jest to największe wydarzenie w branży wydawniczej na świecie. Podczas imprezy nie zabrakło również wydawców z Polski. Wystawa została zorganizowana przez Instytut Książki, który podczas tegorocznych Targów został nagrodzony wyjątkowym wyróżnieniem.
Międzynarodowe Targi we Frankfurcie to niezwykle ważne wydarzenie z długą historią. Ich tradycja sięga już czasów Gutenberga, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Do końca XVII wieku Frankfurter Buchmesse były najważniejszymi targami książki w Europie. Po raz pierwszy, w czasach powojennych, zostały zorganizowane w 1949 roku, odzyskując dawną pozycję.
Międzynarodowe Targi we Frankfurcie – wielki powrót w 2022 roku
Po dwóch latach przerwy Międzynarodowe Targi we Frankfurcie powróciły w pełnej, fizycznej odsłonie. Wcześniej nie pozwoliła na to sytuacja pandemiczna. W 2020 roku impreza była zamknięta dla publiczności, natomiast w zeszłym roku odbyła się w formie hybrydowej. W ramach tegorocznych Targów, oprócz tradycyjnych stoisk wydawców z całego świata oraz spotkań z pisarzami postanowiono wprowadzić nowe atrakcje. Był to między innymi TikTok Stage, czyli przestrzeń dla tzw. booktokerów. Osoby zajmujące się promocją książek na mediach społecznościowych mogły nagrywać relacje, recenzje oraz krótkie filmiki z Targów, które później mogli wstawić na swoje profile. Taki ruch nie powinien dziwić. Zarówno Tik-tok, Instagram, jak i inne media społecznościowe, obecnie odgrywają dziś ogromną rolę w promowaniu czytelnictwa.
Czytaj również: Nie chcieli wydawać jej książek. Tik-Tok sprawił, że teraz czytana będzie na całym świecie
Warto wspomnieć, że honorowym gościem tegorocznych Targów była Hiszpania. W związku z atakiem na Ukrainę, Rosja została wykluczona z udziału w wydarzeniu. Podczas imprezy odbyło się wiele spotkań w ramach tzw. Book Talks, podczas których znani pisarze opowiadali o swoich dziełach. Wystąpili między innymi zeszłoroczny laureat Literackiej Nagrody Nobla – Abdulrazak Gurnah, ukraiński pisarz i poeta Serhij Żadan, amerykańska autorka kryminałów Donna Leon, brytyjski historyk Ian Kershaw czy niemiecka pisarka Charlotte Link. Na wydarzeniu nie zabrakło również polskich wydawców.
Polskie wydawnictwa na Targach we Frankfurcie
W ramach wystawy zaprezentowało się wiele polskich wydawnictw. Zagranicznej publiczności zaprezentowano książki z katalogu New Books from Poland 2022 współtworzonego przez Instytut Książki. W ramach listy znalazły się takie tytuły jak Święto ognia Jakuba Małeckiego, Chodź ze mną Łukasza Orbitowskiego, Białe noce Urszuli Honek czy Agla Radka Raka. Nie zapomniano również o młodszych czytelnikach. W ramach zbioru Polish Books for Children & Young Adults 2022 polecano takie książki jak: Gdzie kotek ma? Moniki Rejkowskiej, Rok na zamku Nikoli Kucharskiej, Lotta. Czyli jak wychować ludzkie stado Zofii Staneckiej, Lapis Emilii Kiereś czy O, choroba Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera.
Czytaj również: Shehan Karunatilaka laureatem The Booker Prize 2022
Za organizację polskiego stanowiska, podobnie, jak w zeszłym roku odpowiadał Instytut Książki. Na Targach zaprezentowało się w sumie 38 wystawców z Polski: Wydawnictwo Literackie, Grupa Wydawnicza Foksal, Dwie Siostry, Zielona Sowa, Nasza Księgarnia, Adamada, Druganoga, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Naukowe UAM, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bzgraf, Ozgraf, Opolgraf, Narodowe Centrum Kultury, Glossa, Mamy dla Mamy, Bosz, Media Rodzina, Marpress, Muchomor, Agora, InkBook, Publicat, Druga Strona Poznania, Bernardinum, DT Agency, Makami – Instytut Marka Kamińskiego, Fundacja Historia i Kultura, Poradnia K, Mamania, Wydawnictwo Kobiece, Rosikon Press, Pozkal, Wydawnictwo Olesiejuk, Tatarak, Rebis i Wydawnictwo Poznańskie.
Ołena Zełenska nagrodziła Instytut Książki na Targach we Frankfurcie
Na targach zagościli również Wołodimyr Zełenski oraz Ołena Zełenska. Prezydent Ukrainy wygłosił przemówienie online, podkreślając, jak ważne jest, aby literaci opisywali terror, który w Ukrainie szerzy Rosja. Wiedza rozjaśnia – powiedział Zełenski – Książki, scenariusze, artykuły, raporty – tam są odpowiedzi na pytania. Pierwsza Dama Ukrainy pojawiła się na Targach osobiście. Wspólnie z przedstawicielami ukraińskich instytucji oraz Europejskiej Federacji Wydawców prezentowała projekty mające na celu wsparcie ukraińskiej książki: Ukraińską Półkę i Books Without Borders. Podczas wydarzenia nagrodziła również organizacje, które wykazały się ogromnym wkładem jeśli chodzi o pomoc Ukraińcom. Wyróżnienie otrzymał między innymi polski Instytut Książki.
Czytaj również: „Na Ukrainie” czy „w Ukrainie”? Rady Języka Polskiego odpowiada
Na stronie Instytutu Książki znajdziemy szeregi inicjatyw, które podjęto w ramach pomocy Ukrainie. Przykładem mogą być: projekt Podaruj książkę ukraińskim dzieciom, realizowany wspólnie z Fundacja Metropolia Dzieci, przekazanie bibliotekom książek przetłumaczonych w ramach Programu Translatorskiego Poland, wsparcie wydarzeń festiwalowych związanych z tematem Ukrainy, druk książek dla dzieci czy bezpośrednia pomoc ukraińskim twórcom i wydawnictwom, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny. Są to niezwykle ważne inicjatywy. W swoim przemówieniu, Ołena Zełenska podkreśliła, że to właśnie książka ma szansę skrócić dystans pomiędzy uchodźcami, a opuszczonych przez nich krajem, a literatura i kultura stanowią duszę narodu.
Tagi: Ukraina, targi książki, pisarze,