8 grudnia po raz kolejny rusza Historia Zebrana. To wyjątkowy konkurs na najlepsze publikacje o tematyce historycznej, organizowany od 2011 roku przez portale Histmag.org oraz Granice.pl. Ze względu na stan epidemii, w 2020 roku wyjątkowo odbywa się tylko jedna edycja plebiscytu – na najlepszą książkę historyczną roku.
Historia Zebrana wyróżnia się sposobem wyłonienia zwycięzcy – wyboru dokonują Internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z członków redakcji obydwu serwisów organizujących, dziennikarzy, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.
Najlepsza książka wyłoniona zostanie w trzech kategoriach: W rolach głównych, Okiem badacza oraz Historia niebanalna.
Historia Zebrana 2020 – kategorie
W rolach głównych: w centrum zainteresowania książki jest człowiek lub niewielka zbiorowość tworząca historię lub doświadczona przez nią; biografie i wspomnienia.
Okiem badacza: tytuły stanowiące syntezę publikacji historycznej i naukowej, przeznaczone głównie dla specjalistów i szczególnych pasjonatów tematu.
Historia niebanalna: prezentacja treści historycznej w wyjątkowej formie, pozwalająca spojrzeć na dane zjawisko w nowym ujęciu.
Podział zgłoszonych książek na trzy kategorie pozwala równomiernie docenić ujęcia biograficzne, publikacje naukowe oraz wszelkie niestandardowe formy. Dzięki temu każdy głosujący może wybrać najlepszą książkę w swoim ulubionym typie
– komentuje Michał Świgoń, wydawca portalu Histmag.org współorganizującego plebiscyt.
W tej edycji konkursu udział weźmie jak dotąd największa liczba książek – aż 52!
Jak zagłosować?
1. Zdecyduj, na które książki chcesz zagłosować.
2. Zagłosuj używając formularza zgłoszeniowego: historiazebrana.pl/glosowanie
3. Potwierdź swój głos mailowo lub darmowym smsem - tylko potwierdzone głosy są zliczane.
Do tego, każdy użytkownik oddający ważny głos w plebiscycie ma szansę wygrania zestawu nagród książkowych, ufundowanych przez wydawców.
Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na wygranie nagrody, to:
- wyślij uzasadnienie swojego wyboru na maila info@historiazebrana.pl, w tytule wpisując „Wybieram”, a w treści: autora i tytuł wybranej pozycji, uzasadnienie (do 2 tys. znaków) dlaczego właśnie ta książka powinna zwyciężyć + swoje dane kontaktowe.
- zachęć jak najwięcej osób do zagłosowania, używając specjalnego reflinka lub zapraszając ich do wpisania w formularzu Twojego adresu e-mail/loginu w wortalu Granice.pl.
Każdy głos jest dla nas ważny i zapoznajemy się ze wszystkimi nadesłanymi uzasadnieniami. Chcemy docenić głosujących, dlatego tych najbardziej zaangażowanych nagradzamy książkami
– dodaje Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl współorganizującego plebiscyt.
Głosowanie trwa do 11 stycznia 2021. Lista zwycięzców ogłoszona zostanie na łamach obu serwisów organizujących.
Laureaci poprzedniej edycji (II półrocze 2019 roku)
Głosowanie jurorów:
1. „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” (Agora),
2. „Nasza wojna. Tom 2” (W.A.B.),
3. „Jędruś. Chłopak ze Lwowa” (Literatura).
Głosowanie Internautów:
1. „1989” (Silesia Progress),
2. „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy” (Poznańskie),
3. „Klucz życia” (OW Atut).
Patronami medialnymi plebiscytu są: Polskie Towarzystwo Historyczne, Tygodnik Powszechny, Portal dlaStudenta.pl, Magazyn Odkrywca i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.