Empik proponuje usługę selfpublishingu. Autorzy zarobionymi pieniędzmi podzielą się z księgarnią po połowie  

Data: 2023-05-11 11:19:10 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

11 maja Empik wystartował z nową usługą skierowaną do autorów, którzy decydują się na samodzielne wydawanie swoich książek. Książki selfpublisherów trafią do księgarni internetowej Empik oraz na platformę Empik GO. Poznaliśmy także zasady rozliczenia Empiku z autorami wydającymi w ramach nowej usługi.

Salon sieci Empik i nowości książek

Selfpublishing nie jest zjawiskiem nowym, chociaż coraz bardziej popularnym na polskim rynku książki. W odpowiedzi na ten trend z nową usługą wystartowała księgarnia Empik, oferująca teraz platformę „Empik Selfublishing”. Wydanie książki będzie teraz prostsze, choć wcale nie oznacza to, że znajdziemy ją na półkach stacjonarnych księgarń. 

Empik startuje z nową usługą selfpublishingu

W czwartkowy poranek w większości mediów poświęconych literaturze zapoznać można było się z informacją prasową grupy Empik, która prezentowała najnowszą usługę księgarni – platformę „Empik Selfpublishing”, skierowaną do autorów wydających samodzielnie swoje książki. Zgodnie z zapowiedzią najnowsza usługa ma być spełnieniem marzeń tych, którzy marzą o dotarciu ze swoją twórczością do milionów czytelników

W informacji prasowej Empik zapewnia, że autorom pozostawiona zostanie pełna swoboda w kwestiach takich jak wygląd okładki, forma, treść czy data wydania, a jednocześnie wskazuje na osoby zaangażowane w promocje nowej platformy – ambasadorem usługi został Maciej Makselon, redaktor Wydawnictwa W.A.B. (należącego do Grupy Wydawniczej Foksal, której właścicielem jest Empik S.A.). Oprócz tego na stronie usługi zaprezentowano darmowy ebook skierowany do osób piszących, który przygotowany został przez Macieja Marcisza, pisarza i szefa działu marketingu grupy Foksal, oraz Wojciecha Chmielarza, Katarzynę Berenikę Miszczuk i Natalię Szostak

Empik Selfpublishing – jakie są warunki dystrybucji? Książka nie trafi do księgarń stacjonarnych 

W ramach „Empik Selfpublishing” księgarnia zaproponować ma autorom aż trzy formaty: standardowego e-booka, audiobooka oraz książkę w tradycyjnej, papierowej postaci. Książki elektroniczne należy dostarczyć na platformę w postaciach ePUB lub PDF. Z kolei by sprzedać audiobooki, autorzy będą musieli przesłać na platformę swoje książki przygotowane w formie plików MP3. Do każdego rodzaju publikacji autorzy muszą samodzielnie opracować opis oraz projekt okładki, który zostanie zaprezentowany w księgarni Empik oraz na platformie Empik GO. Projekt okładki czy nagranie audiobooka będzie można także zlecić z poziomu platformy w ramach oferowanych przez Empik „usług dodatkowych”. 

Czytaj także: Księgarnie upadają, a Empik poszerza swoją ofertę w mniejszych salonach

Nie należy liczyć jednak na to, że korzystając z usługi selfpublishingu Empiku trafimy na półki stacjonarnych księgarń. Wydania drukowane będą oferowane w ramach usługi druku na żądanie, a zatem egzemplarz książki drukowany będzie dopiero w momencie, gdy w takim formacie zakupi ją klient księgarni Empik.com. Można też spodziewać się, że taka forma druku będzie wiązała się z nieco wyższą ceną niż standardowe ceny książek drukowanych w kilkutysięcznym nakładzie.

Empik Selfpublishing – ile zarobią autorzy? 

W najczęściej zadawanych pytaniach Empik zapewnia, że korzystanie z platformy nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, a model rozliczeniowy po wprowadzeniu książki do dystrybucji jest bardzo korzystny dla autora/autorki. Czy faktycznie tak jest? 

Czytaj także: Empik zamyka sieć księgarń Mole Mole

W regulaminie usługi w sposób obszerny zapisano sposób rozliczenia między autorem a Empikiem. Zgodnie z zapisem regulaminu, w przypadku sprzedaży e-booka lub audiobooka wynagrodzenie dla autora wynosić będzie 50% sugerowanej ceny odsprzedaży netto określonej przez pisarza w platformie selfpublishingu. Cenę książki ustala sam autor.

Dla przykładu – autor proponujący cenę 30 złotych netto ostatecznie otrzymać ma 15 złotych. Należy przy tym pamiętać, że autor jest jednocześnie także i wydawcą powieści, zatem to w gestii autora leży wykonanie korekty czy redakcji książki oraz jej odpowiednie opracowanie edytorskie. Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej Empik Publishing, w kolejnych dniach pojawią się dodatkowe „usługi partnerów”, dzięki którym autor będzie mógł zlecić m.in. wykonanie redakcji czy korekty tekstu książki. Z całą pewnością będą to już jednak usługi płatne. 

Czytaj także: Co dalej z ceną książki? Stała cena książki – za i przeciw

Wynagrodzenie pisarze otrzymają także za udostępnianie swoich książek w Empik Go, jednak tutaj przeliczenia nie będą już tak proste. Wynagrodzenia z tytułu zapoznawania się przez Abonentów z Treściami w miesięcznym okresie rozliczeniowym ma opierać się na wzorze: łączny czas zapoznawania się z Treściami przez Abonentów w danym miesięcznym okresie rozliczeniowym przemnożony przez wyrażoną w polskich złotych wartość 1 minuty treści, z którą zapoznawali się Abonenci w danym miesięcznym okresie rozliczeniowym. Przy czym w postaci e-booka 1 minuta treści audio przeliczana jest na 705 znaków. 

Rozliczenia Empiku z selfpublisherami. Wynagrodzenia dopiero od 300 złotych 

Jak wskazuje dalej regulamin najnowszej usługi, rozliczenia wynagrodzenia za wydane w ramach Empik Selfpublishing książki będzie można dokonać po zakończeniu każdego kwartału. Jest jednak pewien haczyk. 

Czytaj także: Brak konsensusu. Co dalej z jednolitą ceną książki?

Autor będzie mógł takiego rozliczenia dokonać tylko dwa razy w roku kalendarzowym i pod warunkiem, że wynagrodzenie ze sprzedaży dla autora będzie wyższe niż 300 złotych. Jeśli w konkretnym kwartale kwota ta nie zostanie przekroczona, autor będzie musiał poczekać kolejne trzy miesiące. 

Czy platforma Empiku dla niezależnych autorek i autorów okaże się więc sukcesem równie wielkim, co podobna usługa amerykańskiego Amazonu? Zapewne przekonamy się wkrótce.  

Tagi: empik,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje