Mniej lektur na egzaminie ósmoklasisty! Co zostało wykreślone?

Data: 2020-12-17 10:20:45 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

16 grudnia Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował o zmianach w nadchodzących egzaminach – ósmoklasisty oraz maturalnym. Absolwenci podstawówek będą mogli znać mniej lektur, abiturienci otrzymają dodatkowy temat pracy pisemnej.

Obrazek w treści Mniej lektur na egzaminie ósmoklasisty! Co zostało wykreślone? [jpg]

W środę Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował, jakie zmiany czeka nadchodzący w przyszłym roku kalendarzowym egzamin maturalny oraz egzamin ósmoklasisty. Oba egzaminy będą łatwiejsze, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami resortu. 

Czytaj także: Jak napisać rozprawkę na egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty 2021 – lista lektur

Dla nauczycieli języka polskiego i humanistów jedną z największych zmian w nadchodzącym egzaminie ósmoklasisty jest usunięcie z listy lektur na teście z języka polskiego kilku utworów, które dotychczas uważane były za lektury obowiązkowe. 

Czytaj także: Pan Tadeusz - streszczenie utworu

Z listy lektur wykreślono: 

• Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego,

Artysta Sławomira Mrożka,

Ziele na kraterze Melchiora Wańkowicza,

Tędy i owędy Melchiora Wańkowicz,

Sonety krymskie Adama Mickiewicza,

• Żona modna Ignacego Krasickiego,

• I i V tren Jana Kochanowskiego.

Egzamin ósmoklasisty – lektury obowiązkowe

Zmiany w egzaminie spowodowane są m.in. trudnościami edukacyjnymi związanymi z sytuacją pandemiczną w naszym kraju. Wielu uczniów informowało, że nauka zdalna nie umożliwia im odpowiedniego przygotowania się do egzaminów państwowych. Ministerstwo zdecydowało, że w 2021 r. egzaminy przeprowadzone zostaną na podstawie wymagań zawartych w załącznikach do rozporządzenia, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. 

Czytaj także: 8 faktów, których nie wiedzieliście o Adamie Mickiewiczu. Tego nie powiedzą Wam w szkole

Z tego powodu z listy lektur, które muszą znać uczniowie podstawówki zniknęły m.in. Syzyfowe prace. Ósmoklasiści przystępujący do egzaminu w 2021 roku świetnie pamiętać będą musieli następujące lektury: 

Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa

Zemsta Aleksandra Fredry,

• wybór fraszek i trenów, w tym tren  VII i VIII Jana Kochanowskiego,

Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego,

Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość) Adama Mickiewicza

Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry,

Quo vadis, Latarnik Henryka Sienkiewicza,

Balladyna Juliusza Słowackiego,

• wiersze wybranych poetów. 

Dodatkowo warto wiedzieć, że na nadchodzącym egzaminie uczniowie będą mieli do wyboru dwa tematy wypracowania. Będzie to rozprawka lub opowiadania. W swoich pracach uczniowie będą mogli odwołać się nie tylko do lektur obowiązkowych, ale również tych z listy uzupełniającej. Wśród książek z dodatkowego kanonu lektur znajduje się powieść Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza. W 2022 roku nakładem ukazało się wznowienie książki w nowym tłumaczeniu i pod tytułem Anne z Zielonych Szczytów.

Lista lektur na maturę 2021 

Wraz ze zmianami w egzaminie 8 klasy SP, ministerstwo postanowiło także dokonać stosownych zmian w egzaminach dojrzałości. Dla zdających szczególnie istotny jest brak ustnego egzaminu z języka polskiego oraz obcego nowożytnego. W przypadku ustnego egzaminu z polskiego, dotychczas ta forma egzaminu polegała na wylosowaniu w dniu egzaminu tematu, 15-minutowym przygotowaniu do odpowiedzi oraz zaprezentowaniu swojego stanowiska podjętego wobec problemu zawartego w temacie maturalnym.  Z egzaminu ustnego zrezygnowano już przy okazji egzaminu maturalnego w 2020 r. Podobnie jak w tym roku, również w 2021 r. do tej formy egzaminu podejść będą mogli uczniowie, którym wynik z egzaminu ustnego niezbędny jest w postępowaniu rekrutacyjnym na studia.

Czytaj także: Lektury szkolne w szkole podstawowej. Co przeczytają uczniowie w 2020 r.?

W przypadku aktualizacji pisemnego egzaminu z języka polskiego maturzyści mogą poczuć się rozczarowani. W przeciwieństwie do ich młodszych kolegów, maturzystom nie odpadają żadne z dotychczas obowiązujących lektur. Oznacza to, że wciąż muszą znać wszystkie utwory z kanonu lektur! 

Czytaj także: Recenzja filmu Pan Tadeusz

Na otwarcie łez ministerstwo dorzuciło bonus wśród tematów pracy pisemnej. Teraz na egzaminie z j. polskiego na poziomie podstawowym do wyboru będą aż trzy tematy wypracowania, a nie dwa, jak do tej pory. Maturzyści będą mogli wybrać zadanie spośród dwóch tematów rozprawek lub jednej interpretacji wiersza. Jeden temat rozprawki będzie wskazywał konkretną lekturę obowiązkową, drugi temat z kolei będzie dotyczył tekstu spoza kanonu lektur. 

Egzaminy są za trudne

O zmianach w egzaminach Minister Czarnek informował już w listopadzie br. Obniżenie poziomu wymagań argumentowano tym, że obecni uczniowie nie mieli równych szans na zdobycie wiedzy, co ich starsi koledzy – z powodu strajku nauczycieli w 2019 r. oraz zdalną nauką w 2020 r.  Pod koniec listopada Przemysław Czarnek na antenie Radia Gdańsk poinformował także o tym, że planuje dokonać zmian w liście lektur i poszerzyć ją  m.in. o „myśl filozoficzną i społeczną Jana Pawła II”.

Czytaj także: Prawie wszystko o Panu Tadeuszu

Z kolei 2 lipca 2020 r. Dziennik Gazeta Prawna informował o tym, że egzaminy maturalne, które prowadzono w dotychczasowej formie, były za łatwe. Wówczas CKE oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, którym zarządzał minister Dariusz Piontkowski, opracowywało nowy egzamin maturalny na 2021 r., który uwzględniać miał m.in. test ze znajomości lektur, esej zamiast rozprawki oraz trzydziestoprocentowy próg zdawalności egzaminów na poziomie rozszerzonym. Według grudniowego rozporządzenia w 2021 r. do egzaminów na poziomie rozszerzonym nie trzeba będzie w ogóle podchodzić, staną się bowiem nieobowiązkowe. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje