Znakomita książka Katarzyny Wasilkowskiej Już, już! została doceniona przez czytelników i krytyków. Otrzymała właśnie pierwszą nagrodę w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Na tegoroczną edycję konkursu nadesłane zostały opowieści o różnego rodzaju kryzysach, ale takich, które dzięki solidarności, trosce, sprawczości i nadziei można pokonać – pisze przewodnicząca jury Małgorzata Wójcik-Dudek.
Taka jest też powieść Katarzyny Wasilkowskiej. To zaangażowany tekst o problemach ludzi bardzo młodych i wrażliwych, którzy zanurzeni w świecie cyberprzestrzeni, najnowszych technologii i powszechnej komputeryzacji narażają swoje życie psychiczne i osobowość, byle tylko móc grać czy spędzać czas w wirtualnym świecie.
Lula to prymuska. Świetnie się uczy, nie zaniedbuje obowiązków, a przy tym jest miła, życzliwa i ma tak sprytne palce, że chyba zostanie rzeźbiarką. Niestety, na jej drodze staje bestia – gra komputerowa. Zagrożenie, o którym nadal nie rozmawiamy z dziećmi. Potężne uzależnienie porównywane do podawania dzieciom narkotyków.
Twórczość Katarzyny Wasilkowskiej cechuje głębokie zrozumienie psychiki dziecka. Wiarygodnie nakreśla osobowości bohaterów, pisze prosto, bezpośrednio, bez patosu. Młodzież i dorośli doceniają jej niebanalny humor i niepowtarzalny styl. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień.
– Tworzę dla dzieci i młodzieży, ale czy wiek ma tu szczególne znaczenie? Wątpię, żeby konieczne były takie podziały. Moje książki są dla każdego, komu z nimi po drodze – mówi o sobie Katarzyna Wasilkowska.
Powieść Już, już! napisana została przystępnym językiem. Autorka doskonale zna temat uzależnień i środowisko nastolatków. Opowiada poruszającą historię, w której najstraszniejsze jest to, że dzieje się ona naprawdę. Książka inspirowana jest bowiem historią polskiego dziecka, które przestało odróżniać fikcję od rzeczywistości, zanurzając się bez reszty w grze komputerowej.
– Genialnie ujęte zostało przez autorkę odczuwanie fenomenu FOMO (Fear of Missing Out), oznaczającego obawę gracza przed przegapieniem czegoś, co dzieje się w grze. Na uwagę zasługuje również prezentacja mechanizmu działania awataru jako alter ego gracza. Autorka doskonale prezentuje schemat oddziaływania gry na znajdujący się w mózgu ośrodek kary i nagrody, który stymulowany jest w grze poprzez gratyfikację – kryształami, wyższym poziomem, które powiązane są z innymi dodatki oraz płatnym kontem premium. Należy również uwypuklić przesłanie wynikające z treści, a mające oparcie w badaniach naukowych, mówiące, iż ilość czasu spędzanego na graniu nie jest predyktorem zaburzenia – podkreśla Igor Wiśniewski, psycholog dziecięcy
Wydawnictwo Literatura w dwudziestodziewięcioletniej historii Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego otrzymało dziewięć pierwszych nagród, sześć wyróżnień i kilkanaście nominacji.
Jest bez wątpienia rekordzistą!
Nagrodzone książki to: Grzegorza Kasdepke Kacperiada, Agnieszki Tyszki Róże w garażu, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel Florka. Z pamiętnika ryjówki oraz Florka. Listy do Józefiny, Barbary Gawryluk Zuzanka z pistacjowego domu, Pawła Beręsewicza Tajemnica człowieka z blizną, Renaty Piątkowskiej Wieloryb, Katarzyny Ryrych O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych, Zuzanny Orlińskiej Stary Noe.
Wyróżnienia zaś to: Doroty Combrzyńskiej-Nogali Syberyjskie przygody Chmurki, Katarzyny Wasilkowskiej Kobra, Joanny Jagiełło Urodziny, Krzysztofa Kochańskiego Selfie ze Stolemem, Olgi Masiuk Lenka, Fryderyk i podróże, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel Kamienica.
Powieść Już, już! kupicie w popularnych księgarniach internetowych: