Urządzenie, które zamiast płynu do dezynfekcji, aplikować będzie… krótkie opowieści? Nietypowy dozownik stanął w Nowym Jorku i oferować będzie krótkie historie dla tych, którzy nie mają czasu na czytanie „zwykłych” książek.
- Powstały urządzenia, które drukują opowiadania na życzenie przechodniów.
- Na całym świecie dostępnych jest ok. 300 podobnych kiosków z historiami.
- Więcej podobnych historii odnajdziesz na łamach serwisu Granice.pl.
W Nowym Jorku już niebawem pojawi się aplikator powieści – chodzi o nietypową maszynę, która na życzenie przechodniów drukować będzie krótkie opowiadania. W ten sposób lokalna organizacja związana z literaturą chce zachęcić do czytania.
Kiosk z opowieściami na życzenie
O ciekawej inicjatywie czytelniczej zorganizowanej przez The Center for Fiction – jedyną organizację non-profit, której celem jest „celebracja literatury” – od kilku dni piszą amerykańskie media. Przed budynkiem organizacji w Nowym Jorku stanąć ma bowiem wyjątkowa maszyna – dozownik na opowieści.
Przechodnie i odwiedzający organizację, do 2 października będą mogli skorzystać z nietypowego kiosku, który zaoferuje opowieści z trzech różnych kategorii. Po naciśnięciu przycisku, maszyna drukować będzie krótką opowieść, którą następnie zabrać będzie można ze sobą do autobusu czy metra i poczytać w drodze do pracy.
Może zainteresować cię także...
- Jak czytają Polacy? Najnowsze wyniki badań nie zaskakują
- W czasie pandemii czytamy więcej?
- Sprzedaż książek w czasie pandemii gwałtownie rośnie
Inicjatywa skierowana jest zwłaszcza do tych, którzy rzadko obcują z literaturą. Krótkie opowiadania mają pokazać Amerykanom, że czytanie wcale nie jest trudną i niedostępną rozrywką.
300 dozowników na historie na całym świecie
Choć inicjatywa amerykańskich organizacji brzmi nowatorsko, warto wiedzieć, że podobne maszyny spotkać można także w innych miejscach. Obecnie na całym świecie znajduje się ich ponad 300 i dystrybuowane są one przez firmę Short Édition.
Urządzenia znaleźć można m.in. w San Francisco, Melbourne, Hong-Kongu, Paryżu oraz w Londynie. Maszyny korzystają z technologii 4G oraz ekologicznego papieru.
Może zainteresować cię także...
- Książkomat zniszczony przed jego pierwszym uruchomieniem
- Na dworcu PKS stanął… bibliobox!
- Automat z książkami zamiast batoników? Od czwartku dostępny jest w Krakowie!
- Szuflandia – samoobsługowa biblioteka w Łodzi
W Polsce tego typu kioski nie są dostępne. Najbliżej nas odnaleźć można je w Holandii, Belgii oraz we Francji. W Polsce w części dużych miast można znaleźć m.in. biblioteczne książkomaty, dzięki którym książki wypożyczać można przez całą dobę. Coraz częściej słyszy się także o maszynach sprzedających książki – takie rozwiązanie spotkać można m.in. na dużych dworcach.