Dlaczego wulkany wybuchają? Fragment książki "Dlaczego...?"

Data: 2021-11-10 08:00:01 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Dlaczego ludzie muszą spać? Dlaczego wybuchają wulkany? Dlaczego zając ma krótki ogonek? Dlaczego kochamy? Dlaczego nie widzimy Boga, jeśli On istnieje?

Dlaczego…? - to ulubione pytanie zadawane zarówno przez dzieci, jak i wielkich geniuszy! Dzieci są dociekliwe i zawsze zadają mnóstwo pytań. Ten zapał do poznawania faktów i chęć rozwijania wyobraźni warto docenić i mądrze wspierać!

W tej bogato ilustrowanej książce znajdziesz 99 intrygujących pytań i 99 fascynujących odpowiedzi, które pomogą Ci wzbogacić wiedzę, dostarczając wielu cennych i często zaskakujących informacji o otaczającym nas świecie i o nas samych.

Obrazek w treści Dlaczego wulkany wybuchają? Fragment książki "Dlaczego...?"  [jpg]

Do lektury książki Dlaczego...? Ciekawi świata. 99 intrygujących pytań i odpowiedzi zaprasza Wydawnictwo Promic. Tymczasem już teraz zachęcamy do sięgnięcia po fragment publikacji:

Dlaczego wulkany wybuchają?

Słowo „wulkan” pochodzi z mitologii starożytnych Rzymian i jest imieniem boga ognia i kowalstwa.

Nic w tym dziwnego, bo przecież wybuchający wulkan przypomina rozpalony piec, w którym wytapia się żelazo.

Żeby zrozumieć, dlaczego wulkany wybuchają, trzeba sobie wyobrazić, jak jest zbudowana kula ziemska. W samym jej środku znajduje się twarde jądro. Jest ono okryte dookoła grubą warstwą roztopionej, ciągnącej się masy, którą nazywamy płaszczem Ziemi.

Od zewnętrznej strony ten płaszcz jest otoczony skorupą ziemską. Chociaż to najcieńsza warstwa naszej planety, jej grubość dochodzi aż do kilkudziesięciu kilometrów.

Skorupa ziemska składa się z wielu łączących się części, podobnie jak obrazek ułożony z puzzli. Te ogromne fragmenty skorupy ziemskiej, nazywane płytami, stopniowo przemieszczają się razem z wierzchnią warstwą płaszcza, a tam, gdzie się stykają, jedna trochę „nachodzi” na drugą.

Ta część płyty, która jest położona niżej, zaczyna się roztapiać i tak powstaje komora magmowa. Słowo magma po grecku oznacza „gęstą maź lub... ciasto”. Z pewnością magma została tak nazwana dlatego, że pod ciśnieniem gazów i pary wodnej podnosi się, „rośnie” jak ciasto, dążąc do tego, by przez szczeliny w skorupie ziemskiej wydostać się na zewnątrz.

W tych miejscach, gdzie magma przebija powierzchnię Ziemi, obserwujemy wybuch wulkanu. Z jego krateru wylewa się magma, a przy tym wydostaje się mnóstwo gazów, popiołu, pary wodnej, a często także głazów.

Wypływająca na powierzchnię magma jest nazywana lawą. Ścieka ona strumieniami po stokach wulkanu i stopniowo zastyga.

Wulkany mogą wyrzucać lawę także i bez gwałtownego wybuchu, jeśli magma, wydostając się z głębin, nie napotyka po drodze na wielkie przeszkody.

Wybuchów wielu wulkanów w ogóle nie widzimy, dlatego że przebiegają na dnie oceanów, głęboko pod powierzchnią wody, na stykach płyt skorupy ziemskiej lub w ich pęknięciach.

Książkę Dlaczego...? Ciekawi świata. 99 intrygujących pytań i odpowiedzi kupić można w popularnych księgarniach internetowych:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dlaczego...? Ciekawi świata. 99 intrygujących pytań i odpowiedzi
Igor Baranow, Andrzej Baranow0
Okładka książki - Dlaczego...? Ciekawi świata. 99 intrygujących pytań i odpowiedzi

Dlaczego ludzie muszą spać? Dlaczego wybuchają wulkany? Dlaczego zając ma krótki ogonek? Dlaczego kochamy? Dlaczego nie widzimy Boga, jeśli On istnieje...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje