11% ankietowanych Polaków uznało, że czytanie książek – w dowolnej formie – jest jego ulubioną formą spędzania wolnego czasu. Popularniejsze okazało się uprawianie sportu oraz muzyka i taniec.
- 11% ankietowanych Polaków uznało, że czytanie książek to ich ulubiona forma spędzania wolnego czasu.
- Wpływ na wybór konkretnych form rozrywki ma m.in. ich cena.
- Więcej historii przeczytasz na Granice.pl.
Tylko 11% najczęściej sięga po literaturę w wolnym czasie – wynika z najnowszego badania, które przeprowadzone zostało przez serwis Prezentmarzeń. Okazuje się, że najczęściej wybieraną rozrywką jest aktywność fizyczna.
11% Polaków sięga po książkę w czasie wolnym
W ankiecie „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanej przez popularny serwis swoje zdanie wyraziło 1324 ankietowanych, którzy opowiedzieli o swoich ulubionych sposobach na spędzanie wolnego czasu.
Nic więc dziwnego, że pojawiły się odpowiedzi związane z literaturą, choć – co należy zauważyć – nie zdominowały one badania. Po książkę – w formie papierowej, postaci e-booka lub audiobooka – sięgać ma najczęściej jedynie 11% ankietowanych.
Czytaj także: Pandemia z negatywnym wpływem na kulturę. Zadłużenia wzrastają
Wynik ten jest niższy od wyniku opcji związanej z uprawnianiem sportu, co wybrało 18% ankietowanych, muzyką i tańcem (15%), wypoczynkiem na świeżym powietrzu (13%) oraz turystyką (13%).
Literatura przebiła kategorię „kultura i sztuka – kino, teatr, koncerty, wystawy” o jeden punkt procentowy. Do kina najczęściej w wolnym czasie chodzi bowiem 10% badanych. Najmniej osób wybrało zajęcia kreatywne (np. fotografia czy majsterkowanie) jako formy spędzania wolnego czasu. Po taką formę rozrywki sięga jedynie 2% ankietowanych.
Książki czytane podczas choroby
Co ciekawe, zestawienie znacznie się zmienia, gdy zapytano u ulubione rozrywki w czasie odpoczynku związanego z chorobą. Na tak zwanym L-4 aż 60% nadrabia swoje zaległości kulturalne i czyta książki, ale również ogląda filmy i seriale.
Może zainteresować cię także...
- Jak czytają Polacy? Najnowsze wyniki badań nie zaskakują
- W czasie pandemii czytamy więcej?
- Połowa Amerykanów uważa, że na podstawie ich życia można napisać dobrą książkę
19% badanych w czasie choroby jedynie odpoczywa i nie szuka sobie dodatkowych rozrywek. 11% osób odpowiadających w ankiecie uznało, że w czasie chorobowego „dostarcza sobie kreatywnych rozrywek”, z kolei 10% osób pożytkuje wolny czas na nadrabianie zaległych kursów online.
Cena ma znaczenie
Nie jest niespodzianką, że najważniejsze dla klientów przy wyborze odpowiedniej formy rozrywki, jest jej cena. W pytaniu związanym z barierami w wyborze aktywności, aż 44% odpowiadających wskazało, że często rezygnują z poszczególnych rozrywek ze względu na zbyt mały budżet. Tym samym aż 43% ankietowanych stwierdziło, że głównym kryterium doboru formy spędzania wolnego czasu jest jego cena.
Wydaje się, że jest to szczególnie istotne jeśli chodzi o książki. Literatura – w przeciwieństwie do wielu innych rozrywek – jest dostępniejsza, bowiem oprócz zakupu książek, można skorzystać także z usług bibliotek. W siłę rosną także serwisy abonamentowe, które za miesięczną opłatą, udostępniają tysiące e-booków oraz audiobooków do przeczytania na urządzeniach mobilnych.