Co mogą martwi jeńcy - film dokumentalny o losach sowieckich jeńców wojny polsko-bolszewickiej

Data: 2023-08-07 11:15:01 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Poruszający dokument o losach sowieckich jeńców wojny polsko-bolszewickiej roku 1920 to dzisiejsza propozycja od Telewizji Polskiej i jej kanału Pierwszego. Dokument do obejrzenia już dziś późnym wieczorem. 

Grafika z filmu dokumentalnego "Co mogą martwi jeńcy".
Zdjęcie: TVP VOD

Co mogą martwi jeńcy to dokumentalna produkcja z 2010 roku, która powstała w reżyserii Anny Ferens. Teraz produkcję zobaczyć będzie można m.in. na antenie TVP 1. 

Co mogą martwi jeńcy – opis 

Jakich tematów dotyka produkcja Co mogą martwi jeńcy? To polski dokument przedstawiający historię sowieckich jeńców wojennych, którzy znaleźli się w obozach na terenie Polski tuż po wojnie polsko-bolszewickiej w roku 1920.

Czytaj również: Przysięga - odc. 801 - streszczenie - Drugie badanie da pozytywne wyniki?

Dokument próbuje odpowiedzieć na pytanie co działo się z jeńcami, prowadząc narrację na dwóch płaszczyznach: historycznej, poprzez rekonstrukcje z roku 1920, a także współczesnej — za sprawą wywiadów przeprowadzonych przez twórczynię filmu z historykami. 

Co mogą martwi jeńcy – kto odpowiada za tę produkcję?

Zarówno reżyserią, jak i scenariuszem filmu zajęła się Anna Ferens, zawodowo zajmująca się tworzeniem reportaży filmowych i telewizyjnych.

Na ekranach zobaczyć będzie można również m.in. Alicję Wenską, Krzysztofa Radkowskiego, Waldemara Rezmera, Andreya Lipskiego czy Edwarda Lucasa.

Co mogą martwi jeńcy – gdzie obejrzeć?

Film Co mogą martwi jeńcy to produkcja z roku 2010, którą niebawem ponownie zobaczymy w telewizji. Film wyemitowany zostanie na antenie TVP 1 w poniedziałek, 7 sierpnia 2023 roku o godzinie 21:30.

Czytaj również: "Romeo musi umrzeć" - narkotykowa mafia i wielka miłość

Co więcej, produkcję zobaczyć można również w internecie. Film dostępny jest do zobaczenia na platformie TVP VOD, a także na YouTubie — na kanale Instytutu Polski w Budapeszcie.

Co mogą martwi jeńcy – książka

Jak czytamy na stronie Instytutu Polskiego, powstały przez Annę Ferens film stanowi swoistą odpowiedź na „używane w rosyjskiej propagandzie oskarżenia władz II Rzeczypospolitej o dokonywanie masowych mordów na jeńcach sowieckich wziętych do niewoli w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1919-20)”. W swoim dokumencie autorka bazuje zarówno na wywiadach przeprowadzonych z historykami, jak i dostępnymi dokumentami i opracowaniami historycznymi. 

Jeńcy wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920 - książka

Problem poruszany w filmie bywał analizowany również przez historyków w ich monografiach. Do książek, które mogą stanowić poszerzenie perspektywy z filmu sprzed trzynastu lat, zaliczyć można z całą pewnością publikację Lecha Wyszczelskiego Jeńcy wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920

Książka, która ukazała się przed laty nakładem Wydawnictwa Bellona, analizuje sytuację polskich jeńców w niewoli bolszewickiej, ale także i to, jak wyglądały losy jeńców radzieckich w polskich obozach jenieckich. Publikację w dobrej cenie kupić można poniżej:

Tagi: filmy w tv, dokumentalne, telewizja, tvp,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Jeńcy wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920
Lech Wyszczelski0
Okładka książki - Jeńcy wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920

Los jeńców rosyjskich wziętych do niewoli przez Wojsko Polskie w wojnie 1919-1920 przestał być jedynie przedmiotem badań historyków i awansował...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje