Co mogą martwi jeńcy - film dokumentalny o losach sowieckich jeńców wojny polsko-bolszewickiej

Data: 2023-08-07 11:15:01 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Poruszający dokument o losach sowieckich jeńców wojny polsko-bolszewickiej roku 1920 to dzisiejsza propozycja od Telewizji Polskiej i jej kanału Pierwszego. Dokument do obejrzenia już dziś późnym wieczorem. 

Grafika z filmu dokumentalnego "Co mogą martwi jeńcy".
Zdjęcie: TVP VOD

Co mogą martwi jeńcy to dokumentalna produkcja z 2010 roku, która powstała w reżyserii Anny Ferens. Teraz produkcję zobaczyć będzie można m.in. na antenie TVP 1. 

Co mogą martwi jeńcy – opis 

Jakich tematów dotyka produkcja Co mogą martwi jeńcy? To polski dokument przedstawiający historię sowieckich jeńców wojennych, którzy znaleźli się w obozach na terenie Polski tuż po wojnie polsko-bolszewickiej w roku 1920.

Czytaj również: Przysięga - odc. 801 - streszczenie - Drugie badanie da pozytywne wyniki?

Dokument próbuje odpowiedzieć na pytanie co działo się z jeńcami, prowadząc narrację na dwóch płaszczyznach: historycznej, poprzez rekonstrukcje z roku 1920, a także współczesnej — za sprawą wywiadów przeprowadzonych przez twórczynię filmu z historykami. 

Co mogą martwi jeńcy – kto odpowiada za tę produkcję?

Zarówno reżyserią, jak i scenariuszem filmu zajęła się Anna Ferens, zawodowo zajmująca się tworzeniem reportaży filmowych i telewizyjnych.

Na ekranach zobaczyć będzie można również m.in. Alicję Wenską, Krzysztofa Radkowskiego, Waldemara Rezmera, Andreya Lipskiego czy Edwarda Lucasa.

Co mogą martwi jeńcy – gdzie obejrzeć?

Film Co mogą martwi jeńcy to produkcja z roku 2010, którą niebawem ponownie zobaczymy w telewizji. Film wyemitowany zostanie na antenie TVP 1 w poniedziałek, 7 sierpnia 2023 roku o godzinie 21:30.

Czytaj również: "Romeo musi umrzeć" - narkotykowa mafia i wielka miłość

Co więcej, produkcję zobaczyć można również w internecie. Film dostępny jest do zobaczenia na platformie TVP VOD, a także na YouTubie — na kanale Instytutu Polski w Budapeszcie.

Co mogą martwi jeńcy – książka

Jak czytamy na stronie Instytutu Polskiego, powstały przez Annę Ferens film stanowi swoistą odpowiedź na „używane w rosyjskiej propagandzie oskarżenia władz II Rzeczypospolitej o dokonywanie masowych mordów na jeńcach sowieckich wziętych do niewoli w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1919-20)”. W swoim dokumencie autorka bazuje zarówno na wywiadach przeprowadzonych z historykami, jak i dostępnymi dokumentami i opracowaniami historycznymi. 

Jeńcy wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920 - książka

Problem poruszany w filmie bywał analizowany również przez historyków w ich monografiach. Do książek, które mogą stanowić poszerzenie perspektywy z filmu sprzed trzynastu lat, zaliczyć można z całą pewnością publikację Lecha Wyszczelskiego Jeńcy wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920

Książka, która ukazała się przed laty nakładem Wydawnictwa Bellona, analizuje sytuację polskich jeńców w niewoli bolszewickiej, ale także i to, jak wyglądały losy jeńców radzieckich w polskich obozach jenieckich. Publikację w dobrej cenie kupić można poniżej:

Tagi: filmy w tv, dokumentalne, telewizja, tvp,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Jeńcy wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920
Lech Wyszczelski0
Okładka książki - Jeńcy wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920

Los jeńców rosyjskich wziętych do niewoli przez Wojsko Polskie w wojnie 1919-1920 przestał być jedynie przedmiotem badań historyków i awansował...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje