Właśnie poznaliśmy krótką listę z tytułami, które mają szansę na tegoroczną Nagrodę Bookera 2022! Dyrektor Fundacji Booker Prize, Gaby Wood, ogłosiła szczęśliwą szóstkę. Kto znalazł się wśród finalistów?
- 6 września ogłoszono krótką listę tytułów nominowanych do tegorocznej Nagrody Bookera.
- Wśród nominowanych jest książka wydana w języku polskim.
- Zwycięzcę tegorocznego Bookera poznamy 17 października.
Pod koniec lipca ogłoszona została lista trzynastu tytułów nominowanych do Nagrody Bookera 2022. Kolejnym etapem było wyłonienie wśród nich szóstki finalistów. Ich nazwiska zostały ogłoszone 6 września w Serpentine Gallery w Londynie. Jest to tzw. krótka lista Bookera, czyli zestawienie sześciu finałowych tytułów.
Booker 2022 – tegoroczni finaliści
– Wierzymy, że te sześć książek wyraźnie mówi o ważnych sprawach. Umieszczone w różnych miejscach w różnym czasie, opowiadają o wydarzeniach, które w pewnej mierze dzieją się wszędzie i dotyczą nas wszystkich – powiedział o tegorocznych finalistach Neil MacGregor, przewodniczący jury. Kto znalazł się na krótkiej liście Bookera 2022? Tak przedstawia się grono nominowanych:
- NoViolet Bulawayo (Zimbabwe) – Glory
- Percival Everett (USA) – The Trees
- Alan Garner (Wielka Brytania) – Treacle Walker
- Shehan Karinatilaka (Sri Lanka) – The Seven Moons of Maali Almeida
- Claire Keegan (Irlandia) – Small Things Like These
- Elizabeth Strout (USA) – William
W tegorocznej kapitule Nagrody Bookera znaleźli się z kolei wspomniany już Neil MacGregor – wybitny historyk sztuki i były dyrektor British Museum, powieściopisarz M. John Harrison, profesorka oraz prezenterka BBC Shahidha Bari, kongijski powieściopisarz Alain Mabanckou, a także Helen Castor, brytyjska historyczka.
Booker 2022 – co wiemy o finalistach?
Pierwszy tytuł na liście to Glory, powieść, w której NoViolet Bulawayo opisała długoletni, fikcyjny świat. Kiedy jego przywódca, Stary Koń, nieoczekiwanie tarci władzę, wraz z nim kończy się także opresyjny reżim. Historia opowiadana jest przez chór zwierzęcych głosów, które ujawniają bezwzględność i zimną strategię niezbędną do podtrzymać iluzję władzy absolutnej. Książka zainspirowana została wydarzeniami z listopada 2017 roki i niespodziewanym upadkiem rządów Roberta Mugabe, prawie czterdziestoletniego prezydenta Zimbabwe.
Czytaj także: Nie chcieli wydawać jej książek. Tik-Tok sprawił, że teraz czytana będzie na całym świecie
Wśród nominowanych nie zabrakło również kryminału. To właśnie The Trees Percivala Everetta, w którym śledztwo dotyczy serii brutalnych morderstw mających miejsce w wiejskim miasteczku Money w stanie Mississippi. Wkrótce okazuje się, że kolejne zbrodnie mające miejsce na terenie całego kraju, wzajemnie się ze sobą łączą. The Trees Everetta zapowiadana jest jako odważna oraz prowokacyjna książka, która bezpośrednio celuje w rasizm oraz przemoc policji.
Może zainteresuje Cię również:
- Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2022 – znamy finalistów!
- Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2022
- Oto finaliści Nagrody Literackiej Nike 2022
Fanów mitów i folkloru szczególnie może zainteresować Alan Garner i jego powieść Treacle Walker. Głównym bohaterem jest Joe Coppock, który czyta swoje komiksy i kolekcjonuje ptasie jaja. Pewnego dnia wędrowiec i uzdrowiciel Tracle Walker pojawia się na wrzosowiskach. Między bohaterami nawiązuje się nieprawdopodobna przyjaźń, a młody chłopiec zostaje wprowadzony do świata, którego nigdy sobie nie wyobrażał.
Z kolei Shehan Karinatilaka w swojej powieści The Seven Moons of Maali Almeida zabiera nas do 1989 roku do Kolombo. Maali Almeida to fotograf wojenny i hazardzista, który obudził się martwy. Jego rozczłonkowane ciało tonie w spokojnym jeziorze Beira i nie ma pojęcia, kto go zabił. Ale nawet w życiu pozagrobowym Maali ma coraz mniej czasu. Ma siedem księżyców, aby spróbować skontaktować się z mężczyzną i kobietą, których kocha najbardziej, i zaprowadzić ich do ukrytej skrzynki ze zdjęciami, które wstrząsną Sri Lanką.
Może zainteresować cię również...
- Sierpniowe bestsellery popularnych księgarń – co czytali Polacy w ostatnim miesiącu wakacji
- Robert Makłowicz wystąpi w nowym serialu kryminalnym
- Narodowe Czytanie za nami. Lekturą 2023 roku „Nad Niemnem”
Akcja Small Things Like These Claire Keegan rozgrywa się w małym irlandzkim miasteczku w 1985 roku. Głównym bohaterem jest Bill Furlong, handlarz węglem. Pewnego ranka, dostarczając zamówienie do miejscowego klasztoru, Bill dokonuje odkrycia, które zmusza go do konfrontacji zarówno ze swoją przeszłością, jak i współsprawcą milczenia miasta kontrolowanego przez Kościół. Small Things Like These ma być głęboko poruszającą opowieścią o nadziei, cichym heroizmie i empatii.
Czytaj także: J.K. Rowling opowiada o internetowym hejcie i swojej dalszej karierze
Jedyną książką wydaną w języku polskim wśród finałowej szóstki jest William Elizabeth Strout. Autorka bestsellerów powróciła do swojej ukochanej bohaterki Lucy Barton. William zapowiadana jest jako olśniewająca powieść o miłości, stracie i rodzinnych sekretach, które w każdej chwili mogą wybuchnąć i nas zaskoczyć. Lucy Barton to odnosząca sukcesy pisarka mieszkającą w Nowym Jorku. Kobieta przeżywa drugą połowę swojego życia jako niedawna wdowa i matka dwóch dorosłych córek. Niespodziewane spotkanie prowadzi ją do ponownego nawiązania kontaktu z Williamem, jej pierwszym mężem – i wieloletnim przyjacielem i powiernikiem.
Booker 2022 – kiedy poznamy zwycięzcę?
Nagroda Bookera to jedna z najważniejszych międzynarodowych nagród literackich, która od końca lat 60. przyznawana jest autorom i autorkom najlepszych powieści napisanych w języku angielskim. Tylko jeden spośród finałowych tytułów ma szansę na wygraną. Laureata lub laureatkę tegorocznej Nagrody Bookera poznamy 17 października w Roundhouse. Tradycyjnie lista sześciu książek wybrana została spośród trzynastu, które początkowo trafiły na długą listę. Książki nominowane do Nagrody Bookera musiały spełnić kilka warunków. Zakwalifikowane tytuły muszą być fikcją literacką. Ponadto powieści muszą być również wydane w języku angielskim.
Niestety większość powieści nie ukazała się jeszcze w języku polskim. Mamy nadzieję, że znalezienie się na finałowej liście Bookera wkrótce to zmieni, ponieważ książki zapowiadają się naprawdę interesująco. Na ten moment, czytelnicy, którzy co roku interesują się tytułami wyróżnionymi w konkursie Bookera, mogą zapoznać się z Williamem Elizabeth Strout.
Książkę William wydaną nakładem wydawnictwa Wielka Litera znajdziecie w popularnych księgarniach internetowych:
Tagi: Booker Prize, nagroda, finaliści,