Rosyjska propaganda nie ustaje. Przecenione książki dowodem na słabnącą pomoc dla Ukrainy.

Data: 2022-08-01 13:21:03 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie jesteśmy świadkami, jak rosyjska propaganda wręcz dwoi się i troi, żeby wykreować w umysłach Rosjan fałszywe, czasami wręcz absurdalne wyobrażenie o wojnie. Tym razem na celowniku znalazły się… polskie księgarnie!

Obrazek w treści Rosyjska propaganda nie ustaje. Przecenione książki dowodem na słabnącą pomoc dla Ukrainy. [jpg]

fot. https://twitter.com/francis_scarr

Wymyślone sukcesy rosyjskiej armii, propagandowe filmy zachęcające obcokrajowców do zamieszkania w Rosji, a nawet groźby wojny nuklearnej – rosyjskie media w tworzeniu propagandy nie cofną się przed niczym. Newsy w prokremlowskiej telewizji stają się coraz bardziej absurdalne. Tym razem dowodem sugerującym, że Zachód jest zmęczony pomocą Ukraińcom, miała być... przeceniona książka.

Rosyjska propaganda: „Zachód ma dość pomagania Ukrainie”

Wbrew pozorom, literatura odgrywa ogromną rolę w czasie wojen. Wykorzystywana jest zarówno jako nośnik idei, ale również wykorzystuje się ją jako narzędzie szerzenia propagandy. Jakiś czas temu pisaliśmy o wzywaniu przez Ukrainę do bojkotu rosyjskich książek zawierających treści propagandowe. Podczas jednej z audycji na kanale Rossija 1 padła wypowiedź, że państwa zachodnie mają dosyć pomagania Ukrainie, czego dowodem ma być zdjęcie z jednej z polskich księgarni, na którym widać biografię ukraińskiego przywódcy – Zełenski Wojciecha Rogacina oraz historyczną książkę Agentura Sławomira Cenckiewicza. Na obu okładkach widnieje naklejka z informacją o rabacie. To właśnie ten fakt miał potwierdzać rzekomą niechęć obcokrajowców do pomocy Ukrainie. 

Całą sprawę na Twitterze nagłośnił dziennikarz BBC Francis Scarr, który zajmuje się przede wszystkim monitoringiem rosyjskich mediów.

Nie jest to również pierwszy raz, kiedy Rosja wykorzystuje książki w swojej grze politycznej. Głośno było chociażby o paleniu książek z okupowanych przez Rosjan ukraińskich bibliotek.

Może zainteresuje Cię również:

Biografia Zełenskiego bestsellerem!

W materiale rosyjskiej telewizji pominięto fakt, że biografia Wołodymyra Zełenskiego przed długi czas była w Polsce bestsellerem. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera, a swoją premierę miała swoją premierę 18 maja. W biografii poznamy obecnego prezydenta Ukrainy od czasów dzieciństwa, poprzez lata nauki, okres bycia aktorem komediowym, a nawet celebrytą, aż do momentu zostania nie tylko prezydentem, ale i mężem stanu, który miał odwagę przeciwstawić się rosyjskiej agresji. Obecnie dostępne jest dużo książek opowiadających o Zełenskim. W maju ukazał się nawet zbiór przemówień prezydenta Ukrainy. Jest to niewątpliwie człowiek, w którego historię warto się zagłębić.

Czytaj także: „Na Ukrainie” czy „w Ukrainie”? Rada Języka Polskiego odpowiada

Warto również przy okazji wspomnieć o drugiej książce, która widnieje na zdjęciu wykorzystanym przez propagandę rosyjską – Agentura Sławomira Cenckiewicza to historyczna publikacji, o której autor mówi, że nie jest to kolejna książka o agentach. W opisie wydawniczym możemy przeczytać, że: to opowieść o konsekwencjach ich dawnych uwikłań i roli, jaką odegrali w budowie postkomunizmu. To także próba odpowiedzi na fundamentalne pytania: kto nie pozwolił im się przyznać i dlaczego antykomunizm jest w Polsce sierotą?

Biografię Wołodymyra Zełenskiego kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: wojna w ukrainie, Ukraina,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Zełenski. Biografia
Wojciech Rogacin6
Okładka książki - Zełenski. Biografia

  Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy kraju, którego niezłomna walka...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje