W Chinach powstała wyjątkowa biblioteka. Zbudowana została na szczycie bujnego wzgórza w mieście Huizhou w prowincji Guangdong. Na czym polega jej fenomen?
Połączenie książek oraz wody to dość ryzykowny pomysł, jednak efekty mogą zaskoczyć. W Szwecji funkcjonuje niecodzienna biblioteka, która pływa pomiędzy różnymi wyspami, dostarczając mieszkańcom książki, a także możliwość przyjemnego spędzenia czasu na rozmowie. Chiński projekt wprawdzie nie pływa, ale zachwyca swoim designem i pomysłowością.
Biblioteka z basenem na dachu – na czym polega projekt?
Za zaprojektowanie biblioteki odpowiada chińska firma 3andwich Design / He Wei Studio. Sam projekt zatytułowany został Biblioteką kropli wody, a jej najważniejszym i najbardziej efektownym elementem jest dach. Jest on w kształcie misy, wewnątrz której znajduje się płytki basen, co sprawia, że konstrukcja przypomina podwodną bibliotekę.
Całość odznacza się odważnym geometrycznym charakterem, prezentując się jako uderzająca okrągła bryła z długim, prostym korytarzem witającym czytelników. Przezroczyste szklane powierzchnie zapewniają poczucie zawieszenia, podczas gdy stonowane i jasne barwy dodają wnętrzu poetycki charakter.
Kręta ścieżka na górę książek i ból związany z nauką
Ze względu na to, że biblioteka została zbudowana na wzgórzu, projekt tworzy krętą ścieżkę zwaną również ścieżką do góry książek.
Czytelnicy muszą się wspiąć i zrozumieć ból związany z nauką
– wyjaśniają architekci.
Takie podejście może być dość kontrowersyjne i niejako kłócić się wizją całej biblioteki, która kojarzy się z miejscem raczej spokojnym i dającym ukojenie. Według twórców wejście do budynku to podróż, dzięki której można na nowo odkryć naturę i siebie.
Czytaj również: Biblioteka zaprosiła pisarzy i celebrytów, by… wcielili się w bibliotekarzy!
Żeby dostać się do biblioteki, czytelnicy idą korytarzem i „nurkują” do głównej przestrzeni znajdującej się bezpośrednio pod basenem. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że znajdujemy się w podwodnej konstrukcji. W bibliotece znajduje się czytelnia, a także małe wystawy. Za szerokimi oknami rozpościera się widok na morze i otaczające środowisko naturalne.
Biblioteki powstałe z myślą o harmonii z naturą
Konstrukcja biblioteki, częściowo wtapiając się w otaczający krajobraz, działa jako łącznik między człowiekiem a środowiskiem. Coraz częściej można znaleźć biblioteki, które w jakiś sposób nawiązywać mają do środowiska naturalnego. Istotę pozostawania w harmonii z naturą przedstawia chociażby nasza polska biblioteka w Lublinie, której ważnym elementem jest pobliski Ogród Saski. Architekci wykorzystali w niej między innymi kamień oraz drewno, a także... porosty! Innym przykładem może być gmina Ludwin w województwie lubelskim. Powstała tam nowoczesna biblioteka, z której można spoglądać w gwiazdy.
Czytaj również: Biblioteka w tramwaju. Nowy pomysł władz miejskich
Jeśli mowa o środowisku, istotnymi działaniami jest również jego ochrona. Tutaj wyróżnić można m.in. Piłę. W mieście powstała biblioteka, która w duchu zero waste postanowiła się zająć książkami, które zostały wyrzucone na śmieci. To właśnie takie ciekawe inicjatywy i projekty mogą zachęcić opornych czytelników do sięgnięcia po książkę. Oby pojawiało się ich coraz więcej!
Tagi: biblioteka, Chiny, książki,