Basen na dachu? Powstała biblioteka, w której można chodzić po wodzie!

Data: 2022-10-12 16:00:10 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

W Chinach powstała wyjątkowa biblioteka. Zbudowana została na szczycie bujnego wzgórza w mieście Huizhou w prowincji Guangdong. Na czym polega jej fenomen?

Obrazek w treści Basen na dachu? Powstała biblioteka, w której można chodzić po wodzie! [jpg]
Fot. Jin Weiqi, He Wei, Huizhou Shuangyue Bay Real Estate Investment and Development Co., Ltd.

Połączenie książek oraz wody to dość ryzykowny pomysł, jednak efekty mogą zaskoczyć. W Szwecji funkcjonuje niecodzienna biblioteka, która pływa pomiędzy różnymi wyspami, dostarczając mieszkańcom książki, a także możliwość przyjemnego spędzenia czasu na rozmowie. Chiński projekt wprawdzie nie pływa, ale zachwyca swoim designem i pomysłowością. 

Biblioteka z basenem na dachu – na czym polega projekt?

Za zaprojektowanie biblioteki odpowiada chińska firma 3andwich Design / He Wei Studio. Sam projekt zatytułowany został Biblioteką kropli wody, a jej najważniejszym i najbardziej efektownym elementem jest dach. Jest on w kształcie misy, wewnątrz której znajduje się płytki basen, co sprawia, że konstrukcja przypomina podwodną bibliotekę.

Całość odznacza się odważnym geometrycznym charakterem, prezentując się jako uderzająca okrągła bryła z długim, prostym korytarzem witającym czytelników. Przezroczyste szklane powierzchnie zapewniają poczucie zawieszenia, podczas gdy stonowane i jasne barwy dodają wnętrzu poetycki charakter.

Kręta ścieżka na górę książek i ból związany z nauką

Ze względu na to, że biblioteka została zbudowana na wzgórzu, projekt tworzy krętą ścieżkę zwaną również ścieżką do góry książek.

Czytelnicy muszą się wspiąć i zrozumieć ból związany z nauką

– wyjaśniają architekci.

Takie podejście może być dość kontrowersyjne i niejako kłócić się wizją całej biblioteki, która kojarzy się z miejscem raczej spokojnym i dającym ukojenie. Według twórców wejście do budynku to podróż, dzięki której można na nowo odkryć naturę i siebie.

Czytaj również: Biblioteka zaprosiła pisarzy i celebrytów, by… wcielili się w bibliotekarzy!

Żeby dostać się do biblioteki, czytelnicy idą korytarzem i „nurkują” do głównej przestrzeni znajdującej się bezpośrednio pod basenem. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że znajdujemy się w podwodnej konstrukcji. W bibliotece znajduje się czytelnia, a także małe wystawy. Za szerokimi oknami rozpościera się widok na morze i otaczające środowisko naturalne.

Biblioteki powstałe z myślą o harmonii z naturą

Konstrukcja biblioteki, częściowo wtapiając się w otaczający krajobraz, działa jako łącznik między człowiekiem a środowiskiem. Coraz częściej można znaleźć biblioteki, które w jakiś sposób nawiązywać mają do środowiska naturalnego. Istotę pozostawania w harmonii z naturą przedstawia chociażby nasza polska biblioteka w Lublinie, której ważnym elementem jest pobliski Ogród Saski. Architekci wykorzystali w niej między innymi kamień oraz drewno, a także... porosty! Innym przykładem może być gmina Ludwin w województwie lubelskim. Powstała tam nowoczesna biblioteka, z której można spoglądać w gwiazdy.

Czytaj również: Biblioteka w tramwaju. Nowy pomysł władz miejskich

Jeśli mowa o środowisku, istotnymi działaniami jest również jego ochrona. Tutaj wyróżnić można m.in. Piłę. W mieście powstała biblioteka, która w duchu zero waste postanowiła się zająć książkami, które zostały wyrzucone na śmieci. To właśnie takie ciekawe inicjatywy i projekty mogą zachęcić opornych czytelników do sięgnięcia po książkę. Oby pojawiało się ich coraz więcej!

Tagi: biblioteka, Chiny, książki,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje