Rusza nabór wniosków do priorytetu związanego z zakupem nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Budżet wynosi 26 milionów złotych.
- Ruszają dofinansowania bibliotek do zakupu nowości wydawniczych.
- Do rozdysponowania jest 26 milionów złotych
- Więcej informacji o książkach i literaturze znajdziecie w serwisie Granice.pl.
Od początku sierpnia trwa nabór wniosków w ramach rządowego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który koordynowany jest przez Bibliotekę Narodową. W ramach priorytetu 1.1. na zakup nowości do bibliotek przeznaczono 26 milionów złotych.
26 milionów na nowości dla bibliotek
Budżet o wysokości 26 mln zł przeznaczony został na realizację zadania 1.1 Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych w ramach Priorytetu 1 NPRCz. Pierwszy priorytet zakłada poprawę oferty bibliotek publicznych i to właśnie te instytucje mają prawo do zgłoszenia wniosku o przyznanie dotacji.
Celem Priorytetu 1, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, jest wzmocnienie potencjału bibliotek w środowiskach lokalnych poprzez wzrost atrakcyjności i dostępności ich zbiorów
– czytamy w regulaminie konkursu.
Za pieniądze otrzymane z programu, biblioteki będą mogły zakupić nowości wydawnicze oraz szczególnie pożądane przez czytelników tytuły. Dotyczy to zarówno dostępu do papierowych wydań książek, jak i ich wersji audio czy elektronicznych. Regulamin priorytetu obejmuje także dofinansowanie zakupów usług zdalnego dostępu do nowości wydawniczych, a zatem również pakietów abonamentowych takich jak, np. programu Legimi dla bibliotek.
Krótki termin zgłoszenia
Konkurs w ramach Priorytetu 1 NPRCz został zatwierdzony przez ministra kultury Piotra Glińskiego 2 sierpnia 2021 roku. Bibliotekom nie pozostawiono jednak długiego czasu do namysłu.
Czytaj także: Skąd pobierać legalnie e-booki? Darmowe lub tanie rozwiązania dla moli książkowych
Placówki, które będą chciały wziąć udział w naborze, muszą się pospieszyć – termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16 sierpnia. We wnioskach biblioteki muszą zadeklarować także wkład własny – nie może być on mniejszy niż 50%, 65% lub 80% wszystkich środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania przez bibliotekę.
Wnioski biblioteki mogą złożyć na dwa sposoby – w formie papierowej lub elektronicznie. W przypadku pierwszej opcji, dokumenty należy przesłać na adres Biblioteki Narodowej. Jeśli biblioteki wolą formę elektroniczną, muszą skorzystać platformy ePUAP.