26 milionów trafi do bibliotek na zakup nowości wydawniczych

Data: 2021-08-06 08:36:12 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Rusza nabór wniosków do priorytetu związanego z zakupem nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Budżet wynosi 26 milionów złotych.

Obrazek w treści 26 milionów trafi do bibliotek na zakup nowości wydawniczych [jpg]
Fot. Lukasz Radziejewski / Pexels

Od początku sierpnia trwa nabór wniosków w ramach rządowego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który koordynowany jest przez Bibliotekę Narodową. W ramach priorytetu 1.1. na zakup nowości do bibliotek przeznaczono 26 milionów złotych.

26 milionów na nowości dla bibliotek

Budżet o wysokości 26 mln zł przeznaczony został na realizację zadania 1.1 Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych w ramach Priorytetu 1 NPRCz. Pierwszy priorytet zakłada poprawę oferty bibliotek publicznych i to właśnie te instytucje mają prawo do zgłoszenia wniosku o przyznanie dotacji.

Celem  Priorytetu  1,  realizowanego  w  ramach  Programu  Wieloletniego  Narodowy  Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025,  jest  wzmocnienie  potencjału  bibliotek  w  środowiskach  lokalnych  poprzez  wzrost  atrakcyjności  i  dostępności  ich  zbiorów

– czytamy w regulaminie konkursu.

Za pieniądze otrzymane z programu, biblioteki będą mogły zakupić nowości wydawnicze oraz szczególnie pożądane przez czytelników tytuły. Dotyczy to zarówno dostępu do papierowych wydań książek, jak i ich wersji audio czy elektronicznych. Regulamin priorytetu obejmuje także dofinansowanie zakupów usług zdalnego dostępu do nowości wydawniczych, a zatem również pakietów abonamentowych takich jak, np. programu Legimi dla bibliotek.

Krótki termin zgłoszenia

Konkurs w ramach Priorytetu 1 NPRCz został zatwierdzony przez ministra kultury Piotra Glińskiego 2 sierpnia 2021 roku. Bibliotekom nie pozostawiono jednak długiego czasu do namysłu.

Czytaj także: Skąd pobierać legalnie e-booki? Darmowe lub tanie rozwiązania dla moli książkowych

Placówki, które będą chciały wziąć udział w naborze, muszą się pospieszyć – termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16 sierpnia. We wnioskach biblioteki muszą zadeklarować także wkład własny – nie może być on mniejszy niż 50%, 65% lub 80% wszystkich środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania przez bibliotekę.

Wnioski biblioteki mogą złożyć na dwa sposoby – w formie papierowej lub elektronicznie. W przypadku pierwszej opcji, dokumenty należy przesłać na adres Biblioteki Narodowej. Jeśli biblioteki wolą formę elektroniczną, muszą skorzystać platformy ePUAP.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje