Najnowsza książka Olgi Tokarczuk Czuły narrator była najchętniej kupowaną publikacją w minionym miesiącu – wynika z zestawienia Empiku oraz Nielsen BookScan. Na wysokich pozycjach utrzymuje się również Katarzyna Nosowska, Szczepan Twardoch i Remigiusz Mróz.
W listopadzie Polacy kolejny raz sięgnęli po nowości wydawnicze, ale również – kupili sporo znanych pozycji. Do takich wniosków można dojść po przeanalizowaniu ostatniego zestawienia stworzonego przez Nielsen BookScan Polska (dane do zestawienia dostarczają sieci: Świat Książki, Bookszpan, Książnica Polska, BookBook, Glosel i Między Kartkami) oraz informacji prasowej przesłanej przez sieć księgarską Empik.
Olga Tokarczuk na szczycie
Wśród najchętniej kupowanych książek w minionym miesiącu znalazła się najnowsza publikacja Olgi Tokarczuk. Chodzi o zbiór esejów Czuły narrator, który ukazał się 12 listopada nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jest to pierwsza po przyznaniu Nagrody Nobla publikacja pisarki.
Czytaj także: Weź udział w spotkaniu z Olgą Tokarczuk!
Książka Czuły narrator znalazła się zarówno na pierwszym miejscu Empiku, jak i zestawieniu sprzedażowym Nielsen BookScan Polska. Księgarni uwzględnione w zestawieniu Nielsena sprzedać miały w minionym miesiącu 6850 egzemplarzy książki Noblistki. Empik nie podaje dokładnych danych liczbowych, zapewnia jednak, że wynik obejmuje zarówno zakup książki w salonach, przez księgarnię internetową, jak i przez aplikację mobilną.
Nosowska, Coben, Mróz i Martel wciąż popularni
W top sprzedaży pozostaje Katarzyna Nosowska. Popularna wokalistka w ostatnim czasie wydała kolejną książkę – Powrót z Bambuko. To zbiór felietonów i komentarzy Nosowskiej, który okraszony jest typowym dla niej humorem. W zestawieniu Nielsena książka artystki znalazła się na 4 miejscu przy sprzedaży nieco ponad 3600 egzemplarzy, z kolei w zestawieniu Empiku publikacja Nosowskiej zajęła 2 miejsce. Empik chwali się także, że spotkanie online z Katarzyną Nosowską emitowane w ramach cyklu Empiku #premieraonline śledziło rekordowo 87 tysięcy widzów.
Z kolei na 2 miejscu Nielsena pojawiła się najnowsza powieść popularnego twórcy thrillerów – Harlana Cobena. Chodzi oczywiście o powieść Chłopiec z lasu, którą 10 listopada opublikowało w Polsce Wydawnictwo Albatros. Coben od lat pozostaje bestsellerowym autorem, a jego pozycję w Polsce w ostatnim czasie jeszcze bardziej umacniają adaptacje realizowane przez Netflix. Chłopiec z lasu w top Empik wylądował na 4 miejscu.
Na 3 miejscu Empiku znalazł się Frédéric Martel, z którym polscy czytelnicy pierwszy raz spotkali się w ubiegłym roku, kiedy to Wydawnictwo Agora opublikowało reportaż Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie. Czytelnicy ponownie sięgnęli po książkę w listopadzie – prawdopodobnie pod wpływem reportażu na temat kardynała Stanisława Dziwisza zrealizowanego przez stację TVN w ramach programu Superwizjer. Sodoma świetnie sprzedała się także w innych księgarniach – w TOP Nielsena książka znalazła się na 10 miejscu.
Czytaj także: Halny - oto nowa książka Remigiusza Mroza. Będzie 6 tom o Forście!
Z kolei w zestawieniu Nielsena na 3 miejscu uplasowała się najnowsza powieść Remigiusza Mroza pt. Halny. Jest to kolejny już tom z wysokogórskiego cyklu kryminalnego z udziałem komisarza Wiktora Forsta. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia 28 października. W TOP 20 Empiku powieść znalazła się na miejscu 5.
Siła edukacji
W obu zestawieniach widać również mocny wpływ lektur oraz powieści skierowanych do najmłodszych czytelników, które bardzo chętnie kupowane były w minionym miesiącu.
Już na 5 miejscu w zestawieniu Nielsena znalazła się wrześniowa nowość Wydawnictwa Media Rodzina, czyli książka Kicia Kocia idzie do dentysty, będąca kolejną częścią kultowej serii autorstwa Anity Głowińskiej. Kicia Kocia nie wypadła także z zestawienia Empiku, chociaż tym razem znalazła się na znacznie niżej pozycji, bo na miejscu 13.
Czytaj także: Książka Marcina Pałasza stała się lekturą szkolną. Co wiemy o „Sposobie na Elfa”?
Nielsen donosi także o popularności książki dla dzieci polskiego autora Marcina Pałasza – Sposób na Elfa. Ta książka od kilku lat pozostaje w kanonie lektur dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych i w okresie jesiennym chętnie kupowana jest przez młodych czytelników i ich rodziców. Ten tytuł znalazł się na miejscu 7 w zestawieniu Nielsena.
Piętro niżej, na pozycji 8 Nielsena, pojawił się klasyk literatury dziecięcej. Tym razem chodzi o kultowego Mikołajka! Znana pozycja świetnie sprzedała się również w Empiku, gdzie zajęła przedostatnie miejsce w rankingu TOP 20 książek miesiąca.
Czytaj także: Na Netflixie zobaczymy adaptację komiksów o Kajku i Kokoszu!
Klienci robiący zakupy w księgarniach uwzględnionych przez Nielsen BookScan zainteresowali się również komiksem Janusza Christy – Kajko i Kokosz. Szkoła latania. I słusznie, bowiem – jak dowiedzieliśmy się w niedzielę – już wkrótce Netflix zaadaptuje popularne komiksy polskiego rysownika na serial animowany. Kajko i Kokosz to także lektura szkolna, a w zestawieniu pozycja ta znalazła się na 9 miejscu z wyraźnym wzrostem sprzedażowym.
Na miejscu 12 w zestawieniu Nielsena pojawiła się Justyna Bednarek i Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. W tym samym rankingu uwzględniono również książkę Rafała Kosika pt. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – na miejscu 13. Z kolei na 20 pozycji znalazła się książka Marty Galewskiej-Kustry pt. Pucio mówi dobranoc.
Ekranizacje i adaptacje
Zatriumfowały także książki, które powiązane są ze znanymi filmami czy świeżymi adaptacjami serialowymi. Tutaj pojawia się chociażby Król Szczepana Twardocha, który znalazł się zarówno w zestawieniu Nielsena (miejsce 17), jak i w TOPce Empiku (pozycja numer 8).
Czytaj także: 10 książek o prawach kobiet dla dzieci i młodzieży
Empik wyróżnia także powieść Opowieść podręcznej Margaret Atwood, która znalazła się na 14 miejscu. Serial, który zobaczyć można na HBO, od lat wzbudza wiele emocji. Zainteresowanie tą książką pojawiło się ponownie w listopadzie prawdopodobnie ze względu na niepokoje społeczne związane z prawem kobiet w Polsce.
Na miejscu 15 w rankingu Nielsen BookScan pojawiła się z kolei książka J.R.R. Tolkiena – Hobbit, czyli tam i z powrotem. Hobbit to kolejna książka, którą omawiają uczniowie szkoły podstawowej. Warto wiedzieć jednak, że w przyszłym roku planowana jest publikacja nieznanych dotąd dzieł Tolkiena.
Czytaj także: Nowa książka Stephanie Meyer! Kiedy premiera?
Na 15 miejscu Empiku pojawiła się najnowsza powieść Stephanie Meyer, autorki kultowego Zmierzchu. Popularna autorka książek o wampirach powraca z powieścią Słońce w mroku, która osadzona jest w znanym już czytelnikom klimacie.
Czytaj także: Dom z papieru – teraz w formie książki!
Z kolei na 17 pozycji w zestawieniu stworzonym przez Empik pojawiła się książka aktywizacyjna Dom z papieru. Escape book. Ten nietypowy tytuł to połączenie wątków znanych z serialu Netflixa wraz z zagadkową treścią. Od tego, jakie decyzje podejmie czytelnik, zależy los bohaterów książki.
Powrót znanych nazwisk
Na listach bestsellerów trafiły kolejny raz trafiły też dobrze już znane czytelnikom nazwiska. Wśród nich pojawił się chociażby tegoroczny laureat Nagrody NIKE – Radek Rak, którego książka Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli odnotowana została na 6 miejscu w zestawieniu Nielsena.
Czytaj także: Radek Rak laureatem Nagrody Nike 2020!
6 pozycję w zestawieniu Empiku okupuje natomiast ukrywająca się pod pseudonimem pisarka – Paulina Świst. Tym razem znana z erotyczno-sensacyjnych książek autorka wydała powieść Paprocany. Książkę zauważono także w zestawieniu Nielsena, gdzie znalazła się na miejscu 11.
W listopadzie doszło także do wielkiego powrotu Katarzyny Puzyńskiej, znanej polskiej autorki powieści kryminalnych. Tym razem w ramach cyklu Lipowo ukazała się powieść Śreżoga. Nielsen umieścił tytuł ten na miejscu 13 i odnotował sprzedaż w wysokości 2134 egzemplarzy. W zestawieniu Empiku nowa książka Puzyńskiej pojawiła się na 10 pozycji.
Podobieństwo zauważyć można również przy tytule Grube wióry, który pojawia się w obu zestawieniach. Książka Rafała Paczesia trafiła na 7 miejsce w TOP 20 sieci Empik. Z kolei w zestawieniu Nielsen BookScan książka wylądowała na pozycji numer 19.
Oprócz tego w zestawieniu Nielsena pojawiły się także powieści: Dziewczyna z Neapolu Luciny Riley (miejsce 16) oraz Zdarzyło się nad jeziorem Mystic Kristin Hannah (miejsce 18).
Z kolei w TOP 20 książek listopada w Empiku pojawiły się jeszcze: Twoja wewnętrzna moc Agnieszki Maciąg (miejsce 9), Ekipa. Ogarnij ten wielki, ekstremalny Challenge Ekipy (miejsce 11), Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić Deana Burnetta (miejsce 12), Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami Michała Korkosza (miejsce 16), Miłość czyni dobrym Katarzyny Bondy (miejsce 18) oraz Mecz to pretekst Anity Wener i Michała Kołodziejczyka (miejsce 20).
Nielsen oraz Empik – kto jest kim?
Nielsen BookScan to niezależny panel badający sprzedaż książki w jedenastu krajach. Od 2018 roku działa także w Polsce i obejmuje ok. 10 -15% rynku księgarskiego, w tym księgarnie Świat Książki, Książnica Polska, Między Kartkami, BookBook, Bookszpan czy Glosel.
Zestawienia BookScanu nie obejmują sprzedaży w Empiku, który publicznie nie udostępnia swoich pełnych danych sprzedażowych. Empik wciąż pozostaje jednak jedną z największych firm z branży księgarskiej w Polsce.