Wrześniowe bestsellery Empiku, księgarni TaniaKsiazka.pl i księgarń kameralnych

Data: 2022-10-27 15:47:00 | Ten artykuł przeczytasz w 19 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Najlepszy czas na lekturę? To z całą pewnością jesień, o czym przekonują klienci popularnych księgarń! Po jakie pozycje najczęściej sięgali klienci księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, Empiku, oraz księgarń kameralnych? Sprawdźcie nasze zestawienia!

Obrazek w treści Wrześniowe bestsellery Empiku, księgarni TaniaKsiazka.pl i księgarń kameralnych [jpg]

Co miesiąc na rynku pojawia się mnóstwo nowych propozycji książkowych. Taki wybór niejednego może przyprawić o zawrót głowy. Z pomocą jednak przychodzą zestawienia bestsellerów! Po jakie książki najchętniej sięgali Polacy? Zapoznajcie się z trzema różnymi zestawieniami. Wśród nich gigant rynku książkowego, księgarnie kameralne oraz księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl

Bestsellery księgarni TaniaKsiazka.pl

Księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl jest chętnie wybierana przez fanów zakupów online. Klientów przyciągają niskie ceny i kuszące promocje. W tym miesiącu w zestawieniu pojawiły się naprawdę zróżnicowane propozycje. Wśród nich znalazło się nawet coś dla najmłodszych!

1. Mitologia, Jan Parandowski, Wydawnictwo Plus

Na pierwszym miejscu wrześniowego zestawienia bestsellerów Taniej Książki znalazła się Mitologia Jana Parandowskiego. Zapewne wiąże się to z początkiem roku szkolnego, w końcu publikacja jest często omawiana na lekcjach języka polskiego. Zawiera ona różne mity, wierzenia i podania Greków oraz Rzymian. 

2. Gdzie śpiewają raki, Delia Owens, Wydawnictwo Świat Książki

Gdzie śpiewają raki autorstwa Delii Owens to książka, która dalej utrzymuje się na wysokim miejscu. W Polsce pojawiła się w 2019 roku i już wtedy wywołała niemały szum. Tym razem, dzięki ekranizacji, została wznowiona w filmowej okładce.

Duszne i wilgotne mokradła pod miastem, pełne nierówności społecznych lata 50. XX wieku i młoda dziewczyna, która musiała nauczyć się przetrwać. Tak w kilku słowach opisać można bestsellerową powieść Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”. To pasjonująca historia, w której elementy kryminału łączą się z wątkami obyczajowymi

— można przeczytać w recenzji powieści.

Główną bohaterką książki jest Kya Clark, która całe swoje życie mieszkała na bagnach. Dziewczyna rzadko do czynienia z cywilizacją. Teraz jednak trafi do małego miasteczka, w którym od razu stanie się pierwszą podejrzaną w sprawie morderstwa. 

3. Nie zaczęło się od ciebie, Mark Wolynn, Wydawnictwo Czarna Owca

Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces to jedna z publikacji, której celem jest poszerzenie wiedzy z zakresu psychologii. W przygotowanej przez tearpeutę Marka Wolynna książce poruszony został problem traumy pokoleniowej. Publikacja, choć o naukowym charakterze, skierowana jest jednak również do amatorów.

4. Pucio u lekarza, Marta Galewska-Kustra, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Cykl o Puciu to jedna z najpopularniejszych serii książkowych dla dzieci. Jego autorka, Marta Galewska-Kustra, tym razem przedstawia historię, w której Pucio musi wybrać się do doktora. Chłopczyk źle się czuje, ma gorączkę, kaszel i katar. Książeczka pomaga dzieciom oswoić się ze strachem związanym z wizytą u lekarza. 

5. Tech. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego, Jan Białek, Wydawnictwo Garda

Jan Białek stworzył wnikliwy i dogłębny reportaż na temat nowych technologii. Autor porusza problem mechanizacji człowieka i jego środowiska naturalnego. Skupia się na tym, co może nas czekać w ciągu dwóch najbliższych dekad. Szuka odpowiedzi na pytanie: Jakie zagrożenia wiążą się z rozwojem technologicznym?

6. Lew, Czarownica i stara szafa, C. S. Lewis, Wydawnictwo Media Rodzina

Na szóstym miejscu niekwestionowany klasyk wśród dziecięcej literatury powszechnej, a mianowicie pierwszym tom serii Opowieści z Narni autorstwa C. S. Lewisa. W książce śledzimy losy wyjątkowego rodzeństwa, które dzięki starej szafie przedostają się do Narnii. Czeka ich tam wiele przygódw tym istotne spotkanie z lwem Aslanem. Czy dzięki wzajemnemu wsparciu uda im się pokonać zło?

7. Hobbit, J.R.R. Tolkien, Wydawnictwo Iskry

Kolejny klasyk w zestawieniu, a mianowicie Hobbit J.R.R. Tolkiena. Głównym bohaterem powieści jest Bilbo Baggins, który po spotkaniu czarodzieja Gandalfa decyduje się wyruszyć w niezapomnianą podróż. Początkowo jest niechętny i pełen obaw. Czy to się zmieni?

 8. Nie ufaj mu, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona

Kryminał zatytułowany Nie ufaj mu autorstwa Remigiusza Mroza od lipca utrzymuje się na listach bestsellerów. Jest to drugi tom serii Ina Kobryn. Tytułowa bohaterka dalej nie umie zapomnieć o przeszłości. Nękają ją złe wspomnienia. Stara się jednak o tym nie myśleć i cieszyć się z nadchodzącego ślubu siostry. Okazuje się jednak, że jej wybranek – Gracjan Pabst – nie jest tym za kogo się uważał... Niedawno Remigiusz Mróz zapowiedział natomiast nową powieść — Z pierwszej piłki.

9. Potęga podświadomości, Joseph Murphy, Wydawnictwo Świat Książki

Potęga podświadomości to jeden z najpopularniejszych książkowych poradników. Wiele osób po lekturze zdecydowało się zmienić swoje życie i sposób myślenia. Książka do dziś zbiera pozytywne opinie. Tym razem została wznowiona przez Wydawnictwo Świata Książki w nowej wyjątkowej oprawie. 

10. The Love Hypothesis, Ali Hazelwood, Wydawnictwo Muza

The Love Hypothesis to romans autorstwa Ali Hazelwood, który od kilku miesięcy utrzymuje się na listach bestsellerów. Książka zdobyła największą popularność na TikToku. Gdy tylko polscy entuzjaści platformy dowiedzieli się o jej premierze, od razu pobiegli do księgarń. Powieść opowiada o związku jaki zrodził się między dwójką naukowców. Ich relacja jest naprawdę ognista! Co więc się stanie, gdy podda się ją różnym badaniom?

TOP 10 Empiku – co kupowali Polacy w drugiej połowie września?

A jak sprzedażowa dziesiątka wyglądała w przypadku znanej sieci księgarskiej Empik? W koszykach klientów Empiku w drugiej połowie wrzesnia znalazły się zarówno kryminały, jak i powieści obyczajowe oraz fantasy! 

1. Burn the Hell. Runda trzecia, P.S. Herytiera "Pizgacz", Wydawnictwo BeYA

W końcu fani cyklu Hell doczekali się trzeciego tomu! Wcześniej autorka Katarzyna Barlińska publikowała tę opowieść na Wattpadzie, gdzie zgromadziła ogromne grono wielbicieli, a pierwszy tom z cyklu okazał się ogromnym sukcesem sprzedażowym. Nic więc dziwnego, że Burn the Hell niedługo po premierze wskoczyło na pierwsze miejsce listy bestsellerów!

Każda relacja uczy nas czegoś nowego, choć czasami nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Życie jest ciągłą nauką i tylko od nas zależy czy wyciągniemy wnioski

– mówiła w wywiadzie autorka serii.

W książce Burn the Hell. Runda trzecia śledzimy dalsze losy bohaterów. Victoria Joseline Clark rozpoczęła nowe życie, jednak dalej nie umie zapomnieć o Nathanielu Shey'u. Co się stanie, gdy po pięciu miesiącach rozłąki para ponownie się spotka?

2. Werdykt, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona

Pod koniec września zadebiutował również szesnasty tom cyklu o Joannie Chyłce. W najnowszej książce warszawska adwokatka ponowne wraca do świata wielkich sądowych batalii i prawniczych przepychanek. Tym razem Chyłka zajmie się sprawą brutalnie zamordowanego noworodka. Prawniczka będzie reprezentować jego matkę, która jest główną podejrzaną. Czy faktycznie kobieta jest nieobliczalną dzieciobójczynią? 

3. Gdzie śpiewają raki, Delia Owens, Wydawnictwo Świat Książki

Wraz z premierą filmu Gdzie śpiewają raki w polskich kinach, na rynku ukazało się także nowe wydanie powieści w filmowej okładce. Podobnie jak we wspomnianej księgarni Tania Książka, także w Empiku nie zabrakło powieści Owens. Publikacja od kilku miesięcy jest chętnie czytana przez polskich czytelników i zbiera niezwykle pozytywne opinie. 

4. Akademia Pana Kleksa, Jan Brzechwa, Wydawnictwo Wilga

Na czwartym miejscu klasyka polskiej literatury dziecięcej, a mianowicie Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy. Książka opowiada o wyjątkowej szkole, w której wcale nauka nie jest najważniejsza. Jej uczniów czekają niesamowite przygody! W przygotowaniu jest najnowsza ekranizacja powieści. W roli głównej wystąpić ma w niej Tomasz Kot.

5. Baśniowa opowieść, Stephen King, Wydawnictwo Albators

W połowie zestawienia znalazła się najnowsza powieść Stephena Kinga. Jej głównym bohaterem jest Charlie Reade. Chłopak nie miał łatwego dzieciństwa i w młodym wieku musiał nauczyć się dbać o siebie. Mając siedemnaście lat poznał psa Radara i jego pana Howarda Bowditcha. Nastolatek po śmierci mężczyzny dziedziczy cały jego majątek. Okazuje się, że w szopie za domem znajduje się tajemniczy portal do innego świata. Czy Charlie zdecyduje się pomóc mieszkańcom równoległej rzeczywistości?

6. Zanim wystygnie kawa, Toshikazu Kawaguchi, Wydawnictwo Mamania

Na szóstym miejscu plasuje się natomiast japońska powieść Zanim wystygnie kawa autorstwa Toshikazu Kawaguchi. W książce możemy przeczytać o małej kawiarence w centrum Tokio. Nie jest to jednak zwykłe miejsce. Dzięki starannie parzonej kawie każdy klient może się przenieść w czasie. Jest jeden warunek: trzeba wrócić zanim napar zdąży wystygnąć.

7. Flaw(less). Opowiedz mi naszą historięMarta Łabęcka, Wydawnictwo Editio

Flaw(less) to wyjątkowa powieść dla nastolatków. Książka opowiada o dwójce licealistów, którzy mieszają w Londynie. Wydaje się, że dzieli ich wszystko, jednak czy aby na pewno? Oboje czują się niezwykle samotne i to właśnie ich wzajemna relacja okaże się prawdziwym wybawieniem. 

8. Truskawkowy blond, Edyta Prusinowska, Wydawnictwo Otwarte

Truskawkowy blond to najnowsza książka autorstwa Edyty Prusinowskiej. Jednym z jej głównych bohaterów jest Juwon, młody muzyk, koreański idol nastolatków, który ze wględu na swoją pozycję, nie może umawiać się na randki. Drugim z bohaterów jest natomiast Gabriel, osiemnastoletni raper. Chłopak jakiś czas temu przestał wierzyć w miłość. Teraz chciałby po prostu zapomnieć o przeszłości. Wystarczy jedno spotkanie, by chłopcy się w sobie zakochali. Jednak czy będą chcieli zaryzykować i wejść w tę relację? 

9. Potęga podświadomości, Joseph Murphy, Wydawnictwo Świat Książki

Poradnik Josepha Murphy'ego już raz pojawiał się w naszym artykule. Teraz powraca, tym razem w zestwieniu bestsellerów Empiku. Publikacja pierwszy raz wydana została w latach 60., a od tego czasu doczekała się wielu wznowień oraz przekładów na całym świecie. Potęga podświadomości była pierwszą książką Josepha Murphy'ego, która trafiła do szerszego grona czytelników. Po jej sukcesie, autor wydał także kilkanaście innych publikacji.

10. The Love Hypothesis, Ali Hazelwood, Wydawnictwo Muza

Co stoi za sukcesem powieści The Love Hypothesis? Wskazać można chociażby pochlebne recenzje czy interesującą fabułę, przede wszystkim jednak książka okazała się... prawdziwym hitem na platformie TikTok! Powieść Hazelwood nie jest zresztą jedynym przypadkiem, w którym media społecznościowe pomogły autorowi w promocji swojego dzieła. Tak było chociażby z powieścią Lightlark, której sukces opierał się na marketingowych działaniach autorki na TikToku.

Księgarnie kameralne – niszowe bestsellery?

Jak zwykle lista zaproponowana przez księgarnie kameralne znacznie różni się od tego, co mają nam do zaproponowania mainstreamowe sklepy. Klienci wybierający małe księgarnie bez wątpienia najchętniej sięgają po literaturę polską oraz literaturę piękną.

1. Nic drobniej nie będzie, Marcin Wicha, Wydawnictwo Karakter

Na pierwszym miejscy antologia felietonów autorstwa Marcina Wichy, laureata Nagrody Literackiej Nike za bestsellerowe Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Dzięki książce możemy się zapoznać z tekstami publikowanym przez autora na łamach magazynu „Pismo” w latach 2017-2021. Spotkamy tu przekrój różnych tematów, które często wiążą się z otaczającym Wichę światem. 

2. Zanim wystygnie kawa, Toshikazu Kawaguchi, Wydawnictwo Mamania

Na drugim miejscy japońska książka, po którą sięgali również kliencie Empiku. Publikacja od kilku miesięcy nie znika z list bestsellerów. Powieść w Polsce miała premierę w czasie tegorocznych wakacji, a w oryginale ukazała się w 2015 roku. Dwa lata później powstała kontynuacja powieści, a w 2018 roku powieść Zanim wystygnie kawa zekranizowano w formie filmu. Jesienią 2021 roku ogłoszono, że powstanie także serial inspirowany powieścią.

3. Tyłem do kierunku jazdy, Sylwia Chutnik, Wydawnictwo Znak

W zestawieniu najlepiej sprzedających się publikacji w księgarniach kameralnych ponownie znalazła się też najnowsza książka Sylwii Chutnik, czyli Tyłem do kierunku jazdy. W głównej mierze jest to opowieść o babci i wnuczce. Są one do siebie niezwykle podobne, zawsze wolą iść pod wiatr i chodzić nieprzetartymi szlakami. Obie najmocniej na świecie pragną wolności.

4. Ziarno granatu. Mitologia według kobiet, praca zbiorowa, Wydawnictwo AGORA

Ziarno granatu. Mitologia według kobiet to stworzona przez polskie pisarki współczesna mitologia, w której głównymi bohaterkami pozostają — w przeciwieństwie do powszechnie znanych mitów —kobiety. Autorki wydobywają z klasycznych historii kobiecy głos. Słychać w nim bunt i wściekłość. Żeńskie bohaterki przestają być ofiarami. Stają się niezłomne, niesamowite i wolne!

5. SPATiF, Aleksandra Szarłat, Wydawnictwo Czarne

SPATiF to opowieść o Stowarzyszeniu Polskich Artystów Teatru i Filmu, które działało w powojennej Warszawie. Było ono wyspą wolności, w której nie obowiązywała żadna polityczna cenzura. To miejsce, w którym rozwijała się prawdziwa sztuka i kultura. Jednak tylko nieliczni uzyskiwali dostęp do tego elitarnego klubu.

6. Szczodrość syreny, Denis Johnson, Wydawnictwo Karakter

Szczodrość syreny to zbiór opowiadań Denisa Johnsona. Książka pojawiła się na rynku po śmierci pisarze i opowiada o pozornie zwyczajnych zdarzeniach, którym autor postanawia nadać głębsze znaczenia. Są to prawdziwe literackie puzzle!

7. Los Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach, Baldwin Resecrans, Wydawnictwo Czarne

Los Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach to kompletny reportaż na temat amerykańskiego Miasta Aniołów. Baldwin Resecrans stara się opowiedzieć o miejscu, które wymyka się wszelkim ramom. Ciężko je zdefiniować i określić. Sporo tu kontrastów i różnic, a jednak i tak wiele osób uważa, że to właśnie w LA spełniają się marzenia. 

8. Empuzjon, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Wśród bestsellerów znalazł się także wydany przed kilkoma miesiącami Empuzjon Olgi Tokarczuk. W pierwszej powieści Tokarczuk po przyznaniu Nagrody Nobla, autorka przenosi czytelników do uzdrowiska w Görbersdorfie na początku XX wieku. Główny bohater, student cierpiący na suchoty, przybywa do sanatorium, gdzie przy okazji zawiera nowe znajomości. Wkrótce okazuje się jednak, że przestrzeń uzdrowiska niesie nie tylko prozdrowotne powietrze, ale i niebezpieczeństwo.

9. Tajemnica Dancingu, Martin Widmark i Willis Helena, Wydawnictwo Zakamarki

Tajemnica Dancingu to 29. część z serii dla dzieci Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Akcja publikacji dla najmłodszych rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby. To właśnie tam przybywa słynny zespół Errols, gdzie organizuje dancing dla lokalnych mieszkańców. Podczas zabawy okazuje się jednak, że z recepcji skradzione zostają pieniądze pochodzące ze sprzedaży biletów. Jest to sprawa idealna dla tytułowego Biura Detektywistycznego! 

10. Belcanto, Ann Patchett, Wydawnictwo Znak Literanowa

Powieść Ann Patchett powstała na bazie prawdziwych wydarzeń i opowiada o losach ludzi, którzy stają się zakładnikami w luksusowej rezydencji. Wraz z kolejnymi miesiącami spędzonymi w zamkniętym domu, między uwięzionymi, a napastnikami tworzą się dziwaczne relacje.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje