Bestsellery Empiku 2021. Kim są zwycięzcy nagrody popularnej księgarni?

Data: 2022-02-15 20:36:23 | Ten artykuł przeczytasz w 20 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

We wtorek 15 lutego odbywa się uroczysta gala wręczenia Bestsellerów Empiku – nagrody przyznawanej przez popularną sieć księgarń najlepiej sprzedającym się w minionym roku książkom, filmom oraz albumom muzycznym. Jacy autorzy zostali wyróżnieni tego roku? Sprawdźcie naszą relację z gali!

Obrazek w treści Bestsellery Empiku 2021. Kim są zwycięzcy nagrody popularnej księgarni? [jpg]

Przed miesiącem ogłoszono listę twórców nominowanych do Bestsellerów Empiku za 2021 rok. Podobnie jak przed laty, także i w tym roku nagroda przyznana została pisarzom, muzykom i filmowcom, których dzieła najchętniej kupowane były w Empiku w poprzednich 12 miesiącach.

– Po raz pierwszy w tym roku statuetki Bestsellera Empiku otrzymają laureaci w kategoriach podcastu i live music event – mówiła Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Empiku, która wraz z Marcinem Prokopem otworzyła galę.

Bestsellery Empiku 2021 zwycięzcy w kategorii muzyka

Mata - laureat bestsellerów Empiku 2021Mata / fot. Jacek Kurnikowski, Mieszko Piętka/AKPA/Bezpłatne materiały prasowe 

W kategorii muzyki pop&rock nominacje otrzymali Adele za album 30, sanah za płytę Irenka, Męskie Granie Orkiestra za album Męskie Granie 2021, Kwiat Jabłoni za album Mogło być nic oraz Måneskin za płytę Teatro D'ira. Volume 1. Nagrodę otrzymała sanah.

W kategorii rap&hip hop nominacje otrzymali Avi x Louis Villain za Akademię Sztuk Pięknych, Mata za album Młody Matczak, Sokół za album Nic, Sobel za płytę Pułapka na motyle, Ekipa za Sezon 3. Statuetka trafiła w ręce Maty. Mata otrzymał również nagrodę publiczności. 

W kategorii streaming wyróżniono najczęściej graną w ubiegłym roku piosenkę. Nominowane były następujące nagrania: Ale jazz! (sanah & Vito Bambino), etc. (na disco) (sanah), I Ciebie też, bardzo (Męskie Granie Orkiestra 2021), I WANNA BE YOUR SLAVE (Måneskin) oraz Kiss cam (podryw roku) (Mata). Ostatecznie najpopularniejszą piosenką ubiegłego roku okazało się nagranie I Ciebie też, bardzo.

Podczas gali wielu artystów wyraziło swoje poparcie dla depenalizacji marihuany w Polsce. Nawoływał do tego odbierający statuetkę w imieniu rapera Maty, a poparli go Artur Rojek, Daria Zawiałow oraz Vito Bambino. 

W kategorii live nominowani byli: Bass Astral x Igo za pożegnalną trasę: Last Dance (9 miast), FEST Festival 2021, Mata za koncert na Lotnisku Bemowo, PRO8L3M za trasę: Art Brut 2 (13 miast) oraz Young Leosia za Hulanki Tour (8 miast). Statuetka trafiła w ręce organizatorów FEST Festivalu 2021. 

Bestsellery Empiku 2021 w kategorii książki

–  Niektórzy popularni pisarze potrafią sobie wyśnić książkę, na przykład Stephenowi Kingowi fabuła Misery przyśniła się podczas lotu samolotem – zażartował Marcin Prokop, zapowiadając nominowanych w kategorii „książki”.

Nagrodę w kategorii literackiej wręczy Zygmunt Miłoszewski, jeden z najbardziej poczytnych pisarzy w naszym kraju to ambasador kategorii książki, wielokrotny zdobywca plebiscytu „Bestsellery Empiku”. 

– My, pisarze, siedząc w swoich wilgotnych, zimnych piwnicach potrzebujemy odrobiny ciepła. Źródłem tego ciepła może być pewne niezwykłe zioło – powiedział Zygmunt Miłoszewski, nawiązując do apelu muzyków o depenalizację marihuany. 

Literatura piękna – zwycięzcy Bestsellerów Empiku 2021

Joanna Mokosa Rykalska - Bestsellery Empiku 2021Joanna Mokosa-Rykalska / fot. Jacek Kurnikowski, Mieszko Piętka/AKPA/Bezpłatne materiały prasowe 

W tej kategorii nominowani byli zarówno polscy, jak i zagraniczni autorzy. Wśród nich znalazła się Bernardine Evaristo za powieść Dziewczyna, kobieta, inna, nagrodzony w plebiscycie na Książkę Roku serwisu Granice.pl Jakub Żulczyk za książkę Informacja zwrotna, publikacja Joanny Mokosy-Rykalskiej Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d***y wzięte, książka Nigdy Kena Folleta oraz Trzy siostry Heather Morris.

Nagrodę otrzymała Joanna Mokosa-Rykalska za książkę Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d***y wzięte

– Jestem w szoku – powiedziała laureatka. I poprosiła, by Marcin Prokop przeczytał cały tytuł jej książki. Zrobił to w jego imieniu Zygmunt Miłoszewski, nie zastępując jednego ze słów chwilą milczenia. – Nie będę oryginalna, jeśli powiem, że jestem w szoku, to moja pierwsza książka, debiut literacki, dziękuję jury, wydawnictwu Wielka Litera, Monice, która jest tutaj ze mną, moim czytelnikom i czytelniczkom, bo dzięki nim jestem tutaj. Dziękuję mojej rodzinie, która dzielnie mnie wspiera w tych poczynaniach i są przyzwyczajeni, że czasem mówię: „Słuchajcie, muszę popisać, więc obiad będzie za chwilkę”. Syn dał mi, nim przyszedłem papierowe serduszko na szczęście. Cóż, chyba się udało. Chciałam jeszcze powiedzieć, że czasem bardzo fajnie jest być z przodu. 

Literatura popularna – zwycięzca Bestsellery Empiku 2021

W literaturze popularnej o statuetkę Bestsellerów Empiku zawalczyły powieści z nurtu fikcji historycznej, thrillerów oraz powieści obyczajowych. Spośród pięciu nominowanych książek, aż trzy z nich były przekładami, a konkretnie – powieści Powrót Nicholasa Sparksa, Później Stephena Kinga oraz Terapeutka B.A. Paris. Polską prozę współczesną reprezentowała Barbara Wysoczańska z powieścią Narzeczona nazisty oraz Remigiusz Mroza z thrillerem Wybaczam ci.

– Wszyscy podejrzewamy, że wszystkie nominowane książki napisał pod pseudonimem Remigiusz Mróz – zażartował Marcin Prokop. 

Bestseller Empiku otrzymuje Terapeutka B.A. Paris.  

– To dla mnie radość i zaszczyt, że terapeutka otrzymała nagrodę. Było to możliwe dzięki polskim czytelnikom. Dziękuję też empikowi za zorganizowanie plebiscytu, ale też sprzedawanie i promocję moich książek. Wygrana jest niesamowitym uczuciem. Dziękuję też wydawnictwu Albatros, a w szczególności Aleksandrze Sałudze. To spotkanie odbywa się online, ale mam nadzieję wkrótce przyjechać do Polski i spotkać się z Państwem. Dziękuję z całego serca. 

Rozwój osobisty — zwycięzcy Bestsellerów Empiku 2021 

Natalia de Barbaro - Bestsellery Empiku 2021Natalia de Barbaro / fot. Jacek Kurnikowski, Mieszko Piętka/AKPA/Bezpłatne materiały prasowe 

Wśród nominowanych w tej kategorii znalazła się Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie, książka Natalii de Barbaro, która od kilkunastu miesięcy jest prawdziwym bestsellerem w swojej kategorii. Nominowano także książkę Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu autorstwa Agnieszki Maciąg. Spośród polskich twórczyń doceniona została także Katarzyna Kucewicz za publikację Kobiety, które czują za bardzo. Szansę na nagrodę mieli także Robin Sharma za publikację Klub 5 rano. Szczęśliwy poranek zmienia wszystko oraz Sharon Jones za Napisz i spal.

– Na całe szczęście żyjemy w czasach, gdy samodoskonalenie jest uznawane za ogromną zaletę. Zamknięci w pandemii zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak ważne jest skupienie się na sobie. Pomagają w tym książki nominowane w kategorii „Rozwój osobisty” – powiedziała Gabi Drzewiecka, zapowiadając nominowanych w kolejnej kategorii. 

Nagrodę otrzymała Natalia de Barbaro za książkę Czuła przewodniczka

– Mam niekonopne wystąpienie – powiedziała Natalia de Barbaro. I dodała: – Stoję tu dla ciebie, kobieto, dziewczyno, co szukasz swojej wewnętrznej wolności między zoomem a zupą. Jak wytłumaczysz domownikom, gdzie są skarpetki, ruszasz w podróż w głąb siebie. Pomaga w tym rozkmina, spotkanie z przyjaciółką, a czasem książka. Twoja praca nawet jeśli pokątna jest doniosła i ja się jej kłaniam, i kłaniam się tobie. 

Więcej na temat książek związanych z rozwojem osobistym odnaleźć można w naszym artykule.

Literatura polska dla dzieci — zwycięzcy Bestsellery Empiku 2021: 

Najlepsze książki dla dzieci? Klienci Empiku mają swoje typy, wśród których znalazły się powieści: Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór Andrzeja Maleszki, książka Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku! Urszuli Młodnickiej oraz Agnieszki Waligóry i publikację Agaty Romaniuk Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi. Młodzi czytelnicy chętnie sięgali także po Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek Sylwii Chutnik oraz wyjątkowy zbiór opowiadań Wszystkie kolory świata.

– Odkąd prowadzę galę, Andrzej Maleszka za każdym razem coś dostaje — powiedział Marcin Prokop. 

Nagrodę Bestsellery Empiku 2021 otrzymał Andrzej Maleszka za książkę Bohaterowie magicznego drzewa. Stwór

– Dziękuje za to wyróżnienie szczególnie moim czytelnikom, mądrym fantastycznym dzieciakom, które wciąż chcą czytać dobre książki. Mam nadzieję, że magiczne drzewo dodało im trochę otuchy i radości w tym mrocznym czasie pandemii, że przeniosło je do świata jasnej cudowności, za powiedziało im, że wszyscy mamy ogromną siłę, moc, która pozwoli im zwalczyć nawet największe zagrożenie. Dziękuję wydawcy, Znakowi, wszystkim, którzy stali przy mnie i wspierali mnie w momencie, gdy pisałem tę książkę – powiedział autor. 

Audiobook — zwycięzcy Bestsellerów Empiku 2021: 

Wojciech Chmielarz - Bestsellery Empiku 2021Wojciech Chmielarz / fot. Jacek Kurnikowski, Mieszko Piętka/AKPA/Bezpłatne materiały prasowe 

A co z książkami do słuchania? I tym razem szansę na statuetkę miało aż 5 tytułów. Wśród nich znalazła się znana już czytelnikom z kategorii rozwój osobisty Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie, którą czyta Maja Ostaszewska. Spośród klasycznych audiobooków klienci Empiku wybrali Zabójczą przyjaźń Alice Feeney, którą czytają Diana Giurow i Michał Podsiadło. Nominowana jest także produkcja oparta na powieści Wizjer Magdaleny Witkiewicz. Wśród nominacji znalazły się też seriale oryginalne Empik GO: Gra Luizy  według scenariusza Anny Robak-Reczek oraz Wilkołak — serial Empik Go i Wydawnictwa Marginesy na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza.

– Uwielbiam słuchowiska - powiedział Zygmunt Miłoszewski. – Cieszę się, że mogę przekazać „Przecinek” moim serdecznym przyjaciołom, którzy stworzyli audiobook na podstawie Wilkołaka Wojtka Chmielarza. 

W kategorii audiobooków statuetka „Przecinka” powędrowała do twórców słuchowiska na podstawie powieści Wilkołak Wojciecha Chmielarza. Filip Kosior, Krzysztof Zalewski, Wojciech Chmielarz odebrali statuetki. 

– Jestem przede wszystkim bardzo szczęśliwy, że mogę odebrać statuetkę w towarzysstwei ludzi, którzy stworzyli to słuchowisko, mój był tylko tekst, całą tę magię stworzyli oni. Co do tekstu, chciałem podziękować wydawnictwu za wsparcie, Marginesom, mojej żonie, która musiała ze mną wytrzymać, gdy pisałem Wilkołaka – mówił autor. 

– To niezwykłe zaskoczenie dla mnie, nie wiem, co powiedzieć – powiedział muzyk Krzysztof Zalewski, który brał udział w powstaniu audiobooka. 

Podcast — zwycięzcy Bestsellery Empiku 2021: 

Marcin  Myszka - Bestsellery Empiku 2021Marcin Myszka / fot. Jacek Kurnikowski, Mieszko Piętka/AKPA/Bezpłatne materiały prasowe 

W następnej kolejności wręczone zostaną Bestsellery Empiku w kategorii podcast. Szansę na wygraną mieli twórcy podcastów: Kryminatorium Empik Go 2, Muzyczka OkuniewskiejPiąte: Nie zabijaj. Droga po kres, W poszukiwaniu pełni oraz Zagadki Kryminalne Empik Go.

Statuetkę otrzymał Marcin Myszka za „Kryminatorium”, dostępne na platformie EmpikGO. 

– Cieszę się, że organizator zdecydował się na włączenie tej kategorii, dziękuję w imieniu swoim i innych twórców. Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w produkcję podcastu, ale też widzom, słuchaczom, odbiorcom. Pozdrawiam wszystkich fanów podcastów – mówił Marcin Myszka.

Bestsellery Empiku 2021 – zwycięzcy w kategorii kino 

Magdalena Boczarska - Bestsellery Empiku 2021Magdalena Boczarska / fot. Jacek Kurnikowski, Mieszko Piętka/AKPA/Bezpłatne materiały prasowe 

Magdalena Boczarska, ambasadorka kategorii „film” zaprezentowała tegorocznych nominowanych. 

– Polskie kino ma twarz kobiety, nieobliczalną i nieoczywistą – mówiła aktorka. 

Kino polskie – Bestsellery Empiku 2021 zwycięzcy: 

W tej kategorii nominowani zostali Jan Holoubek za 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Marcin Ziębiński za Banksterzy, Michał Kondrat za Czyściec, Patrick Yoka za Listy do M. 4 oraz Patryk Vega za film Pętla.

–To film, który nie jest ucieczką od rzeczywistości, nie jest ucieczką od codzienności, jest raczej komentarzem – powiedział Marcin Prokop. 

W kategorii kina polskiego statuetkę „Przecinka” otrzymał film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy w reżyserii Jana Holoubka. 

– Bardzo dziękuję przede wszystkim tym, którzy ten film obejrzeli i chcą go dalej oglądać, którzy kupili go w różnej formie. Bardzo dziękuję Wam, drodzy widzowie, to chyba najpiękniejsza nagroda – otrzymana od widowni. Dziękuję Tomkowi Komendzie i jego rodzinie za to, że zaufali nam i oddali nam tę historię – powiedział Jan Holoubek. 

Kino familijne – Bestsellery Empiku 2021 zwycięzcy: 

W kategorii kina dziecięcego nominowano filmy Co w duszy gra,  Luca w reżyserii Enrico Casarosy, Mulan w reżyserii Niki Caro,  Tajemniczy ogród w reżyserii Marca Mundena oraz Trolle 2 w reżyserii Walta Dohrna. 

W kategorii kina familijnego nagrodę otrzymał film „Mulan” (Disney). 

– Jestem bardzo wzruszony i szczęśliwy. Dziękuję wszystkim fanom polskiego dubbingu, właściwie wszystkie te filmy były dubbingowane i myślę sobie, że to dla nas ważne wyróżnienie i docenienie naszej pracy. Dubbing  to też sztuka, o czym świadczą wybory i obecność w kinie naszych widzów. Dziękuję jeszcze raz, dziękuję wspaniałym aktorom, którzy stwarzają wielkie, wspaniałe kreacje samym tylko głosem  – powiedział Waldemar Modestowicz, reżyser polskiej wersji dubbingu filmu.

Podczas gali przyznano również statuetki w kategorii „Odkrycia Empiku”.

Odkrycia Empiku 2021 – zwycięzcy w kategorii literatury

W kategorii literatury nominowani byli: Łukasz Barys za książkę Kości, które nosisz w kieszeni (Cyranka), Maciej Jakubowiak za Ostatnich ludzi. Wymyślanie końca świata, (Czarne), Dorota Kotas za Cukry (Cyranka), Mateusz Pakuła za publikację Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję (Nisza) oraz Aleksandra Zbroja za Mireczka. Patoopowieść o moim ojcu (Agora). Co ciekawe, nominowany Łukasz Barys otrzymał również inną ważną nagrodę dla młodych twórców – Paszport „Polityki” w kategorii literatury.

– Wyobrażam sobie literaturę jako ciekawskiego kucharza, który pod wpływem czystka lub innej legalnej substancji może człowiekowi wejść do domu, rozmaite składniki, a potem ugotować z tego coś pysznego – powiedział Witold Szabłowski. 

Marcin Meller i Witold Szabłowski, Dominika Słowik oraz Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz reprezentujący Empik zasiedli w jury w kategorii literatury. 

– Chciałem powiedzieć, że obrady były burzliwe, natomaist kiedy w finale ustalaliśmy werdykt, wszyscy jurorzy powiedzieli, że się podpisują pod werdyktem – mówił Marcin Meller. – Za poruszające i dojrzałe zmierzenie się z własną biografią, za celny język, niosący w sobie siłę opowieści, za stawienie czoła naszym wspólnym Mireczkom nagrodę otrzymuje Aleksandra Zbroja za książkę Mireczek

Aleksandra Zbroja odbierając nagrodę powiedziała:

– Dziękuję wszystkim, wydawnictwu, w szczególności Pawłowi Goźlińskiemu z Agory, moim przyjaciołom, mojemu mężowi Marcinowi, mojej córeczce. Dziękuję jury, jest mi bardzo miło być czyimś odkryciem. To szczególne w kontekście pisania tej książki, bo ona wiązała się dla mnie z wieloma odkryciami. Pisanie jej było procesem bardzo refleksyjnym, chciałabym zachęcić nas wszystkich, i widzów, i zebranych, do refleksyjnego spojrzenia nie tylko na konopie Maty, ale również na wypijany przez nas alkohol, kieliszki wina sączone do serialu, butelki wódki stawiane na rodzinnym stole, drinki, które pijemy dla polepszenia sobie humoru. Zastanówmy się, czy ta nasza chwila relaksu nie jest dla kogoś bardzo nam bliskiego koszmarem. 

Odkrycia Empiku 2021 – muzyka zwycięzcy

Wśród artystów-muzyków nominowano w tym roku Lunę za album Caught In The Night, (Universal Music Polska), Ochmana, który ma szansę reprezentować nasz kraj w konkursie Eurowizji, wyróżnionego za album Ochman, Oxford Drama za album What's The Deal With Time? (Oxford Drama/Asfalt Distro), Patricka the Pana za płytę Miło Wszystko (Agora S.A.) i Szczyla za krążek Polska Floryda (Sony Music Entertainment Poland). 

W jury w kategorii muzyki zasiedli: Hania Rani, Mela Koteluk, Dominik Sadowski, Anna Maria Żurek i Marcin Wojciechowski, dziennikarz radia „Zet”, który przedstawił zwycięzcę – Szczyla. 

– Za charyzmę, luz i szczerość, fenomenalne ucho do melodii i głos, który może jednych tulić do snów, innych porywa do tańca. To debiut, jakiego potrzebowaliśmy – powiedział Marcin Wojciechowski. Nagrodę otrzymał Szczyl, w którego imieniu nagrodę odebrała siostra. 

Odkrycia Empiku 2021 w kategorii filmu

Współpracujący z Empikiem jurorzy wyróżnili także reżyserów najbardziej obiecujących polskich filmów. Wśród nominowanych znaleźli się Konrad Aksinowicz, wyróżniony za film Powrót do tamtych dni (Kino Świat), Łukasz Grzegorzek, który nominację otrzymał za Moje wspaniałe życie (Gutek Film), Mateusz Rakowicz, reżyser filmu Najmro. Kocha, kradnie, szanuje (Dystrybucja Mówi Serwis), Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt, nominowany za Wszystkie nasze strachy (Kino Świat), a także Aleksandra Terpińska, która wyreżyserowała Innych ludzi na podstawie książki Doroty Masłowskiej (Warner Bros. Entertainment Polska). 

– Za film który z czułością przygląda się bohaterom, za skromność i dyscyplinę reżyserską, za stworzenie pola do wykreowania niezwykłej postaci nagrodę otrzymuje Łukasz Grzegorzek za film „Moje wspaniałe życie”. 

Laureata Łukasza Grzegorzka zaprezentowały zasiadające w jury w tej kategorii krytyczka, Karolina Korwin Piotrowska oraz aktorka Maja Ostaszewska.

– Chciałbym bardzo podziękować. Przede wszystkim cieszę się, jestem wzruszony, tym bardziej że tak zacne grono jurorskie oceniało, była bardzo silna konkurencja. Chcę podziękować przede wszystkim trzem kobietom, które współtworzyły ten film. Producentce i zarazem mojej żonie, Natalii Grzegorzek, autorce zdjęć Weronice Wilskiej i Agacie Buzek, odtwórczyni głównej roli. Dały temu filmowi czułość, humor i uważność. Życzyłbym wszystkim takich współpracowniczek – powiedział laureat. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje