Bestsellery 2022 roku. Po jakie książki sięgali Polacy w minionym roku?

Data: 2023-02-15 09:07:43 | Ten artykuł przeczytasz w 11 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

2022 rok okazał się naprawdę owocnym czasem na rynku literackim. Wiele cenionych pozycji książkowych miało swoją premierę, jednak nie wszystkie trafiły na listy bestsellerów. Co jednak znalazło się w zestawieniach różnych księgarń?

Obrazek w treści Bestsellery 2022 roku. Po jakie książki sięgali Polacy w minionym roku? [jpg]

Nowe książki pojawiają się na rynku w zawrotnym tempie, co oznacza, że wybór odpowiedniej lektury staje się niemałym wyzwaniem. Niektóre pozycje jednak szybko zyskiwały rozgłos i sprzedawały się w tysiącach egzemplarzy. Sprawdzamy, które książki były najczęściej kupowane przez Polaków w 2022 roku. 

Najchętniej czytane książki. Bestsellery w Polsce w 2022 roku

Już na samym początku trzeba zaznaczyć, że na różnych listach bestsellerów 2022 roku pojawiają się często zupełne inne książki. Zarówno zestawienia bestsellerów Empiku, księgarń kameralnych, jak i analiza przeprowadzona przez Nielsen BookScan będą się od siebie różnić. Jakie jednak pozycje znalazły się na kilku listach bestsellerów?

Start a Fire. Runda pierwsza to książka, która w 2022 roku zyskała ogromny rozgłos. Jej autorka – P.S. Herytiera (Pizgacz) wywołała niemałe zamieszanie na targach książkiDo młodej pisarki ustawiały się kilometrowe kolejki fanów, a sukces ten zdecydowanie przełożył się także na sprzedaż książek. Pierwsza część cyklu Hell znalazła się zarówno w zestawieniu Nielsena, jak i wśród ubiegłorocznych bestsellerów sieci Empik. Autorce udało się nawet zgarnąć statuetkę w trakcie tegorocznych Bestsellerów Empiku. Katarzyna Barlińska ma na swoim koncie również dalsze tomy serii, czyli: Start a Fire. Runda druga, Burn the Hell. Runda trzecia i Burn the Hell. Runda czwarta

Statuetkę Bestsellerów Empiku za najlepszą książkę w kategorii literatura piękna w trakcie Bestsellerów Empiku trafiła do Olgi Tokarczuk. Powieści polskiej noblistki nie zabrakło również w innych zestawieniach! Empuzjon było najlepiej sprzedającą się książką spośród oferty księgarń kameralnych. Nowa powieść noblistki pojawiła się również na liście Nielsena, gdzie konkurowała z zagranicznymi powieściami z gatunku fikcji. Powieść przenosi nas do 1913 roku. Młody student przybywa do sanatorium na Dolnym Śląsku. Czeka go wiele rozmów z kuracjuszami. Zaczynają oni zgłębiać temat lokalnych legend dotyczących górskich wypadków.

czytaj także: „Bridgertonowie” 3 sezon: udostępniono szczegółowy opis nowej serii!

Nominacje do Bestsellerów Empiku, jak i miejsca w zestawieniu Nielsena przypadły jeszcze dwóm innym książkom. Jedną z nich była japońska powieść Zanim wystygnie kawa autorstwa Toshikazu KawaguchiKolejna to młodzieżowy komiks Heartstopper 2, który napisany i zilustrowany został przez Alice Oseman

Bestsellery literatury polskiej. Najpopularniejsze książki w Polsce w 2022 roku

Poza wyżej wspomnianymi publikcjami, Nielsen w kategorii non-fiction wyróżnił jeszcze publikację Krystyny Kurczab-Redlich za jej książkę Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina. Niewątpliwie na zainteresowanie czytelników tytułem wpływ miały wydarzenia po brutalnym ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Wojna za naszą wschodnią granicą była także jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej minionego roku. 

Do Bestsellerów Empiku zostali jeszcze nominowani Szczepan Twardoch za swoją najnowszą powieść Chołod, Barbara Wysoczańska za Siłę kobiet, autorka młodzieżowej serii Marta Łabęcka za powieść All of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość oraz Weronika Anna Marczak za książkę Rodzina Monet. Skarb.

Ciekawą kategorią w trakcie Bestsellerów Empiku okazał się kryminał i thriller, gdyż tam nominację zdobyło aż trzech polskich pisarzy. Był to Marcin Meller i jego książka Czerwona ziemia, Katarzyna Bonda i O włos oraz Remigiusz Mróz za książkę Projekt Riese. To właśnie ostatni z wymienionych autorów zdobył statuetkę. Po odebraniu nagrody aż dwukrotnie pojawiał się w studiu online, gdzie zdradził kilka informacji na temat dalszych planów związanych ze swoją karierą

Bestsellery 2022 roku

Bestsellery prozy obcej w 2022 roku

W zestawieniu Nielsena najlepiej sprzedających się książek, poza drugim tomem Heartstoppera, pojawiła się również pierwsza część cyklu, rozpoczynająca opowieść o relacji Nicka oraz Charliego. W zeszłym roku na Netflixie ukazał się serial, który powstał właśnie na bazie tych komiksów. Popularność produkcji przełożyła się najwyraźniej także i na sprzedaż dzieł Oseman, a Wydawnictwo Jaguar zadecydowało się wydać kolejne publikacje autorki powiązane z lubianym przez młodych czytelników cyklem. Tymczasem Netflix oficjalnie potwierdził powstanie kolejnego sezonu.

Co ciekawe Nielsen wyróżnił jeszcze kilka książek, które najwyraźniej nie były tak chętnie kupowane w sieci Empik, wszak nie znalazły się w nominacjach do nagrody sieci. Wśród nich znalazła się m.in. wydane nakładem Świata Książki Gdzie śpiewają raki, czyli głośna powieść Delii Owens, Baśniowa opowieść — najnowsza książka spod pióra króla grozy Stephena Kinga, a także poradniki: Czuła przewodniczka i kultowa już Potęga podświadomości

Statuetkę Empiku zgarnęła natomiast amerykańska pisarka – Colleen Hooverktórej książka It Starts with Us okazała się najlepszą w kategorii literatura obyczajowa. Twórczość autorki cieszy się sympatią nie tylko w Polsce — fanki i fani Hoover wyczekują właśnie premiery ekranizacji powieści It Ends with Us. Nominację do bestsellerów Empiku otrzymały jeszcze powieści: Brakujący element, Mentalista, Gdzie jesteś, piękny świecie, Jedno życzenie, The Love Hypothesis, Życie Violette oraz Krew i popiół.

Bestsellery 2022 roku księgarń kameralnych

Lista wyróżnionych publikacji przez księgarnie kameralne znacznie różni się od tego, co mogliśmy zobaczyć na gali Bestsellerów Empiku, czy w zestawieniu Nielsena. Na wysokiej pozycji znalazła się książka zeszłorocznej noblistki – Annie Ernaux. Powieść Lata stanowi pewnego rodzaju biografię i rozliczeniem z przeszłością. 

Popularność zyskała również publikacja Marcina Wichy – Nic drobniej nie będzie – na którą składają się felietony autora. Na trzecim miejscu znalazły się Reguły na czas chaosu Tomasza Stawiszyńskiego. Książka czerpie z filozofii i znanych tekstów kultury. Opowiada o sensie życie i pomaga podchodzić do niektórych spraw z dystansem. 

Czwarte miejsce to wcześniej wspomniana powieść – Zanim wystygnie kawa. Następnie na liście znajdują się kolejno: Dziady i dybuki, Gdynia obiecana, Bliscy, Planeta Piołun, Unicestwianie

 

Źródło: mat. prasowe Empik, Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych, rynek-ksiazki.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje