Dom Literatury w Łodzi poinformował, że tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima został Artur Domosławski.
fot. Joanna Głodek Photo / facebookArtur Domosławski to pisarz i reporter; świadek buntów i rewolt w krajach Globalnego Południa, obserwator ruchów masowych oraz prób naprawiania porządku społecznego; autor literackich biografii ludzi kultury. Popularność przyniosły mu książki Gorączka latynoamerykańska (2004), Śmierć w Amazonii (2013), Wykluczeni (2016), a w tym roku wydał książkę Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei, będącą podsumowaniem blisko trzech dekad latynoamerykańskiej pasji.
Napisana ze znawstwem tematu obszerna treść książki-reportażu Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei, ukazując pełną sprzeczności politykę Ameryki Łacińskiej, zachęca do dociekań i poszukiwań. Warto! – napisała Danuta Szelewska w naszej recenzji tej publikacji.
Międzynarodowe uznanie przyniosła Domosławskiemu biografia Kapuściński non-fiction (2010), przetłumaczona na wiele języków, nagrodzona English Pen Award, a w Polsce – nagrodą Grand Press–Dziennikarz Roku 2010. Przez 20 lat był związany z „Gazetą Wyborczą”, od półtorej dekady – z tygodnikiem „Polityka”.
O wejściu pisarza do panteonu nagrodzonych twórców literackich zdecydowało jury w składzie:
Anna Marchewka (przewodnicząca jury) Paulina Frankiewicz, Grzegorz Jankowicz, Michał Tabaczyński, Grzegorz Wysocki. Sekretarzynią Nagrody jest Marta Zdanowska.
Obok Domosławskiego do nagrody nominowani byli poetka Krystyna Miłobędzka i Jan Gondowicz – eseista, krytyk literacki, tłumacz i wydawca, autor wydanej niedawno książki Flirt z Paralipomeną. Mitologie.
Przyznawana przez Dom Literatury w Łodzi i Łódzki Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima, reaktywowana w ramach Roku Tuwima w 2013 roku, wręczana jest wybitnym pisarzom i pisarkom za twórczość o wysokich walorach artystycznych, otwierającą nowe obszary dialogu oraz cechującą się wrażliwością społeczną i humanistyczną.