7000 historycznych książek dla dzieci, które bezpłatnie przeczytasz online!

Data: 2022-10-11 15:56:35 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Studiując literaturę dziecięcą, możemy wiele dowiedzieć się o tym, jak w danym okresie historycznym podchodzono do najmłodszych czytelników. Okazję do prześledzenia tysięcy historycznych książek skierowanych do młodego czytelnika daje pewna biblioteka na Florydzie.

Obrazek w treści 7000 historycznych książek dla dzieci, które bezpłatnie przeczytasz online! [jpg]
Fot. ilustracyjna / pixabay

Biblioteka Historycznej Literatury Dziecięcej im. Baldwina na Uniwersytecie Florydy zebrała kolekcję, która obecnie liczy ponad 7000 książek dziecięcych. Pochodzące z XIX wieku tytuły można w całości bezpłatnie przeczytać online.

Literatura dziecięca – nie zawsze obecna?

Początki literatury dziecięcej sięgają XVIII wieku. Wcześniej nie wydawano książek z tego gatunku, a młodsi czytelnicy czytali to, co dorośli. W zależności od dominujących nastrojów kulturowych literatura dziecięca balansowała między sferą rozrywkową a edukacyjną. Profesor Newcastle University M.O. Grenby zwraca uwagę, że pod koniec XVIII wieku w Wielkiej Brytanii literatura dla dzieci stała się obiecującą częścią przemysłu wydawniczego, a trend ten jest wciąż mocno widoczny. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszy się szczególnie literatura YA, po którą chętnie sięgają również starsi czytelnicy.

Czytaj również: Najciekawsze premiery książek w październiku 2022

Nie do końca wiadomo, co spowodowało tak dużą zmianę w podejściu jeśli chodzi o wydawanie książek dla dzieci. Przypuszcza się, że wpływ na to zjawisko mógł mieć rozwój nauk pedagogicznych oraz społecznych. Aby to zbadać, warto przyjrzeć się szczególnie epoce wiktoriańskiej, prawdopodobnie najbardziej innowacyjnemu i zróżnicowanemu okresowi jeśli chodzi o rozwój literatury dziecięcej. Obecnie jest to możliwe dzięki tytułom zebranym przez Bibliotekę Historycznej Literatury Dziecięcej im. Baldwina. Tysiące tytułów zostało zdigitalizowanych i są one dostępne online. Zapoznanie się z nimi może pokazać, jak w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych wyglądało czytelnictwo wśród najmłodszych. Na czym zależało rodzicom, w co chcieli oni, by ich pociechy wierzyły i co wiedziały?

Początki literatury dziecięcej – co czytano?

W tym czasie najważniejszymi gatunkami były książki religijne, a także dotyczące języka oraz ortografii. Oprócz tego czytano bajki i opowieści przygodowe. Z tytułów, które znaleźć można w zbiorze Biblioteki im. Baldwina, wymienić można serię Zig Zag wydawaną w Bostonie oraz angielskie książki, takie jak Afloat with Nelson, obie z lat 90. XIX wieku. Łączyły one fikcję, historię naturalną i naukę z relacjami z bitew i podróży. Był jednak jeszcze jeden gatunek, który miał szczególne znaczenie – zwłaszcza w epoce wiktoriańskiej. Dla większości studentów i czytelników to poezja była jednym z najistotniejszych gatunków, który przeważał w nauce oraz sztuce opowiadania historii również jeśli chodzi o dzieci. 

Z bardziej znanych tytułów z XVIII wieku, wymienić można chociażby Księgę tysiąca i jednej nocy, a mówiąc o literaturze przygodowej, nie można zapominać o angielskich klasykach, jakimi byli: Daniel Defoe (Przypadki Robinsona Kruzoe) oraz Jonathan Swift (Podróże Guliwera). Warto pamiętać, że wiele książek z tamtego okresu, które dziś uznalibyśmy za młodzieżowe, i tak kierowane były do dorosłych, a dopiero z czasem zostały one zaadaptowane dla młodszych czytelników. Takim przykładem może być XIX-wieczna twórczość Juliusza Verne'a. Atrakcyjność jego książek z czasem przyciągnęła również młodzież. Jego powieści miały również wpływ na rozwój literatury fantastyczno-naukowej.

Może zainteresuje Cię również..

Dzisiaj szczególnym uwielbieniem wśród dzieci i młodzieży cieszą się książki fantasy. Ten boom został zapoczątkowany, na przełomie wieków przez chociażby Czarnoksiężnika z krainy Oz L. Frank Bauma. Była to pierwsza książka fantasy w amerykańskiej literaturze dziecięcej. Innym przykładem może być Piotruś Pan autorstwa J.M. Barriego. To właśnie te tytuły uczyniły miliony młodych ludzi namiętnymi czytelnikami bajek, które z czasem rozwinęły się o kolejne niezwykłe gatunki, dając grunt dla komiksu, książek YA, dystopii, beletrystyki około magicznej i dziesiątek innych rodzajów literatury dziecięcej i młodzieżowej, które mimo że w pierwszej kolejności proponujemy młodszym, coraz częściej kupujemy również dla siebie. Zwłaszcza że również dorosłe fantasy ma obecnie wiele do zaoferowania.

źródło: openculture.com
Tagi: literatura dziecięca, ebook,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje