29 I: Wieczór z kolekcjonerem sztuki

Data: 2013-01-22 13:46:33 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 29 I: Wieczór z kolekcjonerem sztuki

Wydawnictwo Bosz oraz Law&Art zapraszają na spotkanie wokół książki Uporczywe upodobanie Jerzego Stelmacha.

 

Autor i właściciel pokaźnych zbiorów malarstwa polskiego opowie o filozofii gromadzenia dzieł artystycznych oraz podzieli się swoim doświadczeniem w zakresie sposobów konstruowania kolekcji. Dyskusję poprowadzi Aleksandra Drożdż z Law&Art.

 

Spotkanie odbędzie się 29 stycznia w Galerii Mito przy ulicy Waryńskiego 28 o godz. 19. Wstęp wolny.

 

Uporczywe upodobanie to zapis błyskotliwych i osobistych przemyśleń kolekcjonera sztuki z prawdziwego zdarzenia. Miłośnik i pasjonat obrazów Jerzy Stelmach posiada w swoich zbiorach obrazy m.in. Witolda Wojtkiewicza, Wacława Taranczewskiego oraz Andrzeja Wróblewskiego, które prezentuje w książce.

 

Autor dzieli się z czytelnikami refleksjami na temat filozofii gromadzenia rzeczy artystycznie pięknych w czasach dominacji kultury tandety i nadmiaru. Jerzy Stelmach jest filozofem, prawnikiem i autorem licznych publikacji poświęconych m.in. filozofii prawa. Wykłada również na Uniwersytecie Jagiellońskim. Snuje wciągającą opowieść na temat swojej pasji, jej korzeni, analizując rolę zamiłowania do kolekcjonowania w ludzkim życiu. Do zagadnienia podchodzi w sposób szeroki, przyglądając się temu jak wielkie znaczenie może mieć to nietypowe hobby we współczesnej rzeczywistości. Dzisiaj dominuje kultura przypadku, w której więcej wagi przywiązuje się do ilości niż jakości. W tej sytuacji pasja do wynajdywania rzeczy wyjątkowych i tworzenia z nich kolekcji pozwala na odcięcie się od pospolitego gustu i wykreowanie własnego, wysmakowanego świata. W tym świecie liczy się szczegół oraz to, co jednostkowe, a kryteria oceny kolekcjonera wymykają się powszechnym konwencjom. Kolekcjonowanie przedstawione jest tu jako podróż w poszukiwaniu znaczeń i sensów po to, by pogłębić rozumienie sztuki. Analizowana jest też dzisiejsza pozycja artysty uwikłanego w rynek. Autor zastanawia się nad elitarnością sztuki oraz egalitarnością państwowych instytucji, które ją promują. Myśli odsłaniane przez Jerzego Stelmacha mogą zainteresować nie tylko miłośników sztuki.

 

Książka składa się z siedmiu rozdziałów, które mogą być czytane w dowolnej kolejności i niezależnie od siebie. Stanowi ona komentarz do własnej kolekcjonerskiej przygody autora. W książce poruszany jest również problem granic sztuki oraz jej interpretacji. W publikacji znaleźć można liczne reprodukcje dzieł sztuki, pochodzące z prywatnej kolekcji autora.

 

Delectatio – to po łacinie upodobanie, ale także radość, żądza, kuszenie, orgazm. Jak mówi sam autor "nie o słowa tu chodzi, nawet jeśli są ważne, lecz o to wszystko, co znajduje się po drugiej stronie słów, czyli właśnie o rzeczy, ludzi i o uporczywe upodobanie".

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje