Życie, starość i śmierć kobiety z ludu

Ocena: 6 (1 głosów)

Nowa, długo oczekiwana książka autora słynnego Powrotu do Reims to opowieść o losach jego matki, która pod koniec życia, jako osoba nie w pełni sprawna, trafiła do ośrodka opiekuńczego. Eribon pisze o ostatnich dramatycznych miesiącach jej życia, ale też o wcześniejszej codziennej walce o przetrwanie, pracy w fabryce, zaangażowaniu związkowym i o szalonej miłości, jaką przeżyła w wieku osiemdziesięciu lat. To także historia skomplikowanej relacji tych dwojga – kobiety z klasy ludowej i marzącego o awansie społecznym syna, który przeszedł drogę od odrzucenia i wstydu, przez próbę akceptacji i zrozumienia, aż po swego rodzaju rozczulenie i troskę. To wreszcie bezwzględna analiza społeczna, w której autor bierze pod lupę starość. Pisze o wykluczeniu i systemowej przemocy, jakiej poddawane są starsze osoby, pokazuje też, jak bezradna wobec starości i starzejącego się podmiotu bywa filozofia. I pyta: czy osoby starsze mają szansę na polityczną reprezentację? Kto powinien przemówić w ich imieniu?

Informacje dodatkowe o Życie, starość i śmierć kobiety z ludu:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2024-04-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788368059014
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: Vie, vieillesse et mort d’une femme du peuple
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Jacek Giszczak

Tagi: starość

więcej

Kup książkę Życie, starość i śmierć kobiety z ludu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Życie, starość i śmierć kobiety z ludu - opinie o książce

Druga książka Eribona, którą przeczytałam, jest równie dobra jak pierwsza ("Powrót do Reims"). Ta lektura mieści się pomiędzy filozofią, socjologią i biografią. Na przykładzie własnej matki autor przygląda się starości, roli osób starszych we francuskim społeczeństwie, ich miejscu w kontekście rodziny, ważności w hierarchii społecznej, ich wpływie na życie własne i innych. Eribon rozważa problemy, o których często się nie mówi głośno, szczególnie o prawie decydowania o sobie. Często powołuje się na Simone de Beauvoir i jej "Starość", a także "Drugą płeć". Starość jest tematem, o którym młodzi jeszcze nie chcą rozmawiać, a starzy już często nie mogą. Eribon stanął do tematu i wyszła mu z tego świetna książka, zdecydowanie warta uwagi. Polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Powrót do Reims
Didier Eribon0
Okładka ksiązki - Powrót do Reims

Anatomia społecznego wstydu i wykluczenia. Autor, francuski socjolog i filozof, miał na koncie wiele książek, między innymi biografię Foucaulta...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy