Życie, starość i śmierć kobiety z ludu

Ocena: 6 (1 głosów)

Nowa, długo oczekiwana książka autora słynnego Powrotu do Reims to opowieść o losach jego matki, która pod koniec życia, jako osoba nie w pełni sprawna, trafiła do ośrodka opiekuńczego. Eribon pisze o ostatnich dramatycznych miesiącach jej życia, ale też o wcześniejszej codziennej walce o przetrwanie, pracy w fabryce, zaangażowaniu związkowym i o szalonej miłości, jaką przeżyła w wieku osiemdziesięciu lat. To także historia skomplikowanej relacji tych dwojga – kobiety z klasy ludowej i marzącego o awansie społecznym syna, który przeszedł drogę od odrzucenia i wstydu, przez próbę akceptacji i zrozumienia, aż po swego rodzaju rozczulenie i troskę. To wreszcie bezwzględna analiza społeczna, w której autor bierze pod lupę starość. Pisze o wykluczeniu i systemowej przemocy, jakiej poddawane są starsze osoby, pokazuje też, jak bezradna wobec starości i starzejącego się podmiotu bywa filozofia. I pyta: czy osoby starsze mają szansę na polityczną reprezentację? Kto powinien przemówić w ich imieniu?

Informacje dodatkowe o Życie, starość i śmierć kobiety z ludu:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2024-04-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788368059014
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: Vie, vieillesse et mort d’une femme du peuple
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Jacek Giszczak

Tagi: starość

więcej

Kup książkę Życie, starość i śmierć kobiety z ludu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Życie, starość i śmierć kobiety z ludu - opinie o książce

Druga książka Eribona, którą przeczytałam, jest równie dobra jak pierwsza ("Powrót do Reims"). Ta lektura mieści się pomiędzy filozofią, socjologią i biografią. Na przykładzie własnej matki autor przygląda się starości, roli osób starszych we francuskim społeczeństwie, ich miejscu w kontekście rodziny, ważności w hierarchii społecznej, ich wpływie na życie własne i innych. Eribon rozważa problemy, o których często się nie mówi głośno, szczególnie o prawie decydowania o sobie. Często powołuje się na Simone de Beauvoir i jej "Starość", a także "Drugą płeć". Starość jest tematem, o którym młodzi jeszcze nie chcą rozmawiać, a starzy już często nie mogą. Eribon stanął do tematu i wyszła mu z tego świetna książka, zdecydowanie warta uwagi. Polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Powrót do Reims
Didier Eribon0
Okładka ksiązki - Powrót do Reims

Anatomia społecznego wstydu i wykluczenia. Autor, francuski socjolog i filozof, miał na koncie wiele książek, między innymi biografię Foucaulta...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy