Niezwykła historia kobiet, które połączył Holokaust!
Najgorsze chwile zawsze się pamięta. To, jak nas podpalili, jak na brzuchu doczołgałam się do ojca – do dziś to widzę, gdy nie mogę zasnąć. I wzrok tej żydowskiej dziewczynki, Inki. Taki błagalny…
Zosia jest sama w cudzym mieszkaniu. Na zewnątrz świat wali się w gruzy. Pobliskie wioski są palone przez bandy UPA. Niemcy mordują Polaków i Żydów. Armia Hitlera zdaje się niezwyciężona. A Zosia jest sama. Ale czy na pewno? Zza ściany dobiega dziwny dźwięk. Decyzja, by zajrzeć do niewielkiej kryjówki, zaważy nie tylko na życiu Zosi. Teraz nie ma o tym pojęcia, ale to, co za chwilę zrobi, doprowadzi ją po latach do Yad Vashem. Dzięki temu zostanie Sprawiedliwą wśród Narodów Świata…
Życie Zofii Hołub to historia XX-wiecznej Polski w pigułce. Zostało ukształtowane przez ucieczkę przed bandami UPA mordującymi Polaków na Wołyniu, uratowanie żydowskiego dziecka, uniknięcie transportu do Auschwitz, wyjazd na Ziemie Odzyskane i małżeństwo z Żołnierzem Wyklętym.
Losy Zosi splatają się ponadto z życiem dwóch innych wyjątkowych kobiet – Inki, dziewczynki skazanej przez nazistów i Polaków na śmierć, oraz Stanki, której rodzina heroicznie decyduje się na ukrywanie i wychowywanie żydowskiego dziecka.
Dziennikarz Mateusz Madejski publikuje rozmowę z własną babcią i odkrywa przed czytelnikami, jak wiele tajemnic i tragicznych wydarzeń skrywa historia większości polskich rodzin.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-07-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 288
Myślałam, że to kolejna książka osadzona w konkretnym czasie. Myliłam się. To reportaż. Dość ciekawy reportaż. Zdziwiłam się, ale kiedy się wciągnęłam przeczytałam ją w jeden wieczór. Ta książka jest naprawdę warta by ją przeczytać. Tematy jakie porusza są ciężkie, ale ważne. Dlatego jestem zadowolona, że udało się mi ją przeczytać.
Przeczytane:2022-04-19, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2022,
Książka będąca reportażem z wojennych losów Inki, ocalonej przez Zosię. Napisana w formie wywiadu z uczestniczkami tych sytuacji