Zmierzch cesarstwa rzymskiego. Tom 1 i 2

Ocena: 0 (0 głosów)

Nie bez powodu pozycja ta często jest nazywana książką historyczną wszechczasów. Niewiele jest prac napisanych przez badaczy, które krążą zarówno w powszechnym, jak i naukowym obiegu przez blisko 250 lat. I nie chodzi tu o traktat filozoficzny, a pracę historyczną. Taką pozycją jest monumentalne dzieło Edwarda Gibbona traktujące o schyłku i upadku cesarstwa rzymskiego.  Wydane po raz pierwszy w końcu XVIII wieku, wielokrotnie wznawiane i tłumaczone na kilkanaście języków już na stałe zagościło wśród klasycznych pozycji dziejów starożytnych. Pokolenia czytelników na całym świecie uczyło się patrzeć na Rzym i Konstantynopol oczami Gibbona.  

 

Państwowy Instytut Wydawniczy postanowił uszanować wyraźną wolę autora, jak i potrzeby czytelników i po raz pierwszy trzy tomy dzieła wychodzą jednocześnie. Trzymając się tradycji i tym razem rzecz ukazuje się pod dwoma tytułami. Pierwsze dwa tomy to Zmierzch cesarstwa rzymskiego, a trzeci – Upadek cesarstwa rzymskiego na zachodzie.  Pozycje wydane są w serii zwanej „ceramowską”, a zatem starannie przygotowane, nieskąpo ilustrowane, z twardą okładką o charakterystycznym dla serii układzie graficznym. Zmierzch ukazuje się już po raz czwarty, a Upadek po raz drugi.

 

Początków schyłkowego okresu tego największego w dziejach ludzkości imperium dopatruje się Gibbon już w wydarzeniach wieku II po Chrystusie. Dalej konsekwentnie prowadzi opowieść poprzez zdobycie Rzymu i Konstantynopola przez kolejnych barbarzyńców, aż do schyłku wieku XVI. Oryginalna narracja wyraźnie rozdziela dzieje cesarstwa na zachodzie i dzieje właściwego Rzymu od losów Konstantynopola i cesarstwa wschodniego. Dopiero w upadku tego ostatniego autor upatruje końca rzymskiego imperium.

 

Siła i popularność dzieła Gibbona opiera się na porządnym warsztacie naukowego badacza źródeł z epoki przy jednoczesnych literackich walorach tekstu. W polskim wydaniu  udało się zachować literacką wartość, a może nawet ją uwypuklić. Trzy woluminy bez reszty wciągają czytelnika plastycznością opisu i rzeczowością narracji podanej żywym, dalekim od naukowej hermetyczności językiem. Warto dodać, że dzisiaj, w czasach namysłu nad kondycją zachodniej cywilizacji w XXI wieku, nasuwające się analogie otwierają dodatkowe pole do dyskusji. Jednym zdaniem –  to ze wszech miar książka do czytania i zarazem dla każdego inteligenta rzecz niezbędna.

Informacje dodatkowe o Zmierzch cesarstwa rzymskiego. Tom 1 i 2:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2017-09-15
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788306034110
Liczba stron: 496
Tłumaczenie: Stanisław Kryński, Zofia Kierszyc, Irena Szymańska, Mikołaj Szymański

więcej

Kup książkę Zmierzch cesarstwa rzymskiego. Tom 1 i 2

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zmierzch cesarstwa rzymskiego. Tom 1 i 2 - opinie o książce

Inne książki autora
Upadek cesarstwa rzymskiego. Tom 3
Edward Gibbon0
Okładka ksiązki - Upadek cesarstwa rzymskiego. Tom 3

Państwowy Instytut Wydawniczy postanowił uszanować wyraźną wolę autora, jak i potrzeby czytelników i po raz pierwszy trzy tomy dzieła wychodzą jednocześnie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy