Mądra opowieść dla najmłodszych, napisana w latach 60. przez wybitną poetkę Julię Hartwig dla swojej córki. Wydana ponownie po latach, w przepięknej szacie graficznej autorstwa Gabrieli Cichowskiej.
Julia Hartwig – znana przede wszystkim jako wybitna poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej. Zadebiutowała tomem poezji pt Pożegnania w 1956 roku. Potem były Wolne ręce (1969), Dwoistość (1971), Czuwanie (1978), Chwila postoju (1980), Obcowanie (1987) oraz dwa wybory wierszy (1981 i 1982). Jest autorką monografii Apollinaire (1962) i Gerard de Nerval (1972) oraz Dziennika amerykańskiego (1980). Ma w swym dorobku literackim znakomite przekłady poetów francuskich, m. in. G. Apollinaire'a, B. Cendrarsa, M. Jacoba. Wraz z mężem, Arturem Międzyrzeckim, poetą i cenionym tłumaczem, opracowała Antologię poezji amerykańskiej (1992). Nie wszyscy jednak wiedzą, że wspólnie mają również swój wkład w literaturę dziecięcą. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, napisali kilka książek dla dzieci, m. in. Pierwsze przygody Poziomki i Pan Nobo. Dalsze przygody Poziomki. Później, już sama, Julia Hartwig napisała właśnie Zgubę Michałka, która po półwieczu doczekała się ponownego wydania, tym razem z przepięknymi ilustracjami krakowskiej artystki Gabrieli Cichowskiej. W sierpniu Julia Hartwig obchodziła 95 urodziny.
Gabriela Cichowska - ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od 2011 jest pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi Laureatka ważnych nagród i wyróżnień krajowych oraz zagranicznych, m.in. - I nagrody Opera Prima za debiut na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii za ilustracje do książki Fantje (2009) i nagrody Gustava Heinemanna za Ostatnie przedstawienie panny Esterki (2014).
Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 2016-10-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 88
Drugie, poprawione i uzupełnione wydanie dziennika wybitnej poetki. Zebrane tu zapiski Julii Hartwig obejmują okres jej podróży do Francji i USA w latach...
Ameryka była dla mnie przez cały ten czas krajem bez snów. Sypiałam tam twardo i bez marzeń. Ale dni były pełne niespodzianek, same trochę jak sen, niepozbawiony...
Chcę przeczytać,