Szalone lata dwudzieste, kiedy to świat wchodzi w nową epokę i chce nadrobić stracony czas wojny.
Zawrotny rytm fokstrota i rewiowych popisów splata się z tradycjami, których usilnie stara się bronić starsze pokolenie, choć pod skórą czuje, że już nic nie zatrzyma tego pochodu wyzwolenia kobiet, szybkich automobili, krótszych spódnic i swobodniejszych obyczajów...
Emma, córka zubożałego szlachcica, wychowana w wielkim, ale zapuszczonym z powodu ubóstwa pałacu pod Krakowem, wyjeżdża do Wiednia na zaproszenie bogatej przyjaciółki swojej zmarłej matki i jej szalonej, lubiącej zabawę córki. Ma się uczyć w konserwatorium, ponieważ jest bardzo utalentowana muzycznie, jednak razem z nową przyjaciółką wpada w nowoczesny świat dancingów, modnych magazynów i zabaw do białego rana.
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2017-08-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 288
Język oryginału: polski
Przeczytane:2017-08-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Pdf/ebook - MAM, 80 książek 2017, Mój patronat medialny,
Fabuła książki lawiruje między Krakowem a Wiedniem. Autorka opisała środowisko w sposób, który pozwala czytelnikowi bez trudu wkroczyć w tamten świat i wraz z bohaterami powieści przemierzać ulice miast. Tokarska posługuje się językiem prostym, lekkim i doskonale zrozumiałym, a historia przedstawiona jest płynnie i naturalnie. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się szybko i bez większego wysiłku
Bohaterowie to galeria różnobarwnych postaci. Posiadają odmienne charaktery, zwyczaje i sposoby postępowania, co sprawia, że są na swój sposób wyjątkowi. Ukazują życie zubożałej polskiej szlachty w czasach, kiedy to ograbieni ze wszystkich dóbr, musieli budować swoje życie praktycznie od nowa. Były to dla nich czasy ciężkie, ale nie pozbawione zalet i o tym pisze autorka.
Książka nie jest pozbawiona wad, niemniej uważam ją za całkiem udany debiut powieściowy. Autorka zabiera czytelnika w niezwykłą podróż do lat dwudziestych XX wieku i bez wysiłku opisuje wątki historyczne, przy tym w pełni prezentuje klimat ówczesnych czasów, tradycje i obyczajowość, kiedy to Polska w końcu uzyskała niepodległość.
Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę publikację, bo jej lektura sprawiła mi wiele przyjemności. Dzięki niej miałam szansę bliżej poznać mały wycinek tamtejszej obyczajowości. Moim zdaniem Zawrotny rytm fokstrota to typowo kobieca literatura z charakterystycznymi dla niej cechami. Polecam.