Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają

Ocena: 5 (1 głosów)

Ania wracała ze szkolnej zabawy. Bruno wyjechał na wymarzone wakacje do Indii. Joanna wybrała się w góry, a Paweł chciał spotkać się z rodziną. To, co ich łączy, to fakt, że nigdy nie dotarli do domu.

 

Co roku w Polsce ginie ponad dziesięć tysięcy osób. Wychodzą z domu, ze szkoły czy pracy, wyjeżdżają na wakacje i znikają bez śladu - chociaż wydaje się to nieprawdopodobne. Szymon J. Wróbel podejmuje trud dotarcia do rodzin osób zaginionych i wysłuchania ich przejmujących historii - o bliskich, którzy jakby zapadli się pod ziemię, mnożących się pytaniach bez odpowiedzi oraz nadziei, która nigdy nie gaśnie.

 

Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają to jednak nie tylko zbiór bolesnych ludzkich historii, które mogłyby stać się inspiracją dla niejednego kryminału. To również rozmowy z osobami, które dzięki swojej wiedzy, pasji i zaangażowaniu pomagają rozwikłać zagadki zaginięć. O tym, jak to możliwe, że człowiek znika bez śladu, i o metodach poszukiwań, a także o przypadkach, których nie udało się wyjaśnić, opowiadają m.in. wybitny profiler, ekspert w dziedzinie poligrafii czy członkowie grup poszukiwawczo-ratowniczych i słynnej jednostki Archiwum X.

 

To pozycja obowiązkowa dla osób, które kiedykolwiek pomyślały: ,,Zaginięcia? Mnie to nie dotyczy!".

 

***

Część dochodu ze sprzedaży książki przekazana zostanie na rzecz Fundacji Itaka

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych to najstarsza i największa polska organizacja pozarządowa, która kompleksowo zajmuje się problematyką zaginięć. Wspierają rodziny osób zaginionych na różnych etapach poszukiwań - zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ponadto prowadzą linię wsparcia dla rodzin zaginionych, gdzie mogą otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną oraz socjalną.

W 2009 roku zostali polskim operatorem europejskiego numeru, znanego jako Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka: 116 000

 

BIOGRAM

Szymon J. Wróbel

 

Dziennikarz, współpracował m.in. z krakowskim ,,Dziennikiem Polskim", ,,Lounge Magazynem", ,,Miesięcznikiem Znak", TVN Style, TVP Kraków czy Miastem Muzyki RMF. Obecnie można go posłuchać na antenie Radia Bielsko, gdzie prowadzi swój program ,,Pozycja Wróbla" o literaturze. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych ,,Jego Oczami", ,,Z domu...", ,,Ojciec, czyli o Pieronku", ,,Pamiętajcie!", czy ,,Jukace. Magiczna historia". Jako autor debiutował książką Jego oczami. Następnie ukazała się jego bestsellerowa biografia Ojciec, czyli o Pieronku, a w 2021 roku książka pt. Humorem i (u)Śmiechem. Od 2015 roku moderator Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej k. Żywca.

 

W 2017 roku otrzymał tytuł ,,Osobowość roku 2017 Dziennika Zachodniego" w kategorii ,,Kultura" w powiecie żywieckim (nominowany w tej kategorii za różne projekty blisko 10 lat z rzędu). W 2018 roku otrzymał medal pamiątkowy 750-lecia Miasta Żywca, ,,Za promowanie Żywca i Żywiecczyzny". W 2022 roku wyróżniony odznaką i tytułem ,,Zasłużony dla województwa śląskiego".

Informacje dodatkowe o Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2024-04-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788383300887
Liczba stron: 320

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

Kup książkę Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają - opinie o książce

Temat zaginięć jest bardzo trudny i niewiele spraw wzbudza w nas większe zainteresowanie – niestety. Rzeczywistość wygląda tak, że jeśli rodzina nie zadba o odpowiednie nagłośnienie sprawy, bardzo mała garstka osób w ogóle się nią zainteresuje, przez co maleje szansa na odnalezienie danej osoby. Sięgając po książkę Szymona J. Wróbla, nastawiałam się na dobre opracowanie tego tematu oraz poniekąd wskazanie kwestii, które warto poruszyć w razie zaginięcia. Czy to otrzymałam? O tym w tej recenzji.


Jedni opuszczają miejsce zamieszkania dobrowolnie, z intencją powrotu. Drudzy planują swoją nieobecność na dłużej. Jeszcze inni... No właśnie, co się z nimi dzieje, kiedy nie wracają o umówionej godzinie? Gdzie ich szukać? Jakie mogą być powody ich nieobecności? Co w takich sytuacjach czuje rodzina i kogo obwinia? Na te pytania stara się odpowiedzieć Szymon J. Wróbel w swojej książce, przedstawiając brutalną statystykę i historie, które mogą zmrozić krew w żyłach.


Nie skłamię, jeśli napiszę, że już pierwsze strony książki sprawiły, że w mojej głowie ruszyła lawina myśli. Kolejne rozdziały tylko utwierdzały mnie w moim przerażeniu dotyczącym tego, że tak naprawdę... każdy może zniknąć z dnia na dzień i nie będziemy wiedzieli, gdzie go szukać i co tak naprawdę się wydarzyło. Wypadek? Porwanie? W pełni świadoma ucieczka od obecnego życia? Powiem szczerze, że aż do tej chwili się nad tym zastanawiam i nie wiem, czy już kiedykolwiek przestanę.


Autor przywołuje historie kilku zaginionych i ich rodzin, a właściwie walki o to, by odnaleźć te osoby. Każda z tych historii jest inna, a jednocześnie podobna – ot, jednego dnia było wszystko dobrze, a następnego kontakt nagle się urwał. Najgorsza w tym wszystkim jest ta niepewność — po jakim czasie zaginiona osoba wróci i czy w ogóle? Nie chciałabym zabrzmieć źle, ale najmocniej moją uwagę przykuła sprawa 16-letniego Krzyśka, który zniknął pewnego ranka... i do dzisiaj się nie odnalazł. Jego rodzice wkładają codziennie mnóstwo wysiłku w poszukiwania i inne akcje, które mają na celu jak najszersze rozpowszechnienie informacji o jego zaginięciu. Być może to dlatego, że jest to świeża sprawa, ale czytając o niej... coś brutalnie chwytało mnie za serce.


Docenić muszę pracę, którą w stworzenie tej książki włożył autor. Jego zaangażowanie w opisywany temat, rzetelność, a także w pewien sposób chłodne podejście do tych spraw sprawiły, że jako odbiorca mogłam samodzielnie przemyśleć swoje odczucia w stosunku do opisywanych sytuacji, bez zbędnych sugestii (jak często się to zdarza w podobnych książkach). No co ja mogę tutaj dużo pisać, to po prostu dobry reportaż, który nie tylko ukazuje tragiczne doświadczenia wielu rodzin, ale i w pewien sposób przestrzega i zwraca uwagę na wiele aspektów, o których nie myślimy za często. Być może nagła zmiana nastroju u naszej najbliższej osoby to nie tylko efekt zmiennej pogody, ale... czegoś więcej?


Jestem zdecydowanie na tak, jeśli chodzi o tę pozycję. Cieszę się, że na rynku pojawiła się ta książka i mam szczerą nadzieję, że zapozna się z nią jak największa liczba osób. Jeżeli nie tylko interesuje Was tematyka zaginięć, ale i w pewien sposób chcielibyście dowiedzieć się cennych informacji w pigułce na ich temat, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.

Link do opinii

"Jak czło­wiek do­wia­du­je się, że jego bli­ski za­gi­nął, to jest takie uczu­cie, jakby wpadł do stud­ni. Nie wie, co ma zro­bić ani w którą stro­nę się od­wró­cić, żeby zna­leźć jakiś pro­myk świa­tła."

 

Zaginięcie bliskiej osoby jest jedną z najbardziej bolesnych chwil w życiu. Niepewność, która rani, uwiera, miesza się ze strachem i rosnącą obawą. To właśnie ona jest najgorsza. Brak informacji i trwanie w ciągłym zawieszeniu. Szymon J. Wróbel stworzył reportaż, który poraża statystykami i uświadamia w wielu ważnych kwestiach. 

 

Reportaż składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawia przejmujące historie rodzin, których bliscy, wyszli z domu i od tej pory wszelki ślad pod nich zaginął, jakby zapadli się pod ziemię. O niektórych sprawach słyszałam, o innych poszukałam więcej informacji. "Każda historia zaginięcia zaczyna się zupełnie innym kadrem". Tragedie, które mogą dotknąć każdego z nas.

Druga część poświęcona jest tym osobom, które dzięki swojej wiedzy, ogromnej pasji i zaangażowaniu pomagają rozwikłać zagadki zaginięć. Dowiadujemy się wielu istotnych informacji o metodach poszukiwań w różnych warunkach, ciekawostek na temat wariografu, czy przygotowań do akcji psów tropiących.

Swoimi doświadczeniami dzielą się z nami członkowie grup poszukiwawczo-ratowniczych,  słynnej jednostki Archiwum X, wybitny profiler oraz ekspert w dziedzinie poligrafii.

 

Widać jak ogromną pracę wykonał Autor w trakcie realizacji reportażu. Poparty solidnym researchem, wieloma rozmowami, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.

 

Dodam, że część dochodu ze sprzedaży książki przekazana zostanie na rzecz Fundacji Itaka. Czyli największej pozarządowej organizacji, która kompleksowo zajmuje się tematem zaginięć, wspierającej rodziny na każdym etapie poszukiwań, nawet poza granicami kraju. Ponadto prowadzącej linię wsparcia dla rodzin zaginionych, gdzie mogą otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną oraz socjalną. 

Polecam serdecznie.



Link do opinii
Inne książki autora
Humorem i (u)Śmiechem
Szymon J. Wróbel0
Okładka ksiązki - Humorem i (u)Śmiechem

Humorem i (u)Śmiechem to prawdopodobnie najpoważniejsza książka o humorze, jaka do tej pory powstała. Składają się na nią wyjątkowe wywiady, przeplatane...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy