Zadziwiająca historia samotnego listonosza

Ocena: 4 (3 głosów)
Jeśli lubisz Nabokova, musisz przeczytać Thériaulta. Nieśmiały, skromny Bilodo jest listonoszem w Montrealu. I ma swój sekret. Wybiera życie innych ludzi – dyskretnie otwiera i czyta ich listy. Szczególnie interesuje go epistolarny flirt Gastona Grandpré, emerytowanego nauczyciela literatury, i Ségolene, młodej nauczycielki z Gwadelupy. Flirt, w którym myśli i uczucia wyrażane są w formie haiku. Gdy Grandpré ginie w wypadku – niemal u stóp Bilodo – nieśmiały listonosz prowadzi dalej miłosną korespondencję. Zakochany od dawna w Ségolene, wynajmuje mieszkanie po nauczycielu, a wysyłanie haiku staje się jego obsesją…

Informacje dodatkowe o Zadziwiająca historia samotnego listonosza:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-05-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8031-077-3
Liczba stron: 142

więcej

Kup książkę Zadziwiająca historia samotnego listonosza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zadziwiająca historia samotnego listonosza - opinie o książce

Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2016-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Tę książkę czyta się na dwóch płaszczyznach, po pierwsze z powodu historii listonosza, a po drugie ze względu na haiku. Nigdy nie zagłębiałam się w ten rodzaj poezji, ale czasem myślę, że jest on dużo lepszy niż nie jeden trudny do zrozumienia dla odbiorcy wiersz. Każdy pamięta analizę wiersza na lekcji języka polskiego i domysły, co też autor miał na myśli. W haiku jest to jeszcze trudniejsze, ale warte analizy i podziwu kunsztu autora. A postać głównego bohatera też jest zbudowana prawie tak doskonale jak haiku..
Link do opinii

Ta króciutka książeczka wywołała we mnie mieszane uczucia. Piękna okładka zapowiadała historię subtelną i wyrafinowaną w formie i treści. Możliwe, że gdyby w tytule nie było słowa zadziwiająca, moje oczekiwania byłyby inne. W tym przypadku przyszło rozczarowanie. Forma jest ciekawa i szkielet opowieści również. Smaczku dodaje japoński klimat. Nie tylko haiku, ale całość. I to jest ogromny plus. Gdybym miała oceniać tylko tę warstwę, ocena byłaby znacznie wyższa. Co sprawiło, że punktacja poszybowała w dół? Historia miłości głównego bohatera. Była pretensjonalna, banalna, przewidywalna i naiwna. Hm... jeśli komuś (czytaj: autorowi) wydaje się, że tak wygląda miłość, to chyba jeszcze z podstawówki nie wyszedł. Jakieś to niedojrzałe i infantylne. Ta warstwa jest żenująca.  I to popsuło całą książkę. A miało być tak pięknie... Szkoda, że zmarnował się potencjał na dobrą literaturę.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy