Zadziwiająca historia samotnego listonosza

Ocena: 4 (3 głosów)
Jeśli lubisz Nabokova, musisz przeczytać Thériaulta. Nieśmiały, skromny Bilodo jest listonoszem w Montrealu. I ma swój sekret. Wybiera życie innych ludzi – dyskretnie otwiera i czyta ich listy. Szczególnie interesuje go epistolarny flirt Gastona Grandpré, emerytowanego nauczyciela literatury, i Ségolene, młodej nauczycielki z Gwadelupy. Flirt, w którym myśli i uczucia wyrażane są w formie haiku. Gdy Grandpré ginie w wypadku – niemal u stóp Bilodo – nieśmiały listonosz prowadzi dalej miłosną korespondencję. Zakochany od dawna w Ségolene, wynajmuje mieszkanie po nauczycielu, a wysyłanie haiku staje się jego obsesją…

Informacje dodatkowe o Zadziwiająca historia samotnego listonosza:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-05-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8031-077-3
Liczba stron: 142

więcej

Kup książkę Zadziwiająca historia samotnego listonosza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zadziwiająca historia samotnego listonosza - opinie o książce

Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2016-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Tę książkę czyta się na dwóch płaszczyznach, po pierwsze z powodu historii listonosza, a po drugie ze względu na haiku. Nigdy nie zagłębiałam się w ten rodzaj poezji, ale czasem myślę, że jest on dużo lepszy niż nie jeden trudny do zrozumienia dla odbiorcy wiersz. Każdy pamięta analizę wiersza na lekcji języka polskiego i domysły, co też autor miał na myśli. W haiku jest to jeszcze trudniejsze, ale warte analizy i podziwu kunsztu autora. A postać głównego bohatera też jest zbudowana prawie tak doskonale jak haiku..
Link do opinii

Ta króciutka książeczka wywołała we mnie mieszane uczucia. Piękna okładka zapowiadała historię subtelną i wyrafinowaną w formie i treści. Możliwe, że gdyby w tytule nie było słowa zadziwiająca, moje oczekiwania byłyby inne. W tym przypadku przyszło rozczarowanie. Forma jest ciekawa i szkielet opowieści również. Smaczku dodaje japoński klimat. Nie tylko haiku, ale całość. I to jest ogromny plus. Gdybym miała oceniać tylko tę warstwę, ocena byłaby znacznie wyższa. Co sprawiło, że punktacja poszybowała w dół? Historia miłości głównego bohatera. Była pretensjonalna, banalna, przewidywalna i naiwna. Hm... jeśli komuś (czytaj: autorowi) wydaje się, że tak wygląda miłość, to chyba jeszcze z podstawówki nie wyszedł. Jakieś to niedojrzałe i infantylne. Ta warstwa jest żenująca.  I to popsuło całą książkę. A miało być tak pięknie... Szkoda, że zmarnował się potencjał na dobrą literaturę.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy