Zabójcy w imię republiki

Czy interes państwa może być wytłumaczeniem dla zabójstw i innych niegodziwości? Trucizna. Niewyjaśnione katastrofy. Egzekucje i akcje odwetowe. Mocarstwowa polityka Francji i ciemne interesy służb specjalnych. Bohaterowie i najemnicy; chwalebne sukcesy i spektakularne porażki. Reporterskie śledztwo tropiące mechanizmy wykorzystywania wywiadu do utrzymania pozycji Francji jako pierwszoplanowego gracza na arenie międzynarodowej. Heroiczna walka z terroryzmem światowym, ale też intrygi i zastępowanie niewygodnych rządów politykami życzliwymi ideałom Republiki. Książka Nouzille’a rzuca nowe światło na wiele wątków historii najnowszej. Obowiązkowa lektura dla politologów i pasjonatów wojskowości, w szczególności tych wszystkich, którzy poszukują informacji o funkcjonowaniu tajnych służb na całym świecie. Dzięki wartkiej narracji, znakomitej, pogłębionej dokumentacji i skrzętnie notowanym głosom zza kulis, historia francuskiej walki z terrorystami nabiera życia. Reportaż, który wstrząsnął Francją.

Informacje dodatkowe o Zabójcy w imię republiki :

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2016-03-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-8079-036-0

Kup książkę Zabójcy w imię republiki

Zabójcy w imię republiki - opinie o książce

Avatar użytkownika - dobrerecenzjepl
dobrerecenzjepl
Przeczytane:2016-04-14, Ocena: 6, Przeczytałem,
Książka Zabójcy w imię Republiki, to najpilniej strzeżone sekrety Francji. Na rozkaz najwyżej postawionych francuskich polityków zostały przeprowadzone zabójstwa wrogów. Francja ma do dyspozycji zabójców najwyżej wyszkolonych, gotowych do podjęcia misji w każdej chwili. Na przestrzeni lat tajne operacje miały różne cele: odpowiedzieć na ataki i walczyć z terroryzmem. Od początku V Republiki prezydenci decydowali się prowadzić tajne wojny. De Gaulle, musiał się zmierzyć z imperium w Afryce. Jego następcy Pompidou i Giscard, walczyli w atmosferze zimnej wojny. Francois Mitterrand walczył z bliskowschodnim terroryzmem, zaś Jacques Chirack był bardzo ostrożny, ale po zamachach z 11 września, czy z okresu wojny w Iraku, miał coraz mniejsze pole manewru. Bardziej agresywnym prezydentem stał się Nicolas Sarkozy, który momentalnie zmienił się w prawdziwego przywódcę tajnych wojen. Z kolei Francois Hollande zabrał się do działania na wszystkich frontach, wziął na siebie tajne zabójstwa, wojnę partyzancką, oraz wysyłał coraz więcej żołnierzy do najbardziej niebezpiecznych miejsc. Po tajnej wojnie przeprowadzonej w Mali, w połowie 2004 roku pozwolił komandosom aby wyeliminowali liderów na południu Libii. Ciągłe egzekucje, niewyjaśnione katastrofy i ciemne interesy służb specjalnych Francji – czy są tutaj jakimś wytłumaczeniem? Autor książki, to francuski reporter i dziennikarz śledczy, który dzięki pogłębionej wiedzy i dokumentacji dokładnie opisał historię francuskiej walki z terroryzmem. Książka w miękkiej oprawie, zawiera 373 strony i 16 rozdziałów. Polecam ją głównie politologom i pasjonatom historii, lecz dlaczego nie mogą jej przeczytać laicy? Np. tacy jak ja – bo muszę dodać, że bardzo mi się podobała i z zaciekawieniem czytałam jak wiele misji opiera się na zasadzie „oko za oko”, lub zlecanie sekretnych zabójstw przez urzędujących prezydentów. Zachęcam do czytania tajemniczych historii opowiedzianych w tej książce po raz pierwszy przez ludzi, którzy brali w nich udział i o ciemnych stronach oblicza władzy. Życzę przyjemniej lektury. Moja ocena: 10/10 Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski