Wielotygodniowy numer 1 na liście bestsellerów ,,New York Timesa"! 1,5 miliona egzemplarzy sprzedanych w USA!
Kto stał za śmiercią generała Pattona w grudniu 1945 roku? George S. Patton junior, agresywny, zdeterminowany, jeden z najbardziej kontrowersyjnych dowódców II wojny światowej. Wieczny wojownik, błyskotliwy strateg, bezwzględnie szczery, często obcesowy. Stał się niewygodny dla polityków, gdy 8 maja 1945 roku, w dniu zakończenia wojny w Europie, zaszokował słuchaczy na konferencji prasowej, ogłaszając, że: ,,Będziemy potrzebowali nieustającej pomocy Wszechmogącego, jeśli mamy żyć na jednym świecie ze Stalinem i jego morderczymi zbirami (...). Pokonaliśmy jednego wroga ludzkości, ale umocniliśmy drugiego, znacznie gorszego". Kilka miesięcy później, tuż przed powrotem do Stanów Zjednoczonych, Patton zginął na skutek tajemniczego wypadku samochodowego.
Przez ponad 70 lat podejrzewano, że jego śmierć nie była przypadkowa. Na kartach Zabić Pattona autorzy opisują potężnych wrogów, którzy mogli usunąć niewygodnego generała.
Bill O'Reilly, wielka gwiazda telewizji Fox News, i historyk Martin Dugard opisują wkład generała George'a S. Pattona juniora w zwycięstwo aliantów i rolę, jaką jego 3. Armia odegrała w pokonaniu III Rzeszy. Pokazują też, że na polu polityki Patton musiał stawić czoło przeciwnikom znacznie groźniejszym i bezwzględnym niż na polach bitew.
Śmierć Pattona, zaciekłego wroga komunizmu i imperialnych ambicji Rosji, zyskuje obecnie niebezpiecznie aktualne znaczenie. Słowa z maja 1945 roku: ,,Dzisiaj powinniśmy powiedzieć Rosjanom, że mają iść w cholerę, zamiast ich słuchać, kiedy nam mówią, że mamy się cofnąć", są niestety znów na czasie. Tym bardziej warto poznać kulisy tajemniczej śmierci generała Pattona.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-05-12
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 392
Przeczytane:2023-06-23, Ocena: 3, Przeczytałem,
PopKulturowy Kociołek:
Martin Dugard i Bill O’Reilly jak sam tytuł książki wskazuje, przedstawiają czytelnikowi pewne fakty dotyczące mocno tajemniczej śmierci generała. Autorzy pokusili się tu również o pewną analizę tych wydarzeń, wysnuwając z nich własne wnioski.
Najważniejszym aspektem każdego dzieła historycznego (nawet jeśli łączy fakty i pewne spekulacje), jest należyte przedstawienie danego zagadnienia. W przypadku książki Zabić Pattona nie jest to niestety wykonane tak, jakbyśmy mogli oczekiwać.
Zanim jednak przejdziemy do negatywnych stron dzieła, warto skupić się na jego pozytywach. Autorzy w ciekawej i momentami dość rozbudowanej formie prezentują odbiorcy sylwetki osób mających ogromny wpływ nie tylko na przebieg II Wojny Światowej, ale również dalszej historii. W kolejnych rozdziałach skupiają się oni tutaj zarówno na Aliantach, jak i Niemcach, serwując wiele wartych uwagi ciekawostek. Nie są to może fakty, o których nikt wcześniej nie słyszał, ale wiele z nich nie jest zbytnio nagłośniona. Ważną pozytywną stroną publikacji jest również styl twórców. Zdecydowali się oni na bardzo łatwo przyswajalną formę książki, dzięki czemu całość pochłania się błyskawicznie.
Wspomniane „rozbudowane” skupianie się na wielu znanych historycznych postaciach, niestety również mocno wpływa na jakość tytułu. Tak naprawdę generałowi Pattonowi autorzy poświęcają uwagę na samym początku i końcu książki. Z kolei temat jego tajemniczej śmierci wraz z pewnymi „teoriami” zajmuje tu zaledwie kilkanaście stron. Jaki więc był sens nadawania publikacji właśnie takiego tytułu? Szczerze, nie wiem. Tak samo, jak wielką tajemnicą pozostaje dla mnie jakim sposobem owo dzieło dorobiło się statusu bestselera?....