Za kulisami Bollywood

Zajrzyj za kulisy Bollywood i wyrusz w podróż po Indiach, jakich nie znajdziesz w przewodnikach i filmach. Natalia Janoszek, polska aktorka w Bollywood, dostała swój bilet do Indii i szansę na spełnienie Bollywood dream. Dziś zna Bollywood od podszewki i zdradza nam tajniki największego przemysłu filmowego na świecie, gdzie rocznie produkuje się już ponad tysiąc filmów. Jej praca to przygoda pełna zaskakujących momentów, zabawnych sytuacji i niebezpiecznych zwrotów akcji. Jak wygląda plan filmowy i co na nim robią tłumy ludzi? Ile jest wytwórni w Indiach i w ilu językach kręci się filmy? Jak cenzuruje się historie miłosne i jak mają się one do rzeczywistości? Dlaczego gwiazdy filmowe budują w swych domach własne świątynie i godzą się na aranżowane małżeństwa? I co tak naprawdę robi Polka w tym wielkim, niedostępnym i magicznym Bollywood? Natalia Janoszek opowiada o tym niezwykłym egzotycznym świecie. Dzięki tej książce dowiesz się więcej o Indiach ? kraju pełnym sprzeczności i niezwykłych obyczajów. Poznaj historię wyjątkowej dziewczyny, która miała odwagę walczyć o swoje marzenia i dziś gra główne role w filmach Bollywood. Czy wiesz... Kiedy nie należy zakładać czerwonej bransoletki i białego sari? Dlaczego Hindusom nie podobają się blondynki? Dlaczego pary nie całują się na ulicy, a mężczyźni chodzą za rękę? Dlaczego kobieta nie może kupować alkoholu? Gdzie mieści się 90% indyjskiego złota? Dlaczego mężczyźni przebierają się za kobiety? Nie tylko dla fanów Shah Rukh Khana i Czasem słońce, czasem deszcz!

Informacje dodatkowe o Za kulisami Bollywood:

Za kulisami Bollywood - opinie o książce

Avatar użytkownika - sylwiacegiela
sylwiacegiela
Przeczytane:2023-07-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Współpraca,

Kolorowe stroje, przepych, pięknie tańczące kobiety, uśmiechnięci mężczyźni – tak wszyscy widzowie odbierają filmy z Bollywood – indyjskiej "fabryki snów". Jest to miejsce, gdzie prawdopodobnie produkuje się najwięcej na świecie filmów uznawane za swoisty raj na ziemi. Ale czy faktycznie tak jest? Kulisy pracy w tym magicznym miejscu odkrywa przed nami w swojej publikacji Natalia Janoszek – aktorka, która od kilku lat gra w tamtejszych produkcjach a z którą miałam również okazję rozmawiać w ramach współpracy z miesięcznikiem "Bielski Rynek". Oto kilka słów ode mnie o książce, którą miałam okazję przeczytać całkiem niedawno.

"Za kulisami Bollywood" to historia dziewczyny z Bielska-Białej, która według Polskich "znawców" nigdy nie powinna się wydarzyć. Z nieopisaną szczerością autorka dotyka najgłębszych zakamarków swojej duszy, targających nią rozterek oraz odkrywa przed czytelnikiem najskrytsze marzenia, które dla wielu mogą być jedynie snem, niespełnionym marzeniem, a dla niej stały się faktem.

Bohaterkę poznajemy, kiedy jest zaledwie kilkuletnim dzieckiem i występuje w przedszkolnych przedstawieniach. Tańczy i śpiewa, co sprawia jej ogromną frajdę. Z biegiem lat pragnie jednak czegoś więcej. Chce zostać modelką. Podchodzi do tego z niezwykłą determinacją, ale wciąż słyszy, że nie osiągnie sukcesu, ponieważ jest… za niska. Ona jednak nadal marzy. Bierze udział w konkursach piękności, zdobywa kolejne tytuły i znów ma apetyt na więcej. Po wielu perypetiach i zagranicznych konkursach trafia do Indii – swoistego raju, rzeczywistość jednak okazuje się zupełnie inna… Teraz musi nauczyć się żyć w nowym środowisku, kulturze oraz poznać tamtejsze zwyczaje, co wcale nie jest takie łatwe, o czym przekonuje się czytelnik w kolejnych rozdziałach opowieści.

Tak wygląda historia, którą niektórzy mogą odebrać jak bajkę o Kopciuszku. W rzeczywistości jednak takową nie jest. Dla mnie to opowieść o niezachwianej determinacji, uporze i konsekwentnym dążeniu do spełnienia marzenia. Mimo wielu przeszkód w swoim życiu, mimo wiecznie wytykanych wad przez "życzliwych profesjonalistów" – dziewczyna się nie poddaje. Zostaje aktorką w Bollywood. Jak do tego dochodzi? Okazuje się, że te przeszkody, wieczna krytyka i wytykanie wad w zasadzie jej w tym pomogło.

Tej historii nie przeczytasz nigdzie, w żadnym przewodniku czy nie obejrzysz w amerykańskiej, a tym bardziej w polskiej superprodukcji. To historia, która swoim prostym i szczerym językiem opisała historię dziewczyny o wielkich marzeniach, a z którą – przez ten autentyzm zawarty w książce – może utożsamiać się każda z nas.

Dzięki tej książce poznajemy zwyczaje panujące w Indiach, dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy o tym wciąż jednak egzotycznym dla nas kraju. Autorka odkrywa też przed nami tajniki pracy na planie filmowym oraz opowiada, jak to jest być gwiazdą w Indiach. Całość ilustrują przepiękne zdjęcia Natalii zrobione w różnych sceneriach oraz obrazujące życie w tym kraju.

Książka przepełniona jest wzruszającą historią o łamaniu polskich stereotypów, wiary we własne możliwości, odwadze, walce z przeciwnościami losu, determinacji, sile charakteru i stawianiu na swoim na przekór innym.

Właśnie dlatego czytelnik znajdzie w niej też pełno nadziei i wiary, że wszystko się uda i – mimo że napotkała na swojej drodze liczne przeszkody i nie brakuje też scen niebezpiecznych, zaskakujących czy pełnych wzruszenia, historię czyta się z zapartym tchem w oczekiwaniu na więcej i więcej. Wprost nie można się od niej oderwać.

Osobiście odczytałam ją jako przewodnik dla kobiet, które pewnie gdzieś teraz żyją w naszym kraju i zazdroszczą sławy innym, zamiast wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o siebie. Bo przecież wystarczy tylko chcieć. Szczęściu należy pomóc. Jeśli sama sobie nie pomożesz, to dlaczego ma się wydarzyć cud. Z całą stanowczością zachęcam do lektury.

"Za kulisami Bollywood" to pewnego rodzaju poradnik dla kobiet pełnych obaw o swoje marzenia, ale też niezwykła skarbnica wiedzy o egzotycznych kraju, który jednak dla wielu pozostaje nieodkrytym lądem.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski