Z wrażliwości serca. Społeczno-personalistyczna pedagogika Stanisława Podoleńskiego SJ (18871945)

Ocena: 0 (0 głosów)

Książka Profesor Janiny Kostkiewicz stanowi wnikliwe, całościowe i wielostronne studium zagadnień podejmowanych przez ks. Stanisława Podoleńskiego, które - w sposób kompetentny i rzetelny - autorka poddała analizie i obiektywnej ocenie. Temat opracowania i jego kompozycja ujawniają dogłębną znajomość naukowej spuścizny jezuity oraz umiejętność jej [...] prezentacji w płynnym toku narracji.

Ksiądz Podoleński należy do reprezentantów katolickiego nurtu pedagogiki. Otrzymał solidne wykształcenie humanistyczne, był uformowany w szkole duchowości św. Ignacego Loyoli. Znał pedagogikę ignacjańską, której zasady zapisano między innymi w słynnej Ratio studiorum. Nic zatem dziwnego, że wykazuje integralne spojrzenie - wypływające z jego chrześcijańskiej wizji - na człowieka jako osobę stworzoną na obraz i podobieństwo Boga (Rdz 1, 27). W wizji tej istotne były: godność osoby ludzkiej, jej podmiotowość, wolność i otwarcie na transcendentalia.

Autorka podkreśliła, że prace pedagogiczne ks. Podoleńskiego ,,mają interdyscyplinarny charakter, tworzą jeden z najszerszych i najoryginalniej wyrażony w warunkach dwudziestolecia międzywojennego obszar pedagogiki społecznej", cechują się prospołecznym i wspólnotowym wymiarem, a wyjątkowe ,,zaangażowanie ks. Podoleńskiego we wdrażanie katolickiej nauki społecznej i moralności katolickiej było przede wszystkim wynikiem osobistych decyzji w kwestiach pracy dla dobra wspólnego".

Z recenzji ks. dra hab. Stanisława Cieślaka SJ, prof. UIK

Janina Kostkiewicz - pedagog, profesor na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przewodnicząca Rady Dyscypliny Pedagogika UJ, założycielka i redaktor naczelna czasopisma ,,Polska Myśl Pedagogiczna". Badaczka konserwatywnego nurtu polskiej myśli pedagogicznej, głównie katolickiej. Jej prace dotyczą pedagogiki ogólnej, historii pedagogiki oraz filozofii wychowania. Autorka, współautorka i redaktorka 23 książek, między innymi: Wychowanie do wolności wyboru. Ponadczasowy wymiar pedagogiki F.W. Foerstera, Kierunki i koncepcje pedagogiki katolickiej w Polsce (1918-1939), Pedagogika humanizmu społecznego Andrzeja Niesiołowskiego, Crime without Punishment... The Extermination and Suffering of Polish Children during the German Occupation 1939-1945, Polski nurt krytyki nazizmu. Aspekty ideologiczne i pedagogiczne.

Informacje dodatkowe o Z wrażliwości serca. Społeczno-personalistyczna pedagogika Stanisława Podoleńskiego SJ (18871945):

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2024-10-30
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 9788323354062
Liczba stron: 222

Tagi: Historia pedagogiki

więcej

Kup książkę Z wrażliwości serca. Społeczno-personalistyczna pedagogika Stanisława Podoleńskiego SJ (18871945)

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Pedagogie katolickich zgromadzeń zakonnych. Tom 3 . Historia i współczesność
Janina Kostkiewicz0
Okładka ksiązki -  Pedagogie katolickich zgromadzeń zakonnych. Tom 3 . Historia i współczesność

     Studium pt. ,,Pedagogie katolickich zgromadzeń zakonnych. Historia i współczesność', przygotowane pod redakcją naukową prof...

Kierunki i koncepcje pedagogiki katolickiej w Polsce 1918 - 1939
Janina Kostkiewicz0
Okładka ksiązki -  Kierunki i koncepcje pedagogiki katolickiej w Polsce 1918 - 1939

Janina Kostkiewicz zachowuje bardzo zdrowy dystans zarówno w prezentacji wyników analizy treści materiału badawczego, jak i w próbach spojrzenia na bogaty...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy