Od zawsze człowiek starał się ulokować swoje życie blisko wody, bo woda – to życie.
Rzeka Wisła i płynąca w niej woda dały życie ponad siedemdziesięciu miastom i wsiom, zaś książęta, biskupi i mistrzowie zakonni nadawali prawa miejskie miejscowościom położonym wzdłuż rzeki. Wisła była bogata i hojna w połowach ryb oraz polowaniach na bobry, wielkoduszna dla podróżujących po niej kupców i żeglarzy, dawała wilgoć polom i uprawom, zatrzymywała nieprzyjaciela na przeciwległym brzegu.
W XX i XXI w. ludzie bardziej produktywnie niż ich przodkowie nauczyli się korzystać z zasobów Wisły. Potwierdzeniem tego są budowy elektrowni wodnych, zapór, śluz i przepławek i mostów, a także rozmieszczenie w pobliżu rzeki mocy produkcyjnych o wysokim zapotrzebowaniu na wodę.
Jednak ogromne zasoby Wisły nadal nie są w pełni spożytkowane przez człowieka. Dowodem na to jest planowana budowa kaskady elektrowni wodnych. Jednocześnie pojawia się nadzieja na ożywienie rzeki w sezonie nawigacyjnym z wieloma jachtami i statkami wycieczkowymi, ośrodkami kulturalnej rekreacji, ścieżkami rowerowymi i trasami turystycznymi dla śmigłowców. Wszystko to jest możliwe w niedalekiej przyszłości.
Swój almanach albumów autorzy adresują do tych, którzy nie pozostają obojętni wobec rzek, mostów, zamków, parków i krajobrazów, którzy lubią podróżować wzdłuż wybrzeży i cieszyć się gładkim czy pomarszczonym lustrem wody.
Zapraszamy do wycieczki po świecie wodnego żywiołu.
Wydawnictwo: Bernardinum
Data wydania: 2018-07-13
Kategoria: Albumy
ISBN:
Liczba stron: 168