Wyznania

Kiedy w tej słynnej książce, jednej z najsłynniejszych, jakie przechowuje nasza cywilizacja, w rozważaniach o tajemniczej naturze czasu czytamy (XI 20), iż istnieją trzy jego dziedziny, „obecność rzeczy minionych, obecność rzeczy teraźniejszych, obecność rzeczy przyszłych”, może nam zaświtać myśl o tym, że w strefie, do której należą Wyznania, owe trzy dziedziny są w szczególny sposób zjednoczone. Strefą tą jest trwała, nieprzemijająca dziedzina literatury prawdziwie klasycznej. Właściwa nam tradycja kultury polega na tym, że istnieje pewna liczba dzieł, które stale nam towarzyszą i są dla nas zawsze obecne, jakiekolwiek by ogromne fale czasu z przyszłości przetoczyły się – poprzez teraźniejszość – ku przyszłości i w nią zapadły. ze wstępu Zygmunta Kubiaka

Informacje dodatkowe o Wyznania:

Wyznania - opinie o książce

Avatar użytkownika - owuwu
owuwu
Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Św. Augustyn wielkim teologiem był. To każdy z nas zna z religii w szkole czy kazań.
A czy wiesz jak do tego doszedł? Czy wiesz, że nie przez całe czas wiódł świątobliwy żywot? Dlatego jego matka - św. Monika modliła się za niego przez długi czas. A i po nawróceniu też od razu świętym nie został. W jego duszy kołatało się wiele sprzecznych myśli, jego życiowe decyzje nie były klarowne. Aż w końcu totalna miłość Jezusa go dopadła i nie chciał już żyć inaczej jak tylko dla Niego.
Augustyn to nie człowiek idealny jak może się wydawać, ale grzesznik, który cały czas od swojego nawrócenia upadał i nawracał się. Podobnie jak my.
Jego Wyznania nie są łatwe do przebrnięcia, wiele tam skomplikowanych porównań, filozoficznych myśli. Mimo to przez całą książkę można śledzić jego miłość jaką darzy swojego Mistrza i Pana, a także żal i skruchę za jego wcześniejsze życie.
Polecam wszystkim zagubionym, wątpiacym i szukającym prawdy.

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2017-07-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Ksiazka zawiera piekne i glebokie rozwazania na temat Boga. Opowiada o życiu św. Augustyna, o jego dojrzewaniu duchowym.Aby ja zrozumiec czasami potrzeba czasu .Ksiazka do ktorej cetnie sie wraca .
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2016-04-14, Przeczytałam,
Klasyka, w pełni tego słowa znaczeniu... wystarczy jedno zdanie... i nie trzeba już czytać dalej...
Avatar użytkownika - greenaz
greenaz
Przeczytane:2013-01-15, Ocena: 6, Chcę przeczytać, Mam,
Wyznania św. Augustyna - to jego dzielenie się drogą do spotkania Boga. To przedstawienie doświadczenia obecności Boga w życiu.
Pisma monastyczne
św. Augustyn0
Okładka ksiązki - Pisma monastyczne

Augustyn z Hippony jest doskonale znany jako grzesznik i święty, jako uzdolniony teolog, pokutnik, polemista, filozof, i jako duszpasterz. Znacznie mniej...

Nowe życie Kariny
Marta Nowik