Wszystko, co sobie wymyślisz: Peter Jackson i jego Śródziemie

Ocena: 5 (1 głosów)

“Wszystko, co sobie wymyślisz” to kompletna historia filmowego Śródziemia Petera Jacksona, w której autor zabiera czytelnika w podróż przez wszystkie sześć filmów z serii “Władca Pierścieni” i “Hobbit”. Książka, zawierająca nowe wywiady z Peterem, a także członkami obsady i ekipy filmowej, przedstawia opowieść od samych początków i śmiałych marzeń, że to może się udać, przez wzloty i upadki podczas kręcenia filmów, aż po uwielbienie fanów i triumf na ceremonii wręczenia Oscarów.

Światła
Dziewięcioletni chłopiec z Pukerua Bay w Nowej Zelandii zarywa noce przed telewizorem, urzeczony liczącą sześćdziesiąt lat wizją gigantycznej małpy na wyspie pełnej dinozaurów. To prawdziwa magia. I chłopiec wie już, że chce zostać magikiem.

Kamera
Dwadzieścia lat później sam zaczyna rzucać urok na widzów, tworząc krwawe komedie grozy z takim kunsztem, że zdobywa uznanie Akademii i nominację do Oscara za “Niebiańskie istoty”. Gdy chłopiec z Pukerua Bay z potworami w głowie dociera na szczyt, zgłasza się do niego Hollywood. Co chciałby teraz zrobić? „Może film fantasy, coś w stylu ‘Władcy Pierścieni’…?”.

Akcja
Kwestia praw do największego i najwspanialszego dzieła fantasy współczesnej literatury była tak skomplikowana, że zdezorientowałyby nawet czarodzieja. Sama powieść zaś? Ogromna. Złożona. Nie do sfilmowania. Nie można tak po prostu wejść do Mordoru – chyba że jest się Peterem Jacksonem.

“Wszystko, co sobie wymyślisz” opowiada kompletną, porywającą historię o tym, jak Jackson i jego zaufana drużyna filmowców z Nowej Zelandii odważyli się podjąć wyzwanie równie onieśmielające, co misja Froda, przekształcając epicką opowieść J.R.R. Tolkiena w filmową magię, a następnie powtarzając to z “Hobbitem”. Ta fascynująca opowieść Iana Nathana, wzbogacona o nowe wywiady z Jacksonem, jego współpracownikami i gwiazdami filmowymi, przenosi nas do Śródziemia, pozwalając podejrzeć reżysera podczas tworzenia rzeczy niemożliwych i niezapomnianych, przy okazji udowadniając, że robienie filmów naprawdę jest „wszystkim, co sobie wymyślisz”.

Informacje dodatkowe o Wszystko, co sobie wymyślisz: Peter Jackson i jego Śródziemie:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2024-11-25
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 9788397021266
Liczba stron: 640
Tytuł oryginału: Anythin You Can Imagine: Peter Jackson and the Making of Middle-Eaarth
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Karolina Piwowarczyk

Tagi: J.R.R Tolkien Peter Jackson Władca pierścieni

więcej

Kup książkę Wszystko, co sobie wymyślisz: Peter Jackson i jego Śródziemie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wszystko, co sobie wymyślisz: Peter Jackson i jego Śródziemie - opinie o książce

„Władca Pierścieni” to jedna z najbardziej niezwykłych  i najmocniej rozpoznawanych książek w całej współczesnej literaturze. Monumentalna, napisana  z epickim rozmachem wprowadza nas w wykreowany przez wyobraźnię Tolkiena świat. To miejsce ze wszech miar realne. Ma swoją przebogatą historię, kulturę i języki.  Śródziemie jest  miejscem fantastycznym, ukazanym wszechstronnie i szczegółowo, równie pełnym i bogatym jak świat realny. Przykuwająca uwagę i wzruszająca, zabawna, choć momentami także przerażająca, opowieść rzuca na czytelnika czar, od którego nawet po zakończeniu lektury trudno się uwolnić. W ciągu pięćdziesięciu przeszło lat od pierwszego wydania "Władcy Pierścieni" miliony ludzi na całym świecie uległy temu urokowi.  Uległ mu także nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy - Peter Jackson.

Powieść Iana Nathana przybliża czytelnikom kulisy powstania filmowej trylogii i drogi, jaką musiał przebyć Jackson, by spełnić swoje marzenie. Mimo dużej objętości, książkę czyta się zaskakująco szybko i lekko.  Nie przypomina ona reportażu, bardziej gawędę snutą przy ognisku, co sprawia, że czytelnik nie jest znużony narracją. Mamy tu solidną porcję wiedzy, prawdziwe kompendium filmowego świata. Poznajemy proces produkcji „od kuchni”. To kompletna i porywająca historia. Urozmaicona wywiadami z Jackonem, jego współpracownikami i aktorami kreującymi główne role w filmie. Jackson i jego ekipa dokonali niemożliwego i na zawsze zapisali się w historii kina. Przenieśli na ekrany dzieło, które przez dekady uważano za niemożliwe do zekranizowania.  Niestety Tolkien, zmarł  w 1973 roku i nie miał okazji zobaczyć adaptacji swojej powieści.

„Władca Pierścieni” został sfilmowany dwa razy. W latach 1977–1979 wytwórnia Warner Brothers podjęła próbę ekranizacji książki w postaci filmu animowanego. Przeniesienia powieści na ekran podjął się znany twórca animacji filmowych Ralph Bakshi, który nakręcił pierwszą część filmu Władca Pierścieni, obejmującą ok. półtora tomu powieści, ale wskutek konfliktu Bakshiego z producentami ekranizacja nie została ukończona. Ta sztuka uda się dopiero Jacksonowi, który wymarzył sobie ekranizację niemożliwego i słowa dotrzymał.  „Wszystko, co sobie wymyślisz” to historia marzycieli, którzy na przekór przeciwnościom dotrzymują danego sobie słowa.  Fenomenalna, intrygująca i niezwykła opowieść. Doskonale współgra  z fenomenem powieści J.R.R. Tolkiena.

Niełatwo powiedzieć, na czym polega tajemnica uroku wywieranego przez „Władcę Pierścieni”. Miał niewątpliwie rację C.S Lewis, pisząc:

„Dla nas, żyjących w paskudnym, zmaterializowanym i pozbawionym romantyzmu świecie możliwość powrotu dzięki tej książce do czasów heroicznych przygód, barwnych, przepysznych i wręcz bezwstydnie pięknych opowieści jest czymś niezwykle ważnym”.

Jednego po tej lekturze jestem pewna. Ta historia zostanie ze mną na dłużej i niejednokrotnie będę do niej wracać. Korzystając z chwili wolnego, świątecznego czasu – ponownie zobaczę ekranizację „Władcy Pierścieni”.

 

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Link do opinii
Avatar użytkownika - melkart1
melkart1
Przeczytane:2024-12-22,

Kto z nas nie czytał „Władcy Pierścienia” Tolkiena? Kto z nas nie oglądał ekranizacji tego dzieła, które wyszło spod rąk niejakiego Petera Jacksona? Ian Nathan zabiera nas w ciekawą podróż po tym, w jaki sposób reżyser i jego ekipa podjęli się zadania nakręcenia filmów, które – choć nikt poza nimi samymi w to nie wierzył – miały się stać kultową produkcją światowego kina.
Książkę czytało się z ogromną przyjemnością. Można rzec, że jednym tchem. Przeczytałem ją w dwa wieczory i długo nie potrafiłem później zasnąć. Momentami miałem wrażenie, jakbym sam znalazł się na planie filmowym. Zapewniam – to cudownie podniecające odczucie. Rzadko która książka coś takiego potrafi, tym bardziej związana z tematyką kinematografii.
W „Wszystko co sobie wymyślisz. Peter Jackson i jego Śródziemie” poruszonych zostało wiele interesujących wątków. Począwszy od kwestii dostosowania efektów specjalnych do dzieł Tolkiena, przez pisanie scenariusza filmowego, tak, aby nie utracić ducha tolkienowskiej sagi.
Z publikacji przebija ogromna pasja, wręcz miłość do kinematografii i tego wszystkiego, co związane jest z tym tematem. Choć w książce znaleźć można cały ogrom terminów technicznych, które są dla mnie trudne (co wynika z nieznajomości tematyki), to i tak nie da się z nią znudzić.
Bardzo podobało mi się również ukazanie walki samego Petera Jacksona, aby uzyskać prawa do ekranizacji, a także do tego, aby nadać bohaterom część własnej duszy. W trakcie lektury znajdziecie wiele fragmentów wywiadów nie tylko z reżyserem, ale i innymi członkami ekipy, która stworzyła coś naprawdę wielkiego. Należy zauważyć, że pod wieloma względami udało się im stworzyć nowe techniki w sztuce efektów specjalnych, które stały się podstawą do rewolucji w świecie kina. Dziś nie sposób sobie wyobrazić, aby takie filmy nie został stworzony.
Ian Nathan pisze z ogromną emfazą, z poczuciem humoru. Niemniej w swej książce umieścił również trudne momenty, nawet takie, gdy sam reżyser powątpiewał w sens kręcenia. Dzięki temu mamy fluktuację nastrojów – od hurra optymizmu, po pesymizm, zwątpienie…
Wszystko to wynikało z faktu, że dotychczas uważano, iż ekranizacja dzieł Tolkiena jest niemożliwa. Dzięki zapałowi ekipy, dzięki wizjonerstwu samego reżysera udało się pokonać większość napotykanych w czasie produkcji trudności. Autor zawarł tutaj wręcz heroiczną walkę o to, aby stworzyć nie tylko film, ale i coś, co stało się – nie bójmy się tego powiedzieć – dorobkiem całej ludzkości. Heroizm, nadzieje, widmo porażki, bezgraniczne poświęcenie, to tylko niewielka część tego, o czym dowiecie się z tej publikacji.
Wielki plus również za ukazanie biografii samego Petera Jacksona, niepozornego Nowozelandczyka, który od najmłodszych lat marzył o tym, by móc tworzyć kinowe dzieła sztuki. Nathan zabiera nas w ciekawą podróż przez drogę życiową tego niezwykłego człowieka.
Jak dla mnie cała książka – to ogromna gratka nie tylko dla miłośników tego reżysera, ale i dla kochających twórczość Tolkiena. Dzięki świetnej narracji, obie płaszczyzny zdają się ze sobą łączyć, być kompatybilne. Jedna wynika z drugiej. Po lekturze tej książki mam jeszcze większy szacunek do tego, co stworzono w Nowej Zelandii. Jeśli macie coś ciekawego do roboty – rzućcie to i sięgnijcie po tę pozycję. Gwarantuję, że będzie to niezwykle emocjonująca przygoda.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy