Znany niemiecki historyk ujawnia plany sojuszu II Rzeczypospolitej i III Rzeszy.
Skrupulatne badania nieznanych wcześniej materiałów źródłowych doprowadziły cenionego niemieckiego historyka do szokującego wniosku: by jak najszybciej zrealizować plan ataku na Związek Radziecki, Adolf Hitler chciał zawrzeć sojusz z Polską.
Co więcej, Rolf-Dieter Müller twierdzi, że idea niemiecko-polskiego sojuszu wcale nie była z góry skazana na niepowodzenie. Bezlitośnie cytuje przy tym polskiego ambasadora w Berlinie Józefa Lipskiego, który za rozwiązanie kwestii żydowskiej miał obiecywać Hitlerowi pomnik w Warszawie.
Podpisany w 1934 r. polsko-niemiecki pakt o niestosowaniu przemocy doprowadził do ożywienia kontaktów między państwami, a intensywne zabiegi ze strony Niemiec, by przeciągnąć Polskę na swoją stronę, trwały aż do pierwszych miesięcy 1939 r. Gwałtowny zwrot w planach Hitlera nastąpił dopiero po odrzuceniu przez Polskę warunków dotyczących Gdańska i eksterytorialnego korytarza, biegnącego przez polskie terytorium. Starcie ze Związkiem Sowieckim zostało odłożone na później, na pierwszy plan wysunęło się rozwiązanie kwestii polskiej.
Najnowsza książka Rolfa-Dietera Müllera to mocny głos w trudnej powojennej debacie historycznej.
Profesor Rolf-Dieter Müller renomowany historyk, dyrektor niemieckiego Wojskowego Biura Badań Historycznych. Autor wielu znakomitych publikacji dotyczących II wojny światowej, m.in. wydanej w Polsce książki na temat sojuszniczych formacji wojsk niemieckich na froncie wschodnim.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-04-16
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 416
Przeczytane:2013-09-25, Przeczytałam, 52 książki 2013, Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,