Wróżba

Ocena: 4.2 (5 głosów)

Dziewczęcy Bildungsroman i zarazem powieść autobiograficzna pióra jednej z najważniejszych szwedzkich pisarek. Narratorka/bohaterka, która bawi się perspektywą, używając to pierwszej, to znów trzeciej osoby liczby pojedynczej, jest córką profesora matematyki i pianistki. Ta porzuca karierę muzyczną na rzecz rodziny i popada w depresję. Jej choroba sprawi, że dla córki pozostanie właściwie nieobecna, a dziewczyna będzie zmuszona gdzie indziej szukać oparcia i wzorca kobiecości. Znajdzie je w siostrze ojca – ciotce Ricki, architektce, matce samotnie wychowującej syna, pasjami czytającej filozofów, kobiecie niezależnej. Autorka pisze lekko, pięknie, ale i konkretnie, nie unika szczegółów, zdaje się brać czytelnika za rękę i pokazywać mu wszystko wokół. Tworzy opowieść o przyjaźniach bohaterki z innymi dziewczętami, o pierwszych kontaktach z chłopcami, o chorobie i zarażeniu się manią czytania, o uciekaniu w lektury, o próbach rozmowy na tematy seksualności, o marzeniu o wolności i pisaniu. Rzadki w literaturze obraz dziewczyńskości, sugestywny zapis młodzieńczych niepokojów i wewnętrznego rozedrgania.

Informacje dodatkowe o Wróżba:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2016-10-26
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-65271-27-3
Liczba stron: 256

więcej

Kup książkę Wróżba

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wróżba - opinie o książce

Książka w opisie nazwana zosała Bildungsroman czyli powieścią o formowaniu, dorastaniu. Akcja dzieje się w Szwecji. Widzimy dosyć uniwersalne problemy dziewczynki w wieku szkolnym, potem nastolatki i młodej kobiety: rówieśnicy (profesorska posada ojca zmuszała rodzinę bohaterki do przeprowadzek), budząca się seksualność, problemy z religią i brakiem realnego duchowego przewodnika, fascynacja wróżbiarstwem i innymi zjawiskami paranormalnymi, poszukiwanie żeńskiego wzorca (w osobie ciotki, siostry ojca), konflikty z matką, stosunek do ojca, który zdradzał matkę i ostatecznie porzucił rodzinę i być może wynikające z tego problemy w późniejszych związkach uczuciowych bohaterki.
Skandynawska proza psychologiczna, jak się już wielokrotnie przekonałam, jest równie dobra jak pochodzące stamtąd kryminały.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2018-04-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

To przede wszystkim bardzo smutna dziewczynka i bardzo samotna. Podoba mi się naprzemienne używanie dwóch form - raz wspomienia pisane są z pozycji "ja" (pewnie wtedy autorka czuje związek, identyfikację, siebie samą w tych wydarzeniach), a innym razem z pozycji "ona - dziewczynka" (to wówczas, gdy opisuje fakty, zachowania, myśli dziewczynki, ale nie odnajduje już ich w sobie, jako w dojrzałej kobiecie). Nawet w wywiadach dość często używa określenia "dziewczynka czuła, dziewczynka, która we mnie była". Bardzo ciekawy zabieg, spójny z rozważaniami o wiarygodności wspomnień w ogóle. Natomiast książka jako całość nie wzbudziła we mnie większych emocji. Czytałam te migawkowe krótkie zdania, rejestrowałam ciąg zdarzeń, mysli i uczuć dziewczynki, ale nie poruszały mnie. Były jak sprawozdanie z czyjegoś życia. Rozumowo wiem, że brakowało jej ciepła, akceptacji, miłości, że przeżywała rozstanie rodziców, że jak większość dzieci w takich sytuacjach, czuła się winna, że matka obarczała ją swoim nieszczęściem i poczuciem zmarnowanego życia. Wiem, ale tego nie czułam. Może dlatego, że nie miałam takich doświadczeń. Jedyne, co mnie z "dziewczynką" łączy to miłość do książek. Ale przeczytam drugą część: Zapach mężczyzyny. Może będzie lepiej.

Link do opinii
Avatar użytkownika - KInga_Gl
KInga_Gl
Przeczytane:2024-02-05, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2018-03-21, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2018,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Lord Nevermore
Agneta Pleijel0
Okładka ksiązki - Lord Nevermore

Nowy przekład legendarnej powieści. Bronisław - pełen wdzięku, choć nieco próżny antropolog. Staś - niespokojny artysta, w którym ,,chłód bezustannie...

Ślimaki i śnieg
Agneta Pleijel0
Okładka ksiązki - Ślimaki i śnieg

Czy dla pisarki istnieją jakieś tabu? - zastanawia się Agneta Pleijel w ostatniej części swojej autofikcjonalnej trylogii i podejmuje kolejną odważną próbę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy