reklama

Wisła. Biografia rzeki

Nikt dotychczas tak nie opowiadał o Wiśle!

Pionierskie, fascynujące dzieło, które zachwyci nie tylko fanów historii

Wisła jest królową polskich rzek, a polska sztuka, literatura i mitologia każą w niej widzieć kobietę. Najnowsza książka Andrzeja Chwalby jest więc... biografią kobiety. Autor wielu historycznych bestsellerów opowiada o jej wdziękach i kaprysach, o charakterystycznych cechach oraz roli, jaką odgrywa w całych dziejach Polski. Przyjrzymy się Wiśle z perspektywy przyrodniczej, historycznej i kulturowej. Poznamy jej gniew, emocje i uczucia, jakie wzbudzał wiślany krajobraz, posłuchamy związanych z nią legend. Będzie też o tym, co i jak rzeka daje i odbiera, jak nagradza i karze.

- Kiedy i w jakich okolicznościach Wisła zaczęła być postrzegana jako królowa polskich rzek?

- Jak wpływała na kształtowanie się polskiej tożsamości, na charakter państwowości i na symbolikę narodową?

- Jak przebiegała i czym się zakończyła rywalizacja na tym polu z innymi wielkimi rzekami Europy?

Oto - dosłownie! - porywająca i wciągająca biografia rzeki, która była i jest dla nas źródłem siły i życia, arterią komunikacyjną, inspiracją dla artystów, twórców i patriotów oraz wielkim narodowym symbolem - czasami nieokiełznanym i gniewnym, a kiedy indziej łagodnym i szczodrym.

Informacje dodatkowe o Wisła. Biografia rzeki:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2023-06-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Tagi: Europa - rzeki jeziora itd.

Kup książkę Wisła. Biografia rzeki

Wisła. Biografia rzeki - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-07-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Wisła przez wieki była niemym świadkiem historii Polski. Niejednokrotnie tworzyła ją sama. Czasami pomagała tym, którzy mieszkali nad jej brzegami. Czasami zabierała to, co było dla nich najważniejsze. Z czasem Wisłę zaczęto utożsamiać z polskością. Tak jest do dnia dzisiejszego. Wisła? Największa rzeka w Polsce. To jest pierwsza myśl, która przychodzi na myśl, gdy myślę o niej.
Tak naprawdę nigdy nie zastanawiałam się nad historią Wisły i jej roli w tworzeniu historii Polski. Po prostu była... Znałam kilka piosenek i wierszyków o królowej polskich rzek i to było w sumie tyle....
Tymczasem okazuje się, że jej biografia jest całkiem interesująca. Autor w zrozumiały sposób nawet dla zwykłego laika, krok po kroku przytacza barwne dzieje największej z polskich rzek. Czytając niniejszą lekturę mamy szansę poznać ponad tysiącletnie interakcje pomiędzy rzeką, która dawała i zabierała życie oraz kolejnymi pokoleniami Polek i Polaków. Możemy dzięki niej poznać nieznane fakty dotyczące historii Polski łączące się z Wisłą. Możemy przyjrzeć się jej kaprysom, które na przestrzeni wieków stanowiły zagrożenie dla ludzi, zamieszkujących jej brzegi.
Należy przyznać, że pomysł na biografię Wisły był nieco nowatorski a przez to zaskakujący. Jednak cieszę się, że miałam możliwość się z nią zapoznać. Pozwoliła mi spojrzeć na Wisłę z innej, nieznanej dotąd perspektywy. Nie mogłam nie docenić ogromu pracy autor, który został włożony w zbieraniu materiałów źródłowych stanowiących podstawę książki. Widać, że autor starał się by praca była najrzetelniejsza i zawierała ciekawe informacje.
Wisła. Biografia rzeki nie wyczerpuje tematu jakim jest niewątpliwie historia Wisły, ale może stać się podwaliną pod lepsze poznanie naszej największej rzeki i jej wpływu na Polskę oraz jej mieszkańców. Dlatego jestem przekonana, że warto się z nią zapoznać.

Avatar użytkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2023-06-29, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Wisła to nic innego jak naukowa, oparta na rzetelnych przekazach opowieść o królowej polskich rzek. Jak słusznie autor zaznacza na wstępie typowa biografia zaczyna się od daty urodzin, a kończy - zwykle - na śmierci. W przypadku Wisły, określenie jej daty urodzin jest możliwe jedynie w przybliżeniu do kilku tysięcy lat, ponieważ pierwsze wzmianki o Vistuli (Wisła - łac.) pojawiały się już w dziełach z 7 - 5 r. p.n.e. Natomiast data śmierci nie wchodzi w grę z najprostszej i oczywistej przyczyny - bohaterka niniejszej historii wciąż żyje, ma się całkiem dobrze i miejmy nadzieję, że tak pozostanie jeszcze przez tysiące lat.

Wisła sama w sobie nie ma bogatej historii, jednak przez wieki była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Tym, od którego autor zaczyna opowieść był Chrzest Polski - choć jeśli wierzyć wielu źródłom Mieszko I przyjął go w Poznaniu lub Gnieźnie, a zatem w miastach, przez które ona nie przepływa. Rozumiem jednak, że data ta ma wymiar symboliczny i nawiązuje bardziej do początków dziejów Państwa Polskiego niż rzeki. Wisła była jednak świadkiem zawarcia pokoju toruńskiego między ówcześnie panującym Kazimierzem Jagiellończykiem, a Ludwikiem von Erlichshausenem 19 października 1466r., z którego mocą Polska odzyskała utracone wcześniej ziemie i zyskała na sile.

Następnie, w roku 1573 rzeka była świadkiem wyboru francuskiego księcia Henryka Walezjusza na króla Polski, a później ugościła na nim kolejno Stefana Batorego, Zygmunta III Wazę i jego synów Władysława IV oraz Jana III Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego, Augusta II Sasa, Stanisława Leszczyńskiego, syna jego poprzednika Augusta III Sasa i Stanisława Augusta Poniatowskiego - ostatniego króla Polski. Podczas panowania wymienionych władców granice naszego kraju dynamicznie się zmieniały, a za sprawą rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję, Polska stopniowo malała by ostatecznie zniknąć z mapy w roku 1795.

Wisła to wszystko widziała. Mało tego - będąca niegdyś dumą władców i drogowskazem podróżnych, płynąca przez środek pięknego kraju rzeka stała się namacalną granicą między Rosją, Prusami i Austrią. Polacy jednak się nie poddawali. Co rusz wybuchały mniejsze lub większe powstania, a prowadzone przez Napoleona Bonaparte wojny napoleońskie przyczyniły się do odzyskania przez nas własnego kawałka ziemi. No, może nie do końca własnego. Wprawdzie utworzone w 1807 roku Księstwo Warszawskie traktowano już jako nasze, odrębne państwo, jednak wciąż panowała nami Rosja, a w roku 1815 car Mikołaj I uczynił Księstwo Warszawskie Królestwem Polskim, a siebie tytułował jego królem.

Mogłabym dalej streszczać historię Polski bo nigdy nie przestanie mnie nudzić, ale nie ona jest przedmiotem tej recenzji. Chociaż... poniekąd jest. Biografia Wisły to właściwie w dużej mierze skrót dziejów Polski, od tych już przeze mnie wymienionych, przez okres I i II Wojny Światowej, po dziś dzień. Trzeba jednak zaznaczyć, że obok opowiedzenia w dość ciekawy sposób tych ważniejszych wydarzeń z dziejów naszego kraju autor opisuje nam też Wisłę samą w sobie. Kształtuje jej wizerunek.

Wisła jest kobietą - bez dwóch zdań. Piękna i niebezpieczna. Urzeka i pokazuje rogi. Rzeka zdaje się szanować tych, którzy i ją szanują oraz gardzić tymi, którzy ją gwałcą. Przez tysiące lat to ona dyktowała warunki. Ludzie podporządkowywali się jej i traktowali jak boginię, najcenniejszy skarb - źródło wody. Świat jednak się zmienił i co raz śmielej ingerujemy w jej życie. Chcemy ją sobie podporządkować, zmieniamy jej kształt i wpływamy na tętniące się pod jej powierzchnią życie. Ale ona jest twarda - walczy.

W kwestii czysto technicznej Wisła to bardzo rzetelnie i niezwykle ciekawie opisana historia dziejów Polski od dawien dawna do współczesności, badana przez pryzmat królowej polskich rzek - Wisły. Lektura moim zdaniem spodoba się zarówno historycznym laikom, jak i tym, którzy są z nią za pan brat.

Na koniec autor stawia pytanie - jaki los pisany jest Wiśle?

I z tym pytaniem Was zostawię.

pannajagiellonka.pl

Wielka wojna Polaków 1914-1918
Andrzej Chwalba0
Okładka ksiązki - Wielka wojna Polaków 1914-1918

28 czerwca 1914 roku ofiarą zamachu w Sarajewie padł następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Jego śmierć stała się iskrą...

Józef Piłsudski. Historyk wojskowości
Andrzej Chwalba0
Okładka ksiązki - Józef Piłsudski. Historyk wojskowości

Rozdział 1. Dorobek Wykładowca. Wykłady i odczyty Autor. Książki i artykuły Rozdział 2. Warsztat historyczny W bibliotece, archiwum, muzeum. Gromadzenie...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung