Wiersze zebrane

Nie jestem poetką jeżdzącą na nartach – tylko instruktorem, zawodniczką piszącą wiersze. Dlatego inicjatywa Polskiego Komitetu Olimpijskiego – wydania tego tomiku wierszy – jest dla mnie jak udział w kolejnych zimowych igrzyskach olimpijskich.

Barbara Zofia Grocholska-Kurkowiak

urodziła się 24 sierpnia 1927 roku. W czasie okupacji w Warszawie uczęszczała na tajne komplety sióstr Niepokalanek. W Postaniu Warszawskim uczestniczyła jako Sanitariuszka Pierwszego Pułku Szwoleżerów im. Marszałka Józefa Piłudsudskiego (awansowana do stopnia podporucznika 17 listopada 2000 roku).

Po wojnie ukończyła zakopiańskie Liceum Gospodarcze im. Generałowej J. Zamoyskiej, a później studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego. Była trenerem Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego, Akademickiego Klubu Sportowego, Klubu Sportowego „Start” i Wojewódzkiej Federacji Sportu.

Wyróżniona: Krzyżem Walecznych (pierwszego stopnia, nr 32704, Ministerstwo Obrony Narodowej, Londyn 1949), Złotym Krzyżem Zasługi (1979), Krzyżem Powstańczym (1984), Krzyżem Armii Krajowej (1990). Otrzymała: tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu (1962), Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej (1978), Złotą Odznakę za zasługi dla Zakopanego (1983), Medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Za tomik poetycki Pod otwartym niebem otrzytmała Brązowy Wawrzyn, wyróżnienie Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2000).

Informacje dodatkowe o Wiersze zebrane:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2017-09-28
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788362045396

Kup książkę Wiersze zebrane

Wiersze zebrane - opinie o książce

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017 ,

Spotkałam pokrewną duszę; człowieka, który patrzy na zwykłe rzeczy, a widzi więcej. Na dodatek potrafi o tym pięknie opowiedzieć. W prostych slowach, ktore kryją w sobie głębię skojarzeń- w cudownych metaforach, ktore chwytają za serce.

Świat przyrody jes tu jak bliska osoba- ważny, myślący, czuły. Widać, że Poetka kocha to, co Ją otacza- góry, drzewa, wiatr, niebo, zwierzęta, ptaki i owady. Ma w sobie też wiele czułości dla ludzi.

Jej poezja to pochwała codzienności; to uważne, ale pozbawione surowości spojrzenie na świat. Pokora i wielka milość życia to to, co Ją charakteryzuje.

Sporo tu wątków biograficznych, związanych z pasją i pracą (narciarstwo), są też echa Powstania Warszawskiego, którego Autorka była uczestniczką.

Warto się zanurzyć w słowach czystych jak górskie powietrze. Każdy z nas, jesli sobie tylko na to pozwoli, dostrzeże, jak ze szczytu, bogactwo ukrytych treści.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski