Czy wiecie, dlaczego ogórek nie śpiewa? Albo kto wymyślił choinki? Co śni się psu? Pytanie to, w tytule
postawione tak śmiało -
choćby z największym bólem
rozwiązać by należało. Ponadczasowe wiersze dla dzieci K. I. Gałczyńskiego od pokoleń bawią i pobudzają wyobraźnię najmłodszych czytelników. To poetycki elementarz, którego nie może zabraknąć na waszej półce z książkami. Konstanty Ildefons Gałczyński (1905-1953), polski poeta, najbardziej znany z humoresek podszytych absurdem Teatrzyk Zielona Gęś . Debiutował w prasie w 1923 roku. Był związany z grupą poetycką Kwadryga, obok Mieczysława Bibrowskiego czy Lucjana Szenwalda. W latach 1931-33 przebywał w Berlinie na stanowisku attache kulturalnego. Brał udział w kampanii wrześniowej. Okres okupacji spędził w stalagu w Altengrabow. Do jego najbardziej znanych zbiorów wierszy Gałczyńskiego należą: Zaczarowana dorożka , Ślubne obrączki czy Pieśni .
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2010-04-27
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 3-5 lat
ISBN:
Liczba stron: 32
Język oryginału: polski
Wybrane wiersze: Zaczarowana dorożka, O mej poezji, Już kocham cię tyle lat, Dziwni letnicy, Sen żołnierza, Siódme niebo, Sanie, Lubię..., Śpiaca dziewczynka, Księżyc....
Przeczytane:2019-02-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019, 2019, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2019,
Kolejny, po "W sprawie Bu i Af", Gałczyński dla dzieci, którego miałam okazję czytać. I choć szata graficzna jest w tym wydaniu przepiękna, sama twórczość Konstantego Ildefonsa nie zachwyca. Dobre to jest, no bo wiadomo, autor jest jakością samą w sobie, ale szału nie ma. Są lepsi. Tutaj brak lekkości i humoru tak potrzebnego w poezji dla dzieci. A dorośli mają przecież jego twórczość w wydaniu dla dorosłych. Podsumowując, wolę Bu i Af, które jest bardziej dzieciowe.