Walka, miłość, tęsknota. Powstańcze opowieści po latach

Ocena: 6 (1 głosów)

Książka jest owocem wieloletnich spotkań Autorki z osobami, które walczyły i przeżyły okupację oraz Powstanie Warszawskie.

W opracowaniu zostały wykorzystane wywiady, zdjęcia, dokumenty, filmy, najczęściej nigdzie jeszcze niepublikowane. Jest to spełnienie ostatniej woli ludzi, którzy swoim towarzyszom walki i bliskim obiecali, że ocalą od zapomnienia pamięć tamtych dni.

Informacje dodatkowe o Walka, miłość, tęsknota. Powstańcze opowieści po latach:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Rytm
Data wydania: 2021-06-16
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788373998940
Liczba stron: 280
Język oryginału: polski

Tagi: wojna powstanie warszawskie Warszawa

więcej

Kup książkę Walka, miłość, tęsknota. Powstańcze opowieści po latach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Walka, miłość, tęsknota. Powstańcze opowieści po latach - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-07-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Walka, miłość, tęsknota. Powstańcze opowieści po latach autorstwa Małgorzaty Czerwińskiej- Buczek to tegoroczna propozycja czytelnicza wyd. Rytm.
Niniejsza książka jest owocem wieloletnich przyjaźni, spotkań i rozmów z byłymi powstańcami i osobami z ich otoczenia. Wśród bohaterów tej książki możemy znaleźć m.in. Wisławę Szymborską, Andrzeja Wernica, Stefana Popławskiego, Janinę z Janowskich Mańkowską, Jerzego Grzelaka, Marię Kącką- Protaziuk, Sławomira Pocztarskiego. Jednak to nie wszyscy powstańcy, którzy zostali przedstawieni w tej książce. O niektórych wspominają sami bohaterowie książki.
Czytając ją odniosłam wrażenie, że to bardzo osobista książka autorki. Oprócz losów poszczególnych bohaterów autorka opowiada nam historię poznania się z daną postacią i czasami wielkich przyjaźni jakie zawiązały się pomiędzy nimi. Dzięki temu możemy poznać tę ,,prywatną'' stronę tych, którzy wiele lat temu na własne oczy widzieli piekło powstania. A to wszystko sprawia, że Oni stają się dla nas niezwykle bliscy. Dodatkowym atutem książki Walka, miłość, tęsknota. Powstańcze opowieści po latach są zdjęcia. Oto one dokumentują życie każdego z nich. Raz widzimy ich jako młodych ludzi by z chwile przenieść się wraz z nimi w czasy współczesne. Przez to czasami czułam się jakbym osobiście znała każdego z nich. Co jeszcze mi się w niej podobało? Jak już pisałam autorka znała większość osób, o których napisała tę książkę. Poznała je w różnych sytuacjach. To pozwoliło mi się przekonać jakimi pozostali ,, na co dzień'' i co było dla nich ważne.
Walka, miłość, tęsknota. Powstańcze opowieści po latach to świadectwo życia tych, którzy mieli to nieszczęście by żyć w okrutnych czasach. Ta książka pozwala zachować w pamięci potomnych tych, którzy w większości odeszli już na wieczną wartę. Życzyłabym sobie żeby powstało jak najwięcej takich książek. Nie po to by leżały, nie po to by stały się zarzewiem konfliktu przeciwników i popieranych powstanie, ale były nośnikiem pamięci. Po prostu abyśmy pomimo wszystko nie zapomnieli o świadkach tamtych wydarzeń sprzed 77 lat i nie tylko nich.

Link do opinii
Inne książki autora
Dzieci wojennej Warszawy
Małgorzata Czerwińska-Buczek0
Okładka ksiązki - Dzieci wojennej Warszawy

Bohaterowie tej książki w czasie Powstania Warszawskiego byli nie mniej dzielni niż dorośli. Walczyli na miarę swoich możliwości, nieraz i ponad miarę...

Sanitariuszka "Dora". Nie było czasu na strach
Małgorzata Czerwińska-Buczek0
Okładka ksiązki - Sanitariuszka "Dora". Nie było czasu na strach

Dora” to konspiracyjny i powstańczy pseudonim Janiny Rożeckiej. Ta książka to nie wywiad ani spisany życiorys, ale opowieść o „Dorze”...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Gniazdo sierot
Ewelina Miśkiewicz
Gniazdo sierot
Linia oporu
Jacek Dukaj
Linia oporu
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy