reklama

W cieniu katastrofy. "Encounter", Kongres Wolności Kultury i pamięć XX wieku

Grono intelektualistów skupionych wokół Kongresu Wolności Kultury dobrze znało pokusy i zagrożenia ideologiczne XX wieku. Wielu z nich przeszło drogę od zaangażowania w komunizm do jego jednoznacznej krytyki, by ostatecznie opowiedzieć się za kulturą wolną od ideologii.

Jan Tokarski przedstawia ich refleksje nad kluczowymi dla zrozumienia naszych czasów kwestiami: historią, totalitaryzmami, rewolucją, nowoczesnością, religią. Śledząc losy i publikacje ,,Encountera", najważniejszego spośród pism wydawanych przez Kongres, autor pokazuje, że bez refleksji nad tragicznymi wydarzeniami ubiegłego stulecia nie sposób zrozumieć teraźniejszości.

Być może dziś, w czasie gdy słowa ponownie wydają się wymykać spod kontroli, gdy w przestrzeni publicznej panuje duch nierzeczywistości, a zza węgła wyglądają ku nam nowe - choć, przy bliższym wejrzeniu, bynajmniej nie tak nowe - ideologie, zmierzenie się z dziedzictwem XX stulecia jest sprawą bardziej palącą niż kiedykolwiek wcześniej.

Jan Tokarski

Informacje dodatkowe o W cieniu katastrofy. "Encounter", Kongres Wolności Kultury i pamięć XX wieku:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: Historyczne

Tagi: Biznes i zarządzanie

Kup książkę W cieniu katastrofy. "Encounter", Kongres Wolności Kultury i pamięć XX wieku

Neokonserwatyści a polityka USA w nowym wieku
Jan Tokarski0
Okładka ksiązki - Neokonserwatyści a polityka USA w nowym wieku

Neokonserwatyści stanowią środowisko intelektualne, które - tak przynajmniej zwykto się twierdzić - odpowiedzialne jest za uformowanie istoty amerykańskiej...

Czy liberalizm umarł?
Jan Tokarski0
Okładka ksiązki - Czy liberalizm umarł?

Liberalizm potrzebuje dziś nowego credo. Trzeba sięgnąć do dawnych i współczesnych mistrzów myślenia i przezwyciężyć kryzys wyobraźni politycznej. ...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung