Bohaterem opowieści jest Podharcmistrz Szarych Szeregów, Porucznik Armii Krajowej, Żołnierz Batalionu AK „Zośka”, uczestnik Akcji pod Arsenałem i wielu innych w Wielkiej Dywersji, Bohater Powstania Warszawskiego, zwany – dla brawury, odwagi, fantazji i szczęścia – Ułanem Batalionu „Zośka”, kawaler Krzyża Virtuti Militari i dwakroć Krzyża Walecznych, aresztowany w Wigilię Bożego Narodzenia 1948, zginął zamordowany w czasie śledztwa dnia 7 stycznia 1949 roku.
Autorka z pietyzmem zgromadziła rewelacyjne, nieznane materiały. Są to relacje Matki „Anody”, towarzyszy broni i rodziny. Są to unikatowe dokumenty pióra „Anody” – jego życiorys, wspomnienia, refleksje. Książka zawiera bogatą ikonografię – od dzieciństwa Bohatera po jego ostatni portret. Cennym uzupełnieniem są dramatyczne losy rodziny „Anody” wpisanej w dzieje Polski od Powstania Styczniowego po czasy współczesne.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Rytm
Data wydania: 2015-07-29
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 218
Pani Barbara potrafi snuć opowieści jak nikt inny. Historia Anody jest zarówno zwycięstwem, jak i tragedią. Ciężko się robi na sercu kiedy poznaje się historie takich bohaterów jak Janek. Poświęcił się dla Warszawy, dla Polski, oddał jej wszystko, a w następnej chwili, kiedy myślał że ta walka jest już wygrana, odebrano mu godność, życie. Próbowano również zniszczyć pamięć o nim, ale tego już im się zrobić nie udało.
Opowieść o losach "daru narodowego", jakim był ofiarowany Sienkiewiczowi majątek Oblęgorek na Kielecczyźnie, a także o losach najbliższych autora Trylogii...
Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie...
Ocena: 4, Chcę przeczytać, Mam,