Ukryty pokój: Opowieści osobliwe i makabryczne


Tom 3 cyklu Misterium Grozy
Ocena: 5 (1 głosów)

"Czytając Aickmana, łatwo wysnuć wniosek, że rzeczy niezwykłe, nienaturalne mogą spotkać każdego, rzeczywistość bowiem wcale nie jest taka, jak ją postrzegamy. [...] Tylko czy faktycznie protagonista Aickmana to zwykły szary przedstawiciel gatunku ludzkiego? Może tylko pozornie. Najczęściej, wraz z biegiem fabuły - za sprawą luźnych wtrąceń, krótkich oznajmień, niedopowiedzeń, drobnych wskazówek to tu, to tam - okazuje się, że bohaterowie Aickmana to ludzie o wnętrzu bardziej zawiłym aniżeli ich przeszłość. A może właśnie rzecz w tym, że każdy przeciętny człowiek to niezwykle skomplikowany konstrukt psychologiczny? Czy duchy to błąkające się pośród żywych zjawy, czy może wytwory, żeby nie powiedzieć, owoce naszego życia wewnętrznego? [...]

Aickman wpłynął na twórczość wielu współczesnych autorów grozy. Wystarczy wymienić Neila Gaimana, Ramseya Campbella czy Clive'a Barkera. Oryginalność Aickmana - jak zreasumował to Peter Straub - jest zakorzeniona w konieczności: on po prostu musiał napisać te historie. Tym bardziej warto je przeczytać. Wielokrotnie".

Tomasz Chyrzyński, tłumacz

Informacje dodatkowe o Ukryty pokój: Opowieści osobliwe i makabryczne:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2019-04-15
Kategoria: Opowiadania
ISBN: 9788395328527
Liczba stron: 350
Tytuł oryginału: The Inner Room
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Tomasz Chyrzyński

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Ukryty pokój: Opowieści osobliwe i makabryczne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ukryty pokój: Opowieści osobliwe i makabryczne - opinie o książce

Ten zbiór zawiera osiem opowieści osobliwych i makabrycznych, które fanów klasycznej grozy powinny zachwycić. Napisane są pięknym literackim językiem, ich lektura nie jest łatwa, wymaga skupienia i posiłkowania się potęgą własnej wyobraźni.
Bardzo klimatyczne, oniryczne nieoczywiste i dziwne wzbudzają w czytelniku niepokój. Niesamowitość opowiadań wynika z tego, że tu nic nie jest podane na tacy. Czujemy, że coś jest nie tak i to mocno, tajemnica i groza wiszą w powietrzu, ale z czym tak naprawdę mamy do czynienia możemy się tylko domyślać.
Za najlepsze uważam tu "Dzwony", "Jaka zimna rączka", "Ukryty pokój", "Miecze" i "Hospicjum".
Tematyka opowiadań jest różnorodna, wszystkie trzymają wysoki poziom. Tu zwykłe zdarzenia potrafią człowieka doprowadzić do obłędu, miejsca są bardzo klimatyczne często pozornie zwyczajne, a jednak w miarę rozwoju sytuacji odczuwamy pewien niejasny dyskomfort. Skłaniają do refleksji, ich niejednoznaczność daje możliwość dowolnej interpretacji.
Warto po nią sięgnąć, jest to po prostu wyjątkowa rzecz.

Link do opinii
Inne książki autora
W głębi lasu
Robert Aickman0
Okładka ksiązki - W głębi lasu

“Miejsca takie nie są żadną rzadkością, jeśli się tylko wie, jak ich szukać, czy to z własnej woli, czy z konieczności. Ponieważ mężczyźni i kobiety...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy