U schyłku czasów

Ocena: 5 (1 głosów)

Na końcu każdej ścieżki może kryć się mrok

Tajemnice otaczają ludzi ze wszystkich stron. Kiedy przypadkiem trafi się na ich trop i podąży ich śladem, nie ma odwrotu… Pochłaniają człowieka w całości.

Już wkrótce przekona się o tym rodzina imigrantów, wynajmująca malowniczy domek na odludnej plaży, nieświadoma ciążącej nad nim klątwy. I zakochany mężczyzna, owładnięty namiętnością graniczącą z obsesją.

Doświadczy tego każdy z bohaterów „U schyłku czasów” – zbioru dziesięciu opowiadań, które łączy stopniowo gęstniejąca atmosfera niezwykłości. Autorka kreśli w nich dramatyczne losy swoich postaci, jednocześnie zadając uniwersalne pytania o naturę dobra i zła, sens ludzkiej egzystencji oraz wiarę w świat pozamaterialny.

Informacje dodatkowe o U schyłku czasów:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2024-07-17
Kategoria: Horror
ISBN: 9788383731933
Liczba stron: 200
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę U schyłku czasów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

U schyłku czasów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2024-11-15, Ocena: 5, Przeczytałem,

Ostatnie spojrzenie

"U schyłku czasów" Beaty Ziai to zbiór dziesięciu opowiadań, które przyciągają różnorodnością tematyczną oraz nieoczywistymi fabułami. Autorka zaskakuje czytelnika niezwykłym połączeniem surrealizmu, elementów fantastyki oraz ludzkich emocji, które naznaczone są zarówno tragizmem, jak i tęsknotą za czymś nieuchwytnym. Każde z opowiadań układa się w pewną chronologiczną całość, jeśli spojrzeć na motywy przewodnie – lotu, rzeki, śmierci – jednak poszczególne historie mają bardzo indywidualny charakter.


Jednym z najbardziej uderzających tekstów jest "Marzydło". Autorka porusza tutaj temat samotności i ludzkiej potrzeby kontaktu, która zderza się z niewidzialną ścianą. Główna postać, N., próbuje nawiązać relację z nieuchwytnym sąsiadem. Obsesyjnie szuka sposobu na komunikację, dzwoni domofonem, zostawia liściki – jednak każda próba kończy się niepowodzeniem. Finał tej opowieści jest niezwykle przejmujący: N. skacze z balkonu, a jedynym świadkiem jego upadku jest dozorca. Przepaść, w której gubi się bohater, staje się metaforą izolacji i nieodwracalnej straty, co wprowadza czytelnika w stan melancholii.

"O człowieku, który nauczył się latać" to opowiadanie nawiązujące do marzeń o przekraczaniu granic ludzkiej egzystencji. Zamiast realnego lotu, mamy tutaj niezwykle symboliczny akt ucieczki od śmierci i codzienności. Główny bohater, dzięki tajemniczej sile, zostaje uratowany przed zagładą i unosi się w stronę gwiazd z nieznanym wybawcą. To opowiadanie, pełne poetyckich obrazów, wyraża pragnienie transcendencji i zbliżenia się do nieba. Klimat tej historii jest pełen mistycyzmu, a końcowa scena, w której bohaterowie rozpływają się w świetle, podkreśla ich ostateczne odejście z rzeczywistości.

Kolejnym intrygującym tekstem jest "Miłość nigdy nie ustaje", w którym czytelnik wchodzi w świat burzliwej nocy, pełnej dramatycznych zdarzeń. Zmarła pani Isabell, widziana w towarzystwie Anioła Śmierci, zostaje ostatecznie zabrana przez mroczną postać, mimo prób męża, który chce ją ocalić. W opowiadaniu tym miłość nie umiera – walczy do końca, nawet jeśli z góry jest skazana na przegraną. Sceny z nawałnicą, płonącą willą i postaciami walczącymi w mroku tworzą gęsty klimat grozy, nadając opowiadaniu cech gotyckiej opowieści.

"Domek nad oceanem" natomiast to bardziej subtelna opowieść, łącząca atmosferę tajemnicy z motywem nadchodzącego zagrożenia. Rodzina wynajmująca domek na odludziu stopniowo odkrywa, że miejsce, które miało być ich spokojną przystanią, skrywa mroczne sekrety. Wizje wielkiej fali, która ma porwać bohaterów, stają się symbolem nieuchronnej katastrofy. Przerażenie dzieci, a szczególnie dziewczynki, którą fala próbowała porwać, budzi w czytelniku niepokój, pozostawiając pytania o naturę tego zagrożenia i jego prawdziwość.

 

"U schyłku czasów" to książka o nieodwracalnych zmianach, końcach – osobistych i globalnych. Beata Ziaja ukazuje w swoich opowiadaniach różne oblicza ludzkiego losu, balansując na granicy rzeczywistości i świata fantazji. Styl autorki jest bogaty w emocje, często melancholijny, a jednocześnie pełen obrazów pobudzających wyobraźnię.

Zbiór tych opowiadań przypadnie do gustu miłośnikom literatury pełnej symboliki i skłaniającej do refleksji nad naturą człowieka i jego przemijania. Każda z tych historii oferuje unikalne doświadczenie – od tragizmu jednostkowego istnienia, przez fantazje o lotach, aż po gotyckie sceny miłosnych dramatów.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewelinabialogolabek__1
ewelinabialogolabek__1
Przeczytane:2024-11-03,

Ta książka to zbiór dziesięciu opowiadań z pogranicza literatury grozy i fantasy. Autorka znakomicie potrafi poruszać się w czasie i przestrzeni, gdyż utwory tutaj zamieszczone prezentują sporą rozpiętość dziejową – od minionych wieków, przez współczesność, aż po apokaliptyczną wizję przyszłości. Pani Beata zastosowała również różne rodzaje narracji, co pozwala w pełni odkryć cały wachlarz jej pisarskich możliwości, zasoby wyobraźni czy kreatywności. W niektórych treściach czytelnik może odnaleźć nawiązania do klasycznych dzieł orbitujących w płaszczyźnie horroru - duchy, nawiedzone miejsca lub przedmioty, skracanie nazw własnych (miejscowości bądź nazwisk) do jednej literki. Choć każdy tekst przedstawia zupełnie inną historię, łączy je nieustające uczucie niepokoju bądź napięcia, a dynamika ich akcji nie pozwala nudzić się ani przez chwilę. Spora dawka niesamowitości znacząco uatrakcyjnia całość, czyniąc ją nieszablonową lekturą. Pisarka sprawnie przekracza strefy jawy i snu, nie boi się sięgać po surrealizm, dzięki czemu jej opowieści nie tylko nabierają wartości bądź głębszego sensu, ale też prezentują niezwykły, momentami wręcz przytłaczający klimat.

 

Za sprawą tej antologii pisarka obnaża najmroczniejsze zakamarki duszy człowieka. Bez zbędnego lukru i pudru prezentuje wady, przywary, obsesje oraz żądze. To także doskonałe studium ludzkich charakterów, ze szczególnym uwzględnieniem tych cech, które ze spokojnym sumieniem można nazwać złymi lub nieprawymi. Ta publikacja zawiera w sobie całą masę różnorodnych tematów skłaniających do refleksji czy zadawania pytań dotyczących uniwersalnych prawd rządzących naszym życiem. Wśród nich odbiorca odnajdzie kwestie dotyczące miłości, poczucia samotności bądź izolacji, poszukiwania swojego miejsca w świecie, sensu egzystencji, natury i pochodzenia dobra oraz zła, spełniania marzeń, śmierci, żałoby, popadania w obłęd, wiary w rzeczy pozamaterialne i wiele innych.

 

To znakomita propozycja nie tylko dla miłośników krótkich form lub wcześniej wspomnianych przeze mnie gatunków literackich. Powinna przypaść do gustu także tym, którzy lubią zagłębiać się w najczarniejsze odmęty ludzkiej natury. To doskonała lektura na długie jesienne wieczory czy zbliżające się właśnie Halloween, w której z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Książka z Klubu Recenzenta portalu nakanapie.pl

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy