Bogato ilustrowana, zawierająca około siedmiuset grafik, okraszona wspomnieniami i anegdotami biografia jednych z najznakomitszych polskich powojennych ilustratorów autorstwa ich córki Katarzyny Stanny. Książka ukazuje twórców na tle całej epoki polskiej kultury i sztuki.
Janusz Stanny, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i równie utalentowana Teresa Wilbik wywarli silny wpływ na polską sztukę ilustracji XX wieku. Oboje ukończyli Wydział Grafiki warszawskiej ASP w barwnych latach 60., kiedy to polska szkoła plakatu torowała drogę polskiej sztuce ilustracji. Oba nurty należą do najważniejszych zjawisk artystycznych w PRL-u, zarówno plakat, jak i ilustracja na Zachodzie wiele zawdzięczają polskiej szkole.
Dorobek Janusza Stannego i Teresy Wilbik obejmuje w sumie blisko trzysta zilustrowanych książek i okładek, ogromny zbiór kilkuset rysunków satyrycznych i tekstów literackich, opracowanie kilkudziesięciu filmów animowanych, projektów scenografii i kostiumów, a także znaczącą kolekcję kilkudziesięciu obrazów.
Autorka opisując codzienne życie Wilbik i Stannego w niecodziennym świecie artystycznym, przedstawia nie tylko ich warsztat twórczy, ale także przyjaciół, historie rodzinne, wyjazdy i obyczajowość minionych dekad. To również opowieść o Warszawie tamtych lat, rodzinnym mieście obojga.
Za projekt graficzny książki oczywiście odpowiada dr Katarzyna Stanny, absolwentka i wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ilustratorka, projektantka oraz autorka tekstów poświęconych historii sztuki.
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2024-06-04
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 808