Logopedia dla Praktyków, czyli jakość, efektywność i terapia oparta na dowodach
Afazja stanowi poważny problem logopedyczny, psychologiczny i społeczny. Ze względu na starzenie się społeczeństw i wzrost występowania chorób cywilizacyjnych stale zwiększa się zapotrzebowanie na rehabilitację i terapię neurologopedyczną, której podjęcie daje nadzieję na przełamanie trudności językowych i usprawnienie komunikacji osób z afazją.
Niniejsza publikacja wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Autorki proponują formy oddziaływania logopedycznego do praktycznego zastosowania w terapii zarówno objawów afazji - zaburzeń artykulacji, anomii, agramatyzmu czy zaburzeń rozumienia - jak i współwystępujących dysfunkcji poznawczych. Liczne przykłady ćwiczeń zainspirują logopedów, neurologopedów, studentów, a także wszystkie osoby wspierające pacjentów z afazją do tworzenia programów terapii uwzględniających indywidualne potrzeby podopiecznych.
Afazja - zaburzenie rozpowszechnione wśród osób dorosłych i starszych oraz jeden z głównych przejawów ich niepełnosprawności - urasta do rangi wielkich problemów logopedycznych.
Wartość wydawniczą pracy upatruję głównie w autorskim wyborze ćwiczeń jako form oddziaływań terapeutycznych w przywracaniu zdolności komunikacyjnych osób, którym różne zdarzenia neurologiczne odebrały możliwości mówienia i rozumienia mowy. Z tych względów książka stanowi interesujące praktyczne kompendium działań terapeutycznych z niezbędnym komentarzem. [...] Jest to publikacja zawsze aktualna i potrzebna - stanowi cenną pomoc w działalności logopedycznej na rzecz osób dotkniętych afazją.
Z recenzji prof. dra hab., lek. med. Waldemara Tłokińskiego
Wydawnictwo: Harmonia
Data wydania: 2025-01-20
Kategoria: Pedagogika
ISBN:
Liczba stron: 192