Technical leadership. Od eksperta do lidera

Programista na stanowisku

Ścieżka kariery ambitnego specjalisty w branży IT wygląda zwykle tak: junior–senior–lider. Kierownictwo firmy wychodzi ze słusznego skądinąd założenia, że szefować zespołowi programistów powinien także programista, tyle że bardziej doświadczony. Takie myślenie przeważnie sprawdza się w zakresie zagadnień technicznych, ale już niekoniecznie w kwestii kontaktów międzyludzkich; to, że ktoś jest świetnym fachowcem, nie oznacza automatycznie, że ma także naturalne predyspozycje do zarządzania pracą kolegów. Na szczęście można się tego nauczyć — najlepiej od ludzi, którzy mają spore doświadczenie na stanowisku lidera technicznego i postanowili się nim podzielić.

Podczas pisania tej książki Mariusz Sieraczkiewicz czerpał z wielu źródeł: literatury o przywództwie, 11 lat osobistych doświadczeń (w tym 6-letniej pracy konsultanta i trenera zespołów programistycznych), wielu przeprowadzonych szkoleń tematycznych oraz wystąpień na konferencjach. Przede wszystkim jednak opierał się na pracy nad rozwojem liderów w takich firmach, jak ING, Tieto, YDP, Opera, Samsung, Cybercom Poland Sp. z o. o., Trapeze Poland Sp. z o. o., Apator S.A., LSI Software S.A., SAS Institute Sp. z o.o., Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, PRUFTECHNIK Technology Sp. z o. o.

Ten podręcznik łączy w sobie najlepsze wzorce biznesowego przywództwa ze specyfiką przewodzenia zespołom programistycznym — wszystko z uwzględnieniem specyfiki naszego rynku.
Mariusz Sieraczkiewicz — od ponad 11 lat profesjonalnie zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Jako trener i konsultant współpracuje także z jednymi z najlepszych polskich zespołów programistycznych. Jego obszary specjalizacji to: zwinne procesy, czysty kod, architektura, efektywne praktyki inżynierii oprogramowania. Prowadzenie szkoleń, liczne publikacje w obszarze IT, badania czynników sukcesów projektów programistycznych są pasją, w której, podobnie jak w życiu, kieruje się zasadą, że człowiek jest najważniejszy.

Informacje dodatkowe o Technical leadership. Od eksperta do lidera:

Technical leadership. Od eksperta do lidera - opinie o książce

Avatar użytkownika - dobrerecenzjepl
dobrerecenzjepl
Przeczytane:2016-04-05, Ocena: 6, Przeczytałem,
Wszyscy zastanawialiśmy się chociaż raz nad tym jak to by było być liderem swojego zespołu. Z reguły są to bardzo miłe i przyjemne myśli. Jednak czy na pewno tak wygląda życie lidera? Może jest to tylko wymysł naszego mózgu, a rzeczywistość okaże się być drastycznie odmienna? Co może pójść przecież nie tak? No i w końcu jak zrealizować nasze marzenia? Książka „Technical Leadership. Od eksperta do lidera” przedstawia w zdecydowany sposób zachowania i schematy działań jakimi powinien kierować się „wódz” zespołu. Porusza ona między innymi takie tematy jak: „Motywacja”, „Praca z zespołem”, „Zarządzanie wiedzą” czy „Relacja z biznesem”. Co motywuje nas, a co cały zespół? Co możemy zrobić gdy zadania spływają do nas liderów, z wielu źródeł? W jaki sposób można usprawnić efektywność zespołu i powiązać to z dzieleniem się wiedzą? To tylko kilka pytań na które odpowiedzi znajdziemy w tekście. A propos czy wiedzieliście, że informacja zwrotna jest podstawowym narzędziem pracy lidera? „Technical Leadership. Od eksperta do lidera” zawiera wiele schematów, wykresów tabel i obrazków, które sprawiają, że czytany tekst jest łatwiejszy do zrozumienia. Ponadto wplecione wyliczenia i wypunktowania sprawiają wrażenie odrobiny technicznego, mam na myśli konkretnego, sposobu przekazywania informacji. Podział na trzynaście rozdziałów wydaje się bardzo logiczny – od przedstawienia lidera, aż do umiejętności, które go cechują. Okładka może sprawiać wrażenie podejścia do tematu z humorem, jednak zapewniam, że tak nie jest. Tekst napisany jest na ciekawych przykładach, które są poparte rekomendacjami liderów pracujących w znanych firmach. Osobiście spodobała mi się ta książka i z ręką na sercu mogę polecić osobom zainteresowanym tematem przywództwa w zespole. Warto, zwłaszcza że napisana jest przez polskiego autora. Moja ocena: 9/10 Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung